Cinsel taciz nedir ? Çocuklar da cinsel taciz belirtileri.

Uzman SühaN

Administrator
Cinsel taciz nedir ? Çocuklar da cinsel taciz belirtileri.
Cinsel istismar, zorla veya istenmeyen cinsel aktivitenin herhangi bir şeklidir. Cinsel taciz faaliyeti, fiziksel güç kullanabilir, tehdit oluşturabilir veya rıza gösteremeyen bir kişiden yararlanabilir.Çocuk cinsel istismarı, çocuklarla cinsel ilişki içeren bir çocuk istismarı biçimidir. Bir fail, bu şekilde bir çocukla ilişki kurduğunda, kurban üzerinde yıllarca kalıcı etkileri olabilecek bir suç işlemektedir. Faillerin çoğunluğu çocuk ya da ailenin bildiği kişidir. 18 yaşın altındaki mağdurların yüzde 93 ü, istismarcıyı biliyor . Kardeş veya oyun arkadaşı, aile üyesi, öğretmen veya eğitmen, bakıcı veya başka bir çocuğun ebeveyni de dahil olmak üzere çocukla herhangi bir ilişkisi olabilir. Suiistimalciler, kurbanları cinsel taciz konusunda bir takım farklı taktikler kullanarak sessiz kalmak için kullanabilirler. Çoğunlukla bir istismarcı, çocuğu zorlamak ya da korkutmak için mağdurun üzerindeki gücünü kullanır.cinsel taciz.jpg


Cinsel taciz, herhangi bir rıza dışı cinsel ilişkidir. Çocuğunuzu korumanın büyük bir kısmı bir diyalog oluşturmaktır. Bu diyalogu oluşturmayı ve çocuğunuzu güvende tutmayı öğrenmek için daha fazla bilgi edinin. Çocuk cinsel istismarı çoğu zaman fark edilmeyen bir suçtur. Rolünüz ne olursa olsun ; ebeveyn veya diğer aile üyesi, öğretmen, dini lider, çocuk bakıcısı vs bu çocuğun hayatında olumlu bir fark yaratma gücünüz vardır. Kötüye kullanım belirtileri her zaman açık değildir ve çocuk cinsel istismarının uyarı işaretlerini öğrenmek hayat kurtarıcı olabilir. Bir çocuğun istismar edildiğini gösteren davranışsal veya fiziksel değişiklikler fark edebilirsiniz. Bu uyarı işaretlerinden bazıları şunlardır:
Davranışsal işaretler :
aşırı yıkanmak veya banyo yapmak gibi hijyen kurallarını değiştirmek, yaşla ilgili olmayan cinsel davranışları, uyku bozuklukları veya kabus görme gibi


