1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Cizvit Tarikatı - Yoksulluk ve Bekarlık

  Konu, 'Dünya Tarihi' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  cizvit cizvit tarikatı CİZVİT TARİKATI

  Paris'te kurulmuş Hıristiyan tarikatı. Papa 3. Paulus tarafından 1540'da bir fermanla onaylanmıştır. Bu tarikattan olanlara "cizvit" denilir. Tarikata girebilmek için yoksulluk, evlenmeme, itaat ve Papa'ya bağlılık yemini edilir. Hazırlık dönemi iki yıl sürer. Uzun yıllar öğrenim görüldükten sonra papaz olunur. Tarikat, yukarıdan aşağıya doğru çok düzenli bir örgütlenmeye dayanır. Büyüklere kesin olarak uyulur. Başta bir lider vardır.

  Cizvit tarikatı Avrupa'da çok etkili oldu. Cizvit papazları, 16. yüzyılda reform hareketlerine karşı Katolik reformunu örgütlendirdiler. Hıristiyanlığı yaymak için dünyanın her yanına misyonerler gönderildi. Katolik kilisesinin tutunmasında bu tarikata çok önemli rolü oldu. Cizvitler din sapıklanyla savaştılar. Kralların ve soyluların din ve ahlâk öğretmeni oldular.

  Her derecedeki eğitim ve öğretimle uğraştılar. Çok sayıda orta öğretim koleji açtılar. Kültür alanında önemli kişiler yetiştirdiler. Cizvitlerin siyasetle ilgilenmeleri hükümetlerce iyi karşılanmadı. Bunlar İspanya'dan, Fransa'dan, iki Sicilya krallığından ve daha başka devletlerden çıkarıldılar.


  Papa, kendi basma hareket eden bağımsız bir gruba dönüştüğünü görerek 1773'de cizvit tarikatını kaldırdı. Ancak tarikat 1814'te yeniden kuruldu. Günümüzde Hıristiyan dünyasındaki etkisi yok denecek kadar azalmıştır.
  notlardan


   
Cizvit Tarikatı - Yoksulluk ve Bekarlık konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bekarlık Sultanlık Değil

  Bekarlık Sultanlık Değil

  Bekâr yaşayan daha erken bunuyor Karolinska Enstitüsü’nün yaptığı araştırmaya göre, evli olmak ya da birlikte yaşamak bunama riskini yarı yarıya azaltıyorBİLİM adamlarından evliliğin yararlarına dair bir araştırma sonucu daha... Karolinska Enstitüsü’nün 1449 kişi arasında yaptığı araştırmaya göre evli olmak ya da birlikte yaşamak, bunama riskini yarı yarıya azaltıyor. Bilim adamları,...
 2. Erkek ve kadının bekarlığa mahkum eden hatalar

  Erkek ve kadının bekarlığa mahkum eden hatalar

  Hiçbiri ilişkiyle sonlanmayan ilk randevulardan bıktınız mı? Kendinizi vermeye hazır olmadığınız halde erkeklerin arkasından koşmaktan yorulmadınız mı? Eğer eşinizi bulmak için bütün gücünüzü harcıyor ama yine de başarılı olamıyorsanız, belki de gerçek aşkı ararken kullandığınız yollar üzerine tekrar düşünmek lazım. Burada kadınların randevulaşırken yaptığı 5 genel hatayı bulacaksınız. Eğer...
 3. Bekarlık sultanlık:))

  Bekarlık sultanlık:))

  http://skydexter4.free.fr/flash/adam.swf Az bekleyin flaş açılıyor play düğmesine basın ve izleyin:D
 4. Önemli Tarikatlar hangileri isimlerini yazın

  Önemli Tarikatlar hangileri isimlerini yazın

  Merhaba ben ülkemizde ki Önemli Tarikatların isimlerini merak ediyorum aranızda Türkiye de ki Önemli Tarikatlar hangileridir bilen varsa bana isimlerini ya da hakkında bilgileri not düşerse sevinirim:)
 5. Nakşibendi tarikatının usulleri nelerdir?

  Nakşibendi tarikatının usulleri nelerdir?

  Nakşibendi tarikatı, Bahaeddin Nakşibend Muhammed bin Muhammed el- Buhari tarafından kurulmuştur ve İslam dünyasında çok yaygındır. “Nakşibendi” Farsça bir kelimedir. Ve “nakış yapan” demektir. Kalbi işlediği, kalbin üzerine süsler yaptığı için bu adı almıştır. Nakşibendi tarikatında temel esaslar şunlardır; * Ehl-i Sünnet akidesine sıkı sıkıya bağlı olmak, * Ruhsatı bırakıp azimetli...

Sayfayı Paylaş