1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Cilt Tipleri : Yağlı Cilt

  Konu, 'Cilt Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  Yağlı cilt yağ bezlerinin normalden fazla çalışması sonucu cildin aşırı yağlanmasıdır . Cilt yüzeyinde yağlı bir parlaklık görülür. Alın, burun ve çene etrafında gözenekler iridir. Yer yer sivilceler görülür. Bu cilt tipinde cildin salgıladığı yağlar normal kimyasal özellikte değillerdir. Buna bağlı olarak koruyucu asit manto tabakası azalır ve çeşitli enfekte sivilceler ortaya çıkabilir. (gençlik ve yaşlılık sivilceleri) Bunun yanında yağlı cildin genellikle güçlü bir yapısı vardır ve dışarıdan gelen kötü etkilere karşı nispeten daha dayanıklıdır. Bu cilt tipinde kırışıklıklar daha geç oluşur. Fakat yağlı ciltlerde de iyi bakılmazsa elastikiyet kaybı daha çok gözlenmektedir.
  A-Sebora Deosa (yağlı cilt): Bu cilt tipinde, cildin yağlı olmasının nedeni yağ bezlerinin çok ifrazat yapmasıdır. Ciltte gözenekler büyüktür ve siyah noktalar mevcuttur. Cilt parlak görünümlüdür ve terleme eğilimi çok fazladır. Nem oranı normaldir .
  Yaş ilerledikçe problemler azalmakla birlikte temizliğine çok dikkat edilmelidir. Yağlı ciltler için en önemli bakım aşaması kesinlikle temizlik kısmıdır. Temizliği düzenli yapılmayan yağlı bir cilt sivilce , akne, siyah nokta konusun da sıkıntılı durumlar yaşar. Kısaca yağlı cilt kalın bir epidermis yapıya sahiptir, komedon, sivilce ve yağ butonları mevcuttur.
  B-Sebora Sicca(kuru-yağlı): 15-30 yaş arası görülür. Bu cilt tipinde yağlı ciltte olduğu gibi yağ bezlerinin anormal çalışması söz konusudur. Ancak ter bezlerinin işlevi azdır ve kurumaya meyillidir. Kaşlarda ve burun çevresinde kepeklenme artmıştır. Cilt solgun görünümdedir.
  Bu cilt diğer yağlı ciltlere göre temizlendikten sonra gergin olur. Çevreden gelen etkilere karşı hassas ve reaksiyon göstericidir. Yağlı ciltler için dezenfektan, temizleme malzemeleri ve nemlendiricileri ile cildin metabolizması yeniden düzenlenir , gözenekler sıklaşır. Nemini kaybetmiş bir cilttir fakat salgısı normalden fazladır. Dudak kenarlarında kepeklenme gözlenir.

  C- Hassas Cilt (Yağlı): Yağlı hassas ciltte geniş gözenekler mevcuttur . Genelde içi boş ola bilmektedir. Deri de hassasiyet yüksektir bu nedenle pul pul kalkabilir.
  Zaman zaman kırmızı lekeler görülebilir. Cilt yağlı olsada ince bir yapıdadır. Genelde nemsiz bir cilt türüdür Aynı zamanda hem fazla yağ ifrazatıyla hamde hassasiyetle mücadele etmek gerekecektir.
   
Cilt Tipleri : Yağlı Cilt konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yağlı ciltler için cilt bakımı!

  Yağlı ciltler için cilt bakımı!

  yağlı ciltler için cilt bakımı Malzemeler: Bal + süt + limon suyu Hazırlanışı: Bir fincan içinde bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza yayın ve hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin. Ne işe yarıyor: Bal cildi yumuşatır ve limon suyunda bulunan...
 2. Cilt Tipleri

  Cilt Tipleri

  CiLt bakımı rutininiz için ürün seçmeden önce, ne tip bir ciLde sahip oLduğunuzu biLmeniz gerekmektedir..Eğer ciLdinize uygun ürünLer seçerseniz, pürüzsüz, temiz ve sağLıkLı görünen bir ciLde sahip oLma yoLunda iLk adımı atmış oLursunuz.Yaşınız kaç oLursa oLsun dört kategoriden birine girersiniz.. Kuru CiLt.. Kuru ciLt her yaşta probLem oLabiLir.ÖyLe anLar oLur ki, ne yaparsanız yapın...
 3. Yağlı Cilt

  Yağlı Cilt

  Bu cilt iç yağ bezlerinin fazla çalışması nedeniyle yağ iie kaplanmıştır. Özellikle, alında, burun kanatlarında ve çenede parlak bir görünümü vardır. Kalın bir görünüşü vardır, geniş gözenekler siyah noktalar oluşturmuştur. Buna karşılık yine de su kaybına uğramış olabilir. Makyaj te*mizleyici bir kâğıt yüzde gezdirilirce kâğıtta yağ lekeleri kalacaktır.
 4. yağlı ciltlere bakım meskesi

  yağlı ciltlere bakım meskesi

  yağlı ciltlere bakım ve cilt dengesini sağlıyacak bir maske tarifi buyrun uygulayın sonucu paylaşın:):) Yağlı ciltler için Bal + süt + limon suyu. Bir fincan içinde bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Karışımı yüzünüze ve boynunuza yayın ve hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin. Ne...
 5. Yağlı ciltlere sodalı çare!

  Yağlı ciltlere sodalı çare!

  Bu konu; yağlı ciltlere sodayla çare ile ilgili bilgi vermektedir. Sevgili meleklerim benim cilt tipim karmadır hani 'T' bölgesi diye adlandırılan bölümde yağlı hatta bazen siyah noktalı :S diğer yerler ise kurudur. Bildiğim her çareyi deneyemem çünkü cildim tam ters etki yapar ve benim dilediğim şekilden bambaşka bir şekle girer. Benim gibi karma ciltleri olanlar rahatlıkla önerebileceğimiz...

Sayfayı Paylaş