Fiziksel belirtiler : Genital bölgede çürüme veya şişlik kanama olması


Sözel ipuçları : Çocuğun içe kapanık olması ve az konuşması


Yırtık veya lekeli iç çamaşırı

Sık idrara çıkma veya maya enfeksiyonları

Aniden yatak ıslatma
Yukarıdaki işaretler, bir çocuğun cinsel istismara maruz kaldığının kesin kanıtı değildir. Çocuklar bu davranışları başka bir konuya bağlı olarak gösterebilirler. Cinsel istismar çocuklarda çeşitli biçimler olabilir. Bir yabancı veya bir ebeveyn kadar yakın bir kişiyi içerebilir. Cinsel istismara uğramak için bir çocuğa dokunulmasına gerek yoktur. Çocuğun soyunması veya duş aldırmak gibi röntgenci davranışlar cinsel istismar olarak sayılır.Genital bölgelerini çocuklara gösterenlerde cinsel tacizde bulunuyorlar. Yaygın olmasına rağmen, istismar yaşayan çocuklar her zaman bunu hemen bildirmezler. Bu kısmen suçlunun çocuk üzerinde sahip olduğu güce bağlı olabilir.Cinsel saldırı, taciz, tecavüz ve taciz, mağdurun uzun vadeli psikolojik ve fiziksel sonuçları olan ciddi suçlardır.Cinsel taciz mağdurları genellikle utanır ve faille yüzleşmekten korkarlar.Suistimalden endişe ediyorsanız, çocuğunuzla konuşun. Çocuğun rahat olduğu bir yer seçin ya da nerede konuşmak istediklerini sorun. Zarar verebilecek birinin önünde konuşmaktan kaçının. Konuşmaya yumuşak bir ses tonu ile başlayın, sert konuşmak çocuğunuzu korkutabilir ve düşündüğünüz cevabı alamayabilirsiniz. Çocuğa kendi kelime dağarcığını kullanan sorular sorun. Çocuğun özgürce konuşmasına izin verin. Yargı ve suçlamadan kaçının..
Cinsel istismar herhangi bir ırk, sosyoekonomik grup, din veya kültürün çocukların da olabilir. Çocukları cinsel istismardan korumak için kusursuz bir yol yoktur, ancak bu riski azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır. Çocuğunuza bir şey olursa, failin suçlu olduğunu unutmayın. Çocuğun hayatına aktif olarak dahil olmak, çocuk cinsel istismarına yönelik uyarı işaretleri daha belirgin hale getirebilir . Günlük yaşamlarına ilgi gösterin . Onlara gün boyunca neler yaptığını ve kiminle yaptığını sorun. Çocuğunuzun hayatındaki insanları tanıyın . Çocuğunuzun diğer çocuklar ve yetişkinler de dahil olmak üzere kiminle vakit geçirdiğini bilin. Bakıcıları dikkatli bir şekilde seçin .
Cinsel Saldırıdan Kaynaklanan Sorunlar

İşte kadınlar için büyük sorunlara ek olarak cinsel saldırı hakkında bazı gerçekler:


Cinsel saldırı açık bir şekilde konuşulmaz.

Cinsel saldırı kurbanları genellikle suç yüzünden kendilerini suçlarlar.

Cinsel saldırı kurbanlarının çoğunluğu kadındır.

Birçok cinsel saldırı kurbanı bunu rapor etmekte isteksizdir.

Cinsel saldırı vakalarındaki saldırganlar genellikle kurbanları tarafından bilinir.


Cinsel bir saldırının kurbanı olmak her türlü psikolojik yankılanmalara sahiptir. Bu suçla ilgili utanç ve suçluluk, mağdur için, rapor etmeyi zorlaştırır ve hatta iyileşmesi daha da zorlaşır. Bir çok kadın için, benlik saygısını azaltıyor, ( düşük benlik saygısının üstesinden nasıl gelinir )kendi yaşamlarındaki güç duygularını aşındırıyor ve gelecekte sağlıklı ilişkiler kurmaya müdahale eden güven sorunları yaratıyor.Araştırmalar, çocukluk çağı travması ve daha sonraki yaşamda bağımlılık arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermektedir . Bir çocuk, biçimlendirici yıllarda cinsel saldırı gibi travma yaşadığında, dünyaya bakış açısı farklı gelişir. Travma, çocuklara korkmayı öğretir ve sonuç olarak, kaygı ve diğer akıl sağlığı sorunları yaşayabilir.


