Citigroup'ta neler oluyor?

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Citigroup'ta neler oluyor?
TddewNKtlLa.jpg


ABD devletinin, Citigroup'taki hissesinin yüzde 40'a kadar çıkabileceği bildirildi.


Wall Street Journal gazetesindeki habere göre, ABD hükümeti yetkilileriyle görüşen Citigroup bankası yöneticileri, görüşmelerin, devletin bankadaki hisselerinin yüzde 25'e kadar olması şeklinde sonuçlanmasını umuyorlar.

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, planı destekleyip desteklemediği konusunda bir işaret bulunmadığını yazan gazete, Citigroup'un, ABD hükümeti yetkilileriyle, ABD devletinin elinde bulunan 45 milyar dolar tutarında ve Citigroup'un yüzde 7,8'sine denk düşen imtiyazlı hisselerin önemli bir bölümünün adi hisseye dönüşmesi senaryosu üzerinde çalıştığını bildirdi.

Wall Street Journal, Citigroup yetkililerinin, bankanın imtiyazlı hisselerini alan Singapur hükümeti kontrolündeki Kamu Yatırım Şirketi, Abu Dabi Yatırım İdaresi ve Kuveyt Yatırım İdaresi gibi özel yatırımcıları bu imtiyazlı hisseleri adi hisseye dönüştürmek için ikna etmeye çalıştığını da yazdı.
Gazete, bu görüşmelerin, Citigroup ve diğer büyük ABD bankaların, konut sektöründeki kriz ve ekonominin yavaşladığı koşullarda kayıplarının artabileceği kaygılarının arttığını yansıttığı yorumunu yaptı.

New York Times gazetesinin internet sitesindeki haberde de Citigroup ile ilgili düşünülen planın, diğer büyük bankalar için de benzeri arayışların yolunu açabileceği belirtildi.

Citigroup'un ABD hükümetine yeni sermaye desteği vermesi için baskı yaptığını yazan Financial Times gazetesi ise banka yöneticilerinin şirketin geleceği konusunda gelecek haftalarda bir karar alınmasını beklediğini, ancak bu kararın, bu hafta şirketin hisseleri tekrar düşerse daha erken alınması uyarısında bulunduğunu kaydetti.

Konuya yakın bir kaynak Reuters'e yaptığı açıklamada, hükümetin, bankadaki hisselerinin yükselebileceği konusundaki görüşmelerin sürdüğünü, bir olasılığın imtiyazlı hisselerin adi hisselere dönüşmesi olabileceğini, ancak başka birçok olasılık bulunduğunu da ifade etti.
 
Üst