1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.293
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Cinler nerelerde yaşarlar?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Bazı cinler evlerde insanlarla beraber yaşarlar ki, bunlara ‘’Ammar’’ denir. Bazılarıda hamamlarda, kabirlerde, pis yerlerde ve deve ahırlarında yaşarlar. Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) bu yerlerde namaz kılmayı yasaklamıştır. Şimdi vereceğimiz hadiste de, müşrik cinlerin dağlar ile denizler arasında, Müslümanlarının ise köy ve dağlara yerleşip, oraları mesken edindikleri anlatılmaktadır. Sahabeden birisi şöyle anlatıyor:

  ‘’ Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem) defi hacet için bizden ayrıldı. Ben ona su götürdüm. Yanında bazı adamların gürültü çıkararak konuştuklarını gördüm. Resulullah (sallallahu aleyhi vesellem)’e ne olduğunu sordum. Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem):  < Konu Resmi..>

  ‘’ Müslüman cinlerle müşrik cinler arasında ihtilaf çıktı. Kendilerini yerleştirmemi istediler. Bunun üzerine Müslümanları köy ve dağlara, müşrikleri de dağlarla denizler arasına yerleştirdim’’dedi.(Ebu Naim)
  Ademoğlunun kalpleri de cinlerin meskenlerindendir. Birgün Osman İbn-i Ebil-As (radiyallahu anh) Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem)’e gelerek, Kur’an’ unutmasından şikayet etti. Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem) eliyle onun kalbine vurdu ve:
  -‘’ Ey şeytan! Osman’ ın kalbinden çık’’ buyurdu. Osman İbni Ebil-As, o günden sonra Kur’an’ı hiç unutmadığını söyledi.(Delail-ün Nübüvve)
  Bu şeytana da ‘’Hinzap’’ denir.
  Enes (radiyallahu anh) rivayet ediyor:
  ‘’ Peygamber (sallallahu aleyhi vesellem) helaya gireceği vakit;’’ Allahümme inni euzubike minel hubsi ve’l-habais’’ derdi.(Buhari, Müslim, Ebu Davut, Tirmizi, Nesei)
  İnsanların helaya ve hamama girmeden evvel, Allah’a sığınması, sonra girmesi gerekir. Helaya girdikten sonra aklına gelirse, dilini kıpırdatmadan içinden söyleyebilir. Aksi takdirde şeytanlar insanların avrat yerlerini görür ve bakarlar. Şerlerinden Allah’a sığınırız.

  CİNLERİ EVDEN UZAKLAŞTIRMAK
  Cinler, bazen evlerde gözükerek, bazen de ev halkına eziyet ederek rahatsız ederler. Hatta evin içine pislik dahi atarlar. Bunu bir evde kendi gözümle müşahede ettim. Bazen evde beş kişilik yemek pişer, on kişi yiyormuş gibi çabuk biter. Bazen de evde üç dört kişi olduğu halde, on kişi varmış gibi fazla ses çıkar.
  Saydığımız bu evler ya kimsesiz evlerdir ki, cinler orada mesken kurarlar, yahutta içindeki insanlar islamı yaşamadıkları için şeytan evin malından, evladından ve hanımından istifade eder, ortak olur. Allah’ u Teala Kur’an-ı Mecid’ inde mealen:
  ‘’ Onlara mallarında ve evlatlarında ortak ol’’ buyurmaktadır. İnsan İslamdan uzaklaşınca bu ortaklık her zaman olabilir. Allah’a sığınırız.
  Efendimiz (sallallahu aleyhi vesellem):
  ‘’ Evlerinizi kabirlere çevirmeyiniz’’ buyurmaktadır.( Müslim) Namaz kılınmayan, Kur’an okunmayan ev mezar gibi olmuştur. Bu eve şeytanlar da, cinler de rahatça girip cirit atarlar. Böyle bir evden cinler uzaklaştırılmak istendiği zaman, o cinlere evi terketmeleri için üç gün mühlet verilir. Evden gitmeleri ve ev halkından kimseye gözükmemeleri istenir.
   
Cinler nerelerde yaşarlar? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Yaşar İpek - Nereden Sevmişim Seni

  Yaşar İpek - Nereden Sevmişim Seni

  Düsmüsüm ELine, ZaLim Askinin. Her Gün ÖLümüne, YaraLar Beni. Sanki Eskiyadir, Keser YoLumu. Param Parca eder, YamaLar Beni. Sanki Eskiyadir, Keser YoLumu. Param Parca eder, YamaLar Beni. Nereden Sevmisim Seni. AkLim Basimda DegiL. Bende TaLih Ne Gezer. BaL Tutsam oLur Zehir. Kuru Bir Yaprak oLdum. Kirik DaLLar Üstümde. Senden Baska Sevmedim. Inan Ki Yer Yüzünde. Kuru Bir Yaprak oLdum. Kirik...
 2. Ebru Yaşar - Gel Neredeysen

  Ebru Yaşar - Gel Neredeysen

  yerimde olmak istemezdin düsün nasil üzüldügümü icim kan agliyorken herkeze güclü gibi göründügümü yerimde olmak istemezdin düsün nasil üzüldügümü icim kan agliyorken herkeze mutlu gibi göründügümü ben aglarken sen mutlu olabilecek misin uyuyabilecekmisin ellerin koynunda hicbir ser yok hicbir iz yok bizden unutabilecek misin gercekten gel neredeysen gel yapamiyorum gel aynada kendime...
 3. İslam İnancına Göre Melekler Nerede Yaşarlar?

  İslam İnancına Göre Melekler Nerede Yaşarlar?

  melekler islam inancında nerede yaşarlar nerededirler durdukları yer görevleri özellikleri ile ilgili bilgiler burada melekler İslam inancında imanın şartlarından biri de meleklere inanmaktır melekler :) Nurdan yaratılmış olup,Allah'ın emirlerini yerine getirmekle görevlidirler.Sayısını sadece Allah'ın bileceği meleklerden 4 büyük melek bildiğiniz üzere Cebrail,Mikail,İsrafil ve...
 4. Vatoz Balığı Nedir? Nerelerde Yaşar?Nasıldır?

  Vatoz Balığı Nedir? Nerelerde Yaşar?Nasıldır?

  Vatoz Balığı Nedir? Vatoz Balığı Nerelerde Yaşar? İşte merak edenler için Vatoz Balığı nedir?Nerelerde yaşarmış? Çeşitleri..Özellikleri...İşte Vatoz Balıklarının Göç Hareketini de bu haberimizde vermiştik..Doğrusu muhteşem görüntüler...merak edenler buyursun... Vatoz Balığı Familyası: Öz kedi balığıgiller (Rajidae) Yaşadığı yer Avrupa kıyılarında sığ deniz sularında Özellikleri:...
 5. Cinler Nerede Yaşar? Ne Yer ve Ne İçerler

  Cinler Nerede Yaşar? Ne Yer ve Ne İçerler

  cinler ne yer ne içerler, cinler nerede yaşar, cinler ne yerler Birçok kişinin üç harfli olarak nitelendirdiği cinler nerede yaşarlar, ne yer ve ne içerler diye merak edenler için gereken bilgiler sizlerle birlikte.... Cinler hamamlarda, mezarlıklarda, pis yerlerde, ahırlarda, çöplüklerde, ıssız yerlerde, duvar deliklerinde ve ağaç kovuklarında yaşarlar.Bedenini temiz tutmayan cinler...

Sayfayı Paylaş