Cinsel şiddet olayları sıklıkla haberlerde yer alıyor. Bir konuşma başlatmak için çocuğunuza bu kapsam hakkında sorular sorun. Bunu daha önce hiç duymuş muydun gibi. Çocuğunuza sınırlar hakkında bilgi verin . Çocuğunuza, hiç kimsenin onlara dokunmaya sahip olmadıklarını belirtin. Erken yaşlardan itibaren çocuğunuza vücut bölümlerinin isimlerini öğretin. Bir çok fail, çocukları istismar konusunda sessiz tutmak için tehdit kullanmaktadır. Bu durumda çocuğunuzun yapması gerekenleri konuşun.Cinsel taciz, bir kadına, erkeğe veya çocuğa rızası olmadan zorlanan cinsel bir eylemdir. Cinsel taciz, saldırganın, kendilerinden daha zayıf olarak algıladıkları birine karşı kullandığı bir şiddet eylemidir. Cinsel şiddet mağdurlarının çoğu kadın ve çocuklardır.Cinsel şiddet, saldırgan davranışları ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini kabul eden her toplumda var olan sosyal bir olgudur . Polise başvurmak da dahil olmak üzere yardım almak sizin kararınızdır. Cinsel saldırıya uğradıysanız ve bunu bildirmeyi düşünüyorsanız, hatırlamak için bazı şeyler: Cinsel bir saldırıdan sonra, muayene için hastaneye gittiğinizde çamaşırlarınızı yıkamamanız veya değiştirmemeniz önerilir.Cinsel olarak saldırıya uğradıktan sonra hastaneye gitmek önemlidir.Cinsel istismarın en yaygın faili ya aile üyesidir ya da ailenin yakın arkadaşıdır.Hangi yaşta olursa olsun, erkek ya da kadın olmasından bağımsız olarak herkes tecavüz ya da cinsel saldırı kurbanı olabilir.Tecavüz ve cinsel saldırı, kurbanın bildiği biri tarafından gerçekleştirilebilir. Bu onların aile üyeleri veya bir tanıdık içerir. Ayrıca ilişkide olduğunuz bir kişi tarafından tecavüz veya cinsel saldırıya maruz kalabilirsiniz. Cinsel saldırı kurbanları genellikle kendilerini yalnız hissederler ya da utanırlar ve sıklıkla bir saldırı bildirmezler. Asla kurbanın hatası değildir .Cinsel saldırı, cinsel istismar veya tecavüz olarak da bilinir. Cinsel saldırı bir suçtur. Cinsel saldırı kurbanın hatası değildir.Toplumumuzdaki herhangi bir kişiye cinsel saldırı olabilir. Bu, genç ya da yaşlı, erkek ya da kadın, kültürel varlıklardan zengin, zengin ya da zengin olmayan, evli ya da olmayan insanları içerir. Herkes cinsel taciz kurbanı olabilir.Acil müdahale, olayın gerçekleştirilmesinde en etkili yöntem olduğunu gösterirken, uzun süreli tedavi özellikle travmadan sonra ortaya çıkabilecek semptomların yönetiminde yararlı olabilir.
 

Ecem ;)

Aktif Üye
Üye
Tüyleri ürpeten bir başlık , cinsel taciz. Günümüzde sıklıkla olmakta. Çoğu cinsel tacizi haberlerde görsekte bu durumu rapor etmeyenler gizleyenler de vardır. Gizleyenlerdeki genel kanı rezil olma korkusu yada tacizi gerçekleştirenden korkmaktır. Bu durum hem çocuklarda hem de yetişkinlerde ciddi bir travma yaratmaktadır. Çocuklarımızı cinsel taciz konusunda bilgilendirmeli, taciz durumunda ise hemen emniyete başvurulmalıdır. Umarım en kısa zamanda caydırıcı cezalar gelir.
 

Tcizzz

Forum Okuru
basit cinsel tacizin cezası
neler tacize girer
cinsel tacizin cezası nedir
sözlü tacizin cezası nedir
telefonla cinsel tacizin cezası
tacizin anlamı nedir
cinsel tacizde şikayet süresi
sözlü tacizin ispatı


Ortaokula gidiyordum bir arkadaşım vardı öz dayısı tarafından cinsel tacize maruz kalmıştı. Sonra kızı umumi eve satmıştı. O zamanlar umumi evden çıkış yoktu . Kızın ailesi kızlarını uzun süre kurataramadı. Bir gün hamama gitmiştik annemle kızı hamamda gördüm aynı yaştaydı ve büyük kadınlar gibi üzerinde kombilezon vardı çok acayibime gitmişti.. Vücudunun belli noktaları morarmıştı. Tabi o zamanlar böyle fırlamalık yok cahiliz cinsellik hakkında bir şey bilmiyoruz. Şimdi beni yaşım 40 ve hiç unutamıyorum bu hadiseyi. Günümüzde cinsel taciz almış başını gidiyor gerçekten caydırıcı yaptırımlar olmalı .Çoğu insan hadım edilsin diyor ben hadıma karşıyım. Bir insanın hayatını karartmanın cezası bu kadar az olmamalı eli kolu uzvu dili kesilsin yada idam edilsin. NET..
 
Üst