Cilt Tipleri : Yağlı Cilt

M

Misafir

Forum Okuru
Cilt Tipleri : Yağlı Cilt
Yağlı cilt yağ bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu cildin aşırı yağlanmasıdır . Cilt yüzeyinde yağlı bir parlaklık görülür. Alın, burun ve çene etrafında gözenekler iridir. Yer yer sivilceler görülür. Bu cilt tipinde cildin salgıladığı yağlar normal kimyasal özellikte değillerdir.
Buna bağlı olarak koruyucu asit manto tabakası azalır ve çeşitli enfekte sivilceler ortaya çıkabilir. (gençlik ve yaşlılık sivilceleri) Bunun yanında yağlı cildin genellikle güçlü bir yapısı vardır ve dışarıdan gelen kötü etkilere karşı nispeten daha dayanıklıdır. Bu cilt tipinde kırışıklıklar daha geç oluşur. Fakat yağlı ciltlerde de iyi bakılmazsa elastikiyet kaybı daha çok gözlenmektedir.
A-Sebora Deosa (yağlı cilt): Bu cilt tipinde, cildin yağlı olmasının nedeni yağ bezlerinin çok ifrazat yapmasıdır. Ciltte gözenekler büyüktür ve siyah noktalar mevcuttur. Cilt parlak görünümlüdür ve terleme eğilimi çok fazladır. Nem oranı normaldir .
Yaş ilerledikçe problemler azalmakla birlikte temizliğine çok dikkat edilmelidir. Yağlı ciltler için en önemli bakım aşaması kesinlikle temizlik kısmıdır. Temizliği düzenli yapılmayan yağlı bir cilt sivilce , akne, siyah nokta konusun da sıkıntılı durumlar yaşar. Kısaca yağlı cilt kalın bir epidermis yapıya sahiptir, komedon, sivilce ve yağ butonları mevcuttur.
B-Sebora Sicca(kuru-yağlı): 15-30 yaş arası görülür. Bu cilt tipinde yağlı ciltte olduğu gibi yağ bezlerinin anormal çalışması söz konusudur. Ancak ter bezlerinin işlevi azdır ve kurumaya meyillidir. Kaşlarda ve burun çevresinde kepeklenme artmıştır. Cilt solgun görünümdedir.
Bu cilt diğer yağlı ciltlere göre temizlendikten sonra gergin olur. Çevreden gelen etkilere karşı hassas ve reaksiyon göstericidir. Yağlı ciltler için dezenfektan, temizleme malzemeleri ve nemlendiricileri ile cildin metabolizması yeniden düzenlenir , gözenekler sıklaşır. Nemini kaybetmiş bir cilttir fakat salgısı normalden fazladır. Dudak kenarlarında kepeklenme gözlenir.

C- Hassas Cilt (Yağlı): Yağlı hassas ciltte geniş gözenekler mevcuttur . Genelde içi boş ola bilmektedir. Deri de hassasiyet yüksektir bu nedenle pul pul kalkabilir.
Zaman zaman kırmızı lekeler görülebilir. Cilt yağlı olsada ince bir yapıdadır. Genelde nemsiz bir cilt türüdür Aynı zamanda hem fazla yağ ifrazatıyla hamde hassasiyetle mücadele etmek gerekecektir.
 

Benzer İçerikler

T
Cevaplar
0
Görüntüleme
846
T
PaSikA
Cevaplar
4
Görüntüleme
937
İzmirella
İzmirella
K
Cevaplar
2
Görüntüleme
856
istpamuk
I
merve_69
Cevaplar
1
Görüntüleme
1K
Misafir
M
Üst