Cimrilikle ilgili söylemler

• Konbuyu başlatan İslami Yazar
  • Başlangıç tarihi
İ

İslami Yazar

Forum Okuru
Cimrilikle ilgili söylemler
Cimrilik nedir,cimriliğin nedenleri ve cimrilikten nasıl kurtulmak mümkün gibi sorulara bir önceki yazım da değinmiştim. Cimrilik ile ilgili bilgileri vermeye bu yazım da devam ediyorum.

cimrilik nedir.jpg

Cimrilik nefis kaynaklı manevi bir hastalıktır. Reçetesi cömertliktir . Şeytan tarafın dan desteklenen bu hastalıktan bir önce kurtulmak lazımdır. Yüce Allah Kim ki nefsinin cimriliğinden kurtulursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir diye haşr suresin de belirtmiştir. Cimri olan insanda malını kaybetme korkusu vardır. Bu insanlar yediğini içtiğini hep sayar , malının zekatını sadakasını vermez, biriktirdiklerinin de hayrını görmezler. Cimri kişiler özellikle hayır konusunda noksandırlar. Yardım etmeyi malının sadasını zekatını vermeyi sevmezler.

Fakir insanlar cömert olur çünkü mallarını kaybetme endişesi yaşamazlar. Zaten kaybedecek malları da yoktur. Fakat öyle fakirler vardır ki son erzağını misafiriyle paylaşacak kadar erdemlidir. Böyle insanların sofrasın da bulunmak insanlara hem lezzet hemde keyif vermektedir. Cimri insanlar şeytanın vesvesesinin etkisi altındadır. Cimri ihtiyaç sahibine para verecek olsa şeytan fısıldar verme o paraya ihtiyacın olabilir diye fısıldar. Ruhu nefsi şeytanın etkisi altın da olan cimri şeytanın telkinleri ile hareket ediyor. Oysaki insanın Hakkın yolunda harcadığı ve ahireti için briktirdiğinden başka malı yoktur.

Çocukları olan bir babanın yada annenin ölünce bıraktığı nesli korumak , ihtiyaçlarını karşılamak adına birikim yapması güzeldir. Lakin kişinin neslinin geleceğini garanti altına almak için din ve ahlaktan taviz vermesi doğru bir davranış değildir.

Cimrilik Yüce Allahın buğz ettiği bir özelliktir.Peygamber efendimiz Hz muhammed , Ya Rabbi Acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, cimrilikten ve beni düşkün bırakacak bir ihtiyarlıktan sana sığınırım diye dua etmiştir. Müslüman bir insanda cimrilik ve kötü ahlak gibi kötü özellik bulunmaz.Cimrilik kadar savurganlıkta iyi bir şey değildir. Bir insanın ihtiyacından fazla harcama yapması da günahtır.

Misafire fazla ikramda bulunmak günahmıdır ?

Eve gelen misafirlere hem saygıda hem ikramda kusur etmemek gerekir. Misafir Allahın kula hediyesidir. Misafiri en iyi şekilde güler yüzele ve türlü ikramlarla karşılamak sevaptır. Lakin ikramda bulunurken aşırıya kaçmamak bütçeyi zorlamamak lazımdır. Misafir için aşırı hazırlık yapmak ve misafiri mahçup etmek hoş bir davranış değildir.Hadisi şerifte ; Misafir için külfete girmeyin, misafir bundan rahatsız olur. Misafirini küstüren Allah’ı küstürmüş olur. Allah’ı küstürene de Allah buğzeder diye buyrulmuştur.

Hesaplı kitaplı davranan cimri midir ?

Mal mülk, evlat ,sıhhat ve nimetler hepsi Allahın kula ikramı ve imtihan vesilesidir. Herkesin rızkı Allahın tasarrufundadır. Her insan ayağını yorganına göre uzatmalı harcamalarına dikkat etmelidir. Cimrilik gibi israf etmekte kötü bir huydur. Mümin bir insan orta yolda olmalı iktisatlı olmalıdır. Hesaplı olmak kişiyi zengin kılar ,tedbirli olmak geçimi kolaylaştırır.

Hiç bir müslüman rızık için endişelenmemeli kendini sıkıntıya düşürmemelidir. Rızık Allahtandır ve kul bunun bilincinde olmalıdır. Yüce Allah dileğine rızkını bol verir , dilediğinin ise rızkını daraltır. Her müslüman helal lokma yemenin endişesinde ve bilincin de olmalı rızkını güzel yollardan aramalıdır.

Ben cimri insanların sürekli musibete maruz kaldığına hep şahit oluyorum. Hamd olsun çok cömert biriyim. Cebimdeki parayı son kuruşuna kadar başkaları ile paylaşmaktan keyif alıyorum. Bazen eşim bana kızıyor çok aşırıya gidiyorsun bu cömertlik değil aptallıktır diyor. Kızıyor bana hayır yapmama engel oluyor. Kendi kazandığım parayla hayır yapıyorum. Eşimin müsadesine gerek varmıdır ? Kendi paramla hayır yaparken eşimden izin almalımıyım ?

Geri