1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  Çin Shar Pei Cinsi

  Konu, 'Kedi ve Köpek Bakımı' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  shar pei fiyatları çin aslanı dövüşü shar pei dövüşleri çin aslanı dövüşleri dövüşü Çin Shar-Pei

  Temel Özellikleri
  Shar-Peiyeterli egzersiz imkanı sağlandığında apartman dairesinde de mutluolabilir. Ev içinde orta derecede aktiftir. Yastıksı yüz derisinedeniyle ısıya karşı duyarlıdır. Gölge ve temiz serin su sürekliulaşabileceği bir yerde olmalıdır. Yeterli egzersiz sağlanırsa evdeoldukça sessizdir.

  Shar-Peibol egzersize gereksinim duyar ancak diğer köpeklerle kavga etmemesiiçin daima tasma ile dolaştırılmalıdır. Sıcak havada çokkoşturulmamalıdır.

  Sağlam,çevik, güçlü bir köpektir. Teni yumuşak ve sarkıktır. Yüzünde üzüntülübir ifade vardır. Ev içinde mutludur. Efendisine karşı sakin, iyi huyluve sadıktır. Alıştıktan sonra çocuklarla arası iyidir.

  Shar-Peidüzenli olarak taranmalıdır. Bu ırkın bir alt kürkü yoktur. Yıl boyuncabelirli miktarda tüy döker. Alt tüylü olanlar ise tüy dökme mevsimindesanki tüyleri bakımsızmış gibi gösterecek şekilde yılda iki kez tüydökerler.

  Chow Chowgibi bu köpeklerin de mavi-siyah dili vardır. Geniş ve yastıksıyanakları ile iri bir başı ve kare gövdesi vardır. Yavrularerişkinlerden daha kırışıktır. Shar-Pei yaşlandıkça kırışıklarınıkaybeder.

  Neler Yapar?
  Shar Peisahibine karşı oldukça sadık bir köpektir. Her komuta körü körüneuymayan zeki bir köpektir. Oyuncu, aktif, cesur ve dominanttır. Ailesiile yakın bir ilişki kurar ama yabancılara karşı pek dostçayaklaşmayabilir.

  Yavruykençocuklar ve kedilerle tanıştırılırsa erişkin olduğunda onlarla iyianlaşır. Shar-Pei somurtgan bir yüzü olsa da şaşırtıcı derecede iyihuylu, sakin, bağımsız ve kendini adayan bir köpektir. Mükemmel birdost ve koruma köpeğidir.

  Shar-Peikendine güvenen bir sahibe ihtiyaç duyar. Yeterince tutarlı, kendinegüvenen biri değilseniz ya da çok yumuşak ve töleranslı isenizpatronluk görevini devralacaktır. Shar-Pei, disiplinli ama pozitif bireğitim almalıdır. İnatçı olduğundan liderliğinizi kabul ettirmek içindisiplinli ve tutarlı bir tavır sergilenmelidir. Liderliklerinikanıtlamayan aile üyelerinden komut almayı reddedebilir.

  Buköpekler temizdirler ve tuvalet eğitimini de çok süratle alırlar.Shar-Pei genellikle sudan nefret eder. Yavrular çabuk büyüdüklerindendikkatle beslenmelidir. Diğer köpeklerle bir araya gelmek problemolabileceğinden çok iyi sosyalleştirilmelidir. Yine de bazıShar-Pei'ler diğerlerine göre daha az dominanttır. Böylece kavgayatutuşmadan diğer köpeklerle daha kolay bir araya gelebilirler.

  Bazı Shar-Pei'ler salyalı olabilir. Bu nedenle dikkatli bir üreticiden alınmalıdır.

  Tarihçesi
  Shar-Pei'inatası meçhuldür. Chow Chow'dan geliyor olabilir ancak tek ortaknoktaları mavimsi siyah dilleridir. Yine de kap kacak üzerindekiresimler Han Hanedanı (İö 206) döneminden beri mevcut olduğunugöstermektedir.

  Uzunyıllar Shar-Pei çin'de hayvanları korumak, avda kullanılmak ve evikorumak için genel amaçlı çiftlik köpeği olarak yetiştirildi. Bu dönemboyunca Shar-Pei'de zeka, dayanıklılık ve güç aranırdı. Daha sonradövüş köpeği olarak kullanıldı. Serbest ve esnek derisi dövüş sırasındarakibin yakalamasına fırsat vermemeyi amaçlıyordu.

