Cimanın vakti olur mu?

  • Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi

İslami Yazar

Forum Okuru
Cimanın vakti olur mu?
İnsan neslinin devamı için kadın ve erkeğin bir araya gelmesi, birleşmesi gerekmektedir. Bir araya gelmek içinde kişilerin dinimizin gerektirdiği şekilde izdivaç yapması lazımdır. İslam’da izdivacın amacı Müslüman neslin devamı ve ümmetin sayısının çoğalmasıdır.


Hanım kardeşlerim zaman zaman bana cima vakitleri ile ilgili sorular yöneltmektedir. Bu sorulardan biride cimanın herhangi bir vaktinin olup olmamasıdır. Cima vakitlerinin doğacak çocuk üzerinde etkileri var mı, cimanın herhangi bir zamanı var mı bu sorulara açıklık getirelim ve hanım kardeşlerimizin merakını giderelim.Cima vakti.jpg


Cima ne demektir?

Cima kadın ve erkek arasında olan cinsi münasebettir. Bazı adap kitaplarında cimanın zamanı ele alınmıştır. Cima vakitlerinin çocuklar üzerinde etkisi bu kitaplarda ele alınmıştır. Cima vakitlerinin gözetilmesinin yararı vardır. Hayırlı, sağlıklı evlat isteyen bu vakitler de cima etmeyi gözetmelidir.

Cima hangi vakitlerde uygundur?

Cima vakitlerinde uygun görülen günler, Pazartesi, salı, perşembe, cuma geceleri ve gündüz öğleden öncedir. Cimanın tavsiye edilmediği vakitler pazar gecesi, çarşamba gecesi, Kameri aylarının birinci, on beşinci ve sonuncu geceleri, berat gecesi, Ramazan ve kurban bayramı gecesi, yolculuğa çıkılan gece, gündüz öğlen sonrasıdır. Belirtilen cima vakitleri birer öneridir. Kişinin günah işleme eğilimi varsa zamana bakmadan cima yapabilir.


Bir kimse hanımının rızası ile ve bu bahsettiğimiz zamanları gözeterek cima ederse ondan meydana gelen çocuk hem güzel hem akıllı olur. Hilal ayının ilk günü eşler cima ederse onlardan hâsıl olan çocuk güzel olur. Ve bu zamanın öğlen öncesi cima edenin çocuğu hakim ve kerim olur. Hilal ayının ilk günü pazartesi gününe gelirse bu günün gecesinde cima edilirse çocuk Kuran hafızı olur. Haftanın ikinci salı günü cima edenin çocuğu cömert ve merhametli olur. Perşembe gecesi cima edenin çocuğu hem amil hem de âlim olur. Lohusa olan kadınla cima edilirse ondan hâsıl olan çocuk yol kesici olur ( Hilal ayının ilk,15. veya son gecesi) Çarşamba günü cima edilirse çocuk öldürmeye temayül olur. Gündüz öğlen öncesi cima edilirse çocuğun gözleri şaşı olur. Ramazan bayramı cima edenlerin çocuğu onlara asi olur. Kurban bayramı gecesinde cima edenlerin çocukları altı - dört parmaklı olur.


Bunların yanın da ayakta cima edenin çocuğu altını sürekli ıslatır(işeme )Cima anında konuşanın çocuğu dilsiz olur. Cima esnasında kadın ve erkeğin hayalinde ne varsa çocuk ona benzer. Cima anında çiftlerin gözü ne renge bakarsa çocuğun gözleri o renk olur. Abdestsiz cima edenin çocuğu müsrif olur. Cima anında erkek kadından önce rahatlarsa erkeğin menisi önce gelirse çocuk oğlan olur. Cima anında kadın erkekten önce rahatlarsa kadının zevk suyu erkekten önce gelirse bebek kız olur ve halasına benzer.

Müslüman kardeşlerim görüldüğü üzere cimanın da vakitleri vardır. Bunları gözeterek hareket etmek gerekir. Fakat kişilerin haram işleme gibi bir eğilimleri söz konusu ise cimayı zamanlamamak gerekir. Cima vakitleri ile verdiğimiz bilgiler belirtileri ile ispat olup tecrübe edilmiştir. Bu bilgiler müminlere tavsiye niteliğindedir. Yüce Allah dileyen her Müslümana hayırlı mümin ya da mümine evlatlar nasip eylesin. Selam ve dua ile.
 

Anonim Adam

Forum Okuru
Bu saçmalıkların hiç birinin kuranda yeri yok. Sonradan kendini ehli sünnet imamı ilan eden şarlatanların mabadından uydurduğu, insanlığa katkısından çok zararı olan hadiseler.
 