  KomünistDevrim süresince köpekler Matgo Law adındaki Hong Kong'lu bir iş adamıtarafından kurtarıldı ve 1973'de bir köpek dergisinin de yardımı ileAmerika'ya götürüldü. Bu köpeklerden geçen on yıllarda büyük Shar-Peimodası patlak verdi. Bir zamanlar astronomik fiyatlar istenen buköpekler artık diğer safkan köpeklerin fiyatına inmiştir.  Familya: çiftlik köpeği, dağ köpeği, kuzeyli arkadaşDiğer Adları: Chinese Fighting Dog, çin Dövüş Köpeği, Chinese Shar-Pei, çinli şar PeyiRengi: Siyah içeren herhangi bir baskın renkÇıkış Yeri: çinÇıkış Tarihi: 1200'lerOrjinal İşlevi: Köpek dövüşleri, avcı, çoban, korumaGünümüzdeki İşlevi: ArkadaşOrtalama Ömür: 8-10 yıl Kilo Erkek/Kilo Dişi: 20-27/20-27 kg
  Boy Erkek/Boy Dişi: 46-51/46-51 cm


  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>  < Konu Resmi..>   
Çin Shar Pei Cinsi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çin

  Çin

  Çin Coğrafi Verileri Konum: Doğu Asya, Doğu Çin Denizi, Kore Körfezi, Sarı Deniz ve Güney Çin Denizi kıyısında, Kuzey Kore ve Vietnam arasında yer almaktadır. Coğrafi konumu: 35 00 Kuzey enlemi, 105 00 Doğu boylamı Haritadaki konumu: Asya Yüzölçümü: toplam: 9,596,960 km² kara: 9,326,410 km² su: 270,550 km² Sınırları: toplam: 22,147.24 km sınır komşuları: Afganistan 76 km, Butan 470 km,...
 2. shar

  shar

  Shar, genellikle 'zehirli ok' olarak bilinir. Pek çok potansiyel shar, yani olumsuz etki vardır. Zehirli Ch'i üreten düz hatlar ve sert açılar shar yaratır. Sharlar kötü şans, talihsizlik ve başka felaketler getirirler. Çünkü ruhların düz hatlar üzerinde yolculuk ettiğine inanılır ve yolculuk ederken sharları kullanırlar. Enerji hatları, demiryolları, duvarlar, yollar, hepsi zehirli oklar...
 3. Shar Pei Cinsi

  Shar Pei Cinsi

  shar pei bakımı sharpie özellikleri sharpie köpek özellikleri cinsi köpek Geçmişte köpek dövüşlerinde çok popüler olan bu köpekler sağlam ve güçlüdürler. Yumuşak ve sarkık derileri çok dikkat çeker. Sakin, iyi huylu ve çocuklarla arası iyidir. Yükseklik erkeklerde 46-51 cm. dişilerde 51-61 cm.dir. Ağırlık erkekte 20-25 kg. dişide 16-20 kg.ı bulur.
 4. Çin Creste Cinsi

  Çin Creste Cinsi

  Çin Creste Köpeği Temel Özellikleri Evde barınması gereken, iyi huylu, canlı, neşeli ve zeki bir köpektir. Neler Yapar? Sıcak bir ortama ihtiyaç duyan, insana eşlik eden bir köpektir.Gürültücü ya da saldırgan değildir. Sadece kafasında, kuyruk vepatilerinde bulunan tüyleri ile adeta bir ponyyi andırır. Zarif ve sonderece oyuncudur. Kökeni Bu cinsin kökeni hakkında bir bilgi...
 5. Chow Chow Cinsi (Çin Aslanı)

  Chow Chow Cinsi (Çin Aslanı)

  chow chow satılık satılık çin aslanı çin aslanı çov çov Chow Chow (çin Aslanı) Temel Özellikleri Chowchow'un en belirgin iki özelliği siyah dili ve ona sopa üzerindeyürüyormuş görüntüsü veren neredeyse düz arka bacaklarıdır. Chow Chow yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir.Küçük bir bahçe de yeterli olabilir. Sıcağa karşı duyarlıdır.Gerektiğinde dışarda da...

Sayfayı Paylaş