İslami Yazar

Forum Okuru
Kendinizi islam alimlerinden yüksekte gördüğünüz için kuranı kendinize göre açıklamaya çalışmanız gayet normal tabiki. Bunlar Tabi islamın bu zamana kadar hiç bozulmadan gelmesine vesile olan islam alimlerine hakaretleriniz de kendizini nerelerde gördüğünüze işaret. kuran indirildiği gibi kabul edilmesiyle beraber hiç bir müslüman diyemez ki bana benim anladığım yeter. peygambere alime gerek yok. ancak kesinlikle öyle değildir. Namazın kılınışını bile Kuran açıklamamış peygamberimiz benim kıldığım gibi kılın diye emretmiştir. Buna inanmayanların da kendini kurana inannıyorum diye ortalıkta gezinmesi ayrı bir garabetdir. çünkü Allah-ü teala Kuranında Peygamberine inanmayı ve onun söylediklerini, yaptıklarını yapmamızı emretmiştir. Cima olayına gelince, O fiili sadece şehevi arzuları tatmin olarak gören birisi zaman zemin aramaz, doğan çocuklarının da şarlatan olmasında mahzur görülmez.
 

Sevimli cadı

Daimi Üye
Üye
Kuranı Kerim de bunların yer aldığı konusunda bir iddia yokk . Kaldıki bunların yapılması farz vs gibi direktiflerde yok. Sadece bu vakitleri gözetmenin önemine değinilmiş . Sunulan önerilerin tecrübeye dayanarak verildiği , kişiyi zor durumda bırakacaksa zaman gözetmeksizin cima edilebildiği de belirtilmiş. Bu kadar atarlanmanızın nedeni nedir ? Bende sizin yorumunuzu saçma ve gereksiz buluyorum sayın Şarlatan anonim. Size tavsiyem az beyninizi esnetmek ve yeni bilgilere yer açmak adına ; Türk mutasavvıf, sosyolog ve alim olan İbrahim Hakkı hazretlerinin Marifetname adlı kitabını okumanız. Bu kitapta , eleştirdiğiniz konu hakkın da detaylı bilgiler yazar.
 

İslami Yazar

Forum Okuru
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Konumuza ilaveten yazdığınız bilgiler gerçekten mühim. Konuya başka gözle bakılmasına verilecek güzel bir cevap. Bu konuyu İbrahim hakkı erzurumî kendi eseri olan maarifetname de etraflıca bütün detaylarıyla işlediği gibi, Gerçek bir Şaafi müctehidi olan ve herkesin itibar ettiği İmam gazali Hz. leri de Huccetül islam isimli eserinde bu konuya değinmiştir. Arkadaş kendisini bu büyük zatlardan üstün gördüğü için bırakalım oralarda görmeye devam etsin. Biz kendimiz özellikle şu devirde tek derdimizin imanımızı kurtarmak olduğu zamanda mümin kardeşlerimize inandığımız ve bize kadar islamın bozulmadan gelmesine sebep olan büyük evliyaullahın tavsiyelerine elimizden geldiği kadar riayet etmeye çalışalım.
Herkesin düşüncesine saygılıyız. Aynı hassasiyeti bizde bekliyoruz. Merakınız olabilir. irdelemek güzeldir.lütfen yermeden hakaret içeren kelimeler kullanmadan düşüncelerinizi bildiriniz. selam ve dua ile
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Muhterem hanım

Forum Okuru
Selamün aleyküm. Bir kızım var ikinci çocuğu düşünüyoruz. Nasip ederse Hz Allah. İlk çocuğum 6 parmaklı dünyaya geldi. Muakabeleye gittiğim yerdeki hoca hanımdan böyle bir bilgi edindim.Bayram gecesi münasebet olursa çocuk 6 parmaklı olurmuş. Eşimle münasebete kurban bayramı gecesi girmiştik hatta eşim uyudu ve bayram namazını kaçırdı. Şimdi ikinci çocuk için cima zamanlarına bakarken konunuzu gördüm. Mukabeledeki hoca hanım zamane çocuklarının hepsinin besmelesiz olduğunu dikkat edilirse bir takım noksanlıkların farkedileceğini söyledi. Küçücük çocukların yetişkinleri kandırması yalan söylemesi hırsızlık yapması kardeşin kardeşle ilişkiye girmesi bunların tümü uygunsuz cima vakitlerindenmiş. verdiğiniz bilgiler bir çok insanın hayrına olacaktır Allah razı olsun melekler mekanı.
 
Üst