1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Climen hormon nasıl değerlendirilir?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Menopoz çağındaki bir kadın için HRTnin pek çok faydalı etkileri mevcuttur.
  Tüm bu yararları özetlemek gerekirse;

  *Estrojen tedavisi etkisini en hızlı şekilde sıcak basmalarında gösterir. Menopoz sıcak basma şikayeti olan hastaların %75inde düzelme sağlar.

  *HRT uyku bozukluklarını düzeltir.

  *Menopoz döneminde ortaya çıkan anksiyete (sıkıntı), depresyon (içe dönüklük) ve hafıza bozuklukları gibi sorunlarda da etkilidir.

  *Alt ürogenital sistemdeki olumsuz değişiklikleri önlemek amacıyla bu dönemde kullanılan lokal veya sistemik estrojen; vaginal kuruluk, ilişkide ağrı hissi gibi atrofik vaginadan kaynaklanan problemleri ortadan kaldırır.

  *Alt idrar yollarında menopoz sonucu gelişen sık idrara çıkma (pollaküri), zor idrara çıkma (disüri) ve idrar kaçırma gibi şikayetlerde düzelme sağlar.

  < Konu Resmi..>

  GEBELİKLE İLGİLİ TÜM KONULARI AŞAĞIDAKİ LİNKTEN İNCELEYEBİLİRSİNİZ.
  http://www.meleklermekani.com/forums/gebelik.59/  *Estrojen eksikliği sonucu ciltte incelme ve kırışıklar artmaktadır. Ciltte kuruma, incelme, saçlarda kuruma ve tırnak kırılmaları gibi şikayetler menopozla birlikte ortaya çıkmaktadır.
  Estrojen tedavisi ile bu şikayetler geriler.

  *Hormon tedavisi alan kadınlarda kardiovasküler hastalık görülme riski % 50 azalır. Bu koruyuculuk en belirgin şekliyle kalp krizi riskinde azalma şeklindedir. Yine aynı şekilde serebral infarkt (beyin felci) gelişme riskini de azaltır.

  *HRT ile osteoporozun durdurulduğu ve bazı olgularda da tedavi edildiği iyi bilinmektedir.

  40 yaşlarında yaklaşık olarak her yıl kemik kitlesinin % 0.5ini kaybedilirken menopozla birlikte bu kayıp %3-4lere çıkmaktadır.
  Bu kayıp kemik metabolizmasında rol oynayan estrojenin eksikliğinden kaynaklanmaktadır.

  Climen hormon, Climen içeriğinde hem östrojen, hem de progesteron hormonu içeren hormon tedavilerinde, menopoz tedavisinde, doğum kontrol hapı olarak kullanılan bir ilaçtır. Daha önceden doğal bir süreç olarak görülen menopoz, kadında yaşam süresinin artmasıyla birlikte önem kazanmıştır. Buna göre kadınlar yaşamlarının üçte birini hormondan eksik geçirmektedir. Fakat uzun yaşamak kadar, sağlıklı ve iyi yaşamak ta önemli bir unsurdur. Bu yüzden menopoz döneminde hormon tedavileri uygulanmaya başlandı. Bunun için değişik hormonal preparatlar üretildi. Bunların içinde en önemli unsur doğal hormonlara yakın özellikte ve etkide olmasıdır. Tedavi iki farklı şekilde olur. Bunlar rahmi alınan kadınlara uygulanan tedaviler ve rahmi alınmamış kadınlara uygulanan tedavileri içerir.Rahmi alınmış olan kadınlara sadece östrojen hormonu içeren tedavi uygulanır.

  Rahmi alınmamış olan kadınlara ise, rahim kanserinden korunmalarını sağlamak için, östrojenle birlikte progesteron içeren preparatlar verilir. Bu şekilde ikili hormon tedavisi uygulanan kadınlar, yaşamlarının devamında düzenli şekilde adet görürler. Adet görmeyi istemeyen ya da hormon tedavisinin 55 yaşından sonra başlanan kadınlara devamlı olarak östrojen ve progesteron içeren preparatlar verilir. Climen hormon ilacı da östrojen ve progesteron içerdiğinden, rahmi alınmamış olan kadınlara menopoz tedavisinde verilen bir preparattır. Bu eczaneden kolaylıkla alınabilir. Ancak uzman bir doktorun önerisiyle kullanılmalıdır.

  Climen hormon preparatı gibi östrojen ve progesteron hormonunu içeren ikili preparatların 4 yıldan daha uzun süre kullanılması kişilerde meme kanseri riskini arttırabilir. Bu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Rahmi alınan kadınlarda kullanılan östrojen içeren preparatlar ise uzun süre kullanılabilir.

  Climen hormon ilacı aynı zamanda doğum kontrol hapı olarak ta tavsiye edilir. Güvenli ve sağlıklı bir şekilde doğum kontrolünü sağlar. Bu ilacın diğerlerine göre daha az yan etkisi bulunmaktadır. En fazla görülen yan etkisi arasında, ruh hali değişimine neden olması gelir. Vücuttaki hormonal değişimler birlikte görülen depresif ruh hali, ilerleyen dönemde etkisini yitirir. Bunun dışında ara kanama, vajinal enfeksiyon, adet kanamasının miktarında değişim gibi etkilerde yapar. Meme ucunda büyümeye, gerginlik ve meme ucunda akıntıya da neden olabilir. Yan etkilerin rahatsız edici düzeyde olması halinde, doktora danışılmalıdır.


   
Climen hormon nasıl değerlendirilir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. VUK göre “Aktif Geçici Hesap Kıymetleri” nasıl değerlendirilirler anlatınız?

  VUK göre “Aktif Geçici Hesap Kıymetleri” nasıl değerlendirilirler anlatınız?

  1-VUK göre “Aktif Geçici Hesap Kıymetleri” nasıl değerlendirilirler anlatınız? Aktif Geçici Hesap Kıymetleri Madde 283 - Gelecek bir hesap dönemine ait olarak peşin ödenen giderler ile cari hesap dönemine ait olup da henüz tahsil edilmemiş olan hasılat, mukayyet değerleri üzerinden aktifleştirilmek suretiyle değerlenir. Zirai işletmelerde henüz idrak edilmemiş olan mahsuller için yapılan...
 2. Yüksek FSH nasıl değerlendirilir:

  Yüksek FSH nasıl değerlendirilir:

  fsh hormonu değerleri fsh yüksekliği hormonu nedir yüksekliği Kadınlarda adet kanamasının 2-3 günü yapılan FSH ölçümü laboratuar normal üst sınırından fazla ise FSH yükselmesinden bahsedilir. FSH hormonu genellikle 37 yaşından sonra yükselme eğilimi gösterir. Kadınlarda menopoza girmeden yıllar önce (7-10 sene) FSH hormonunda seyrek olarak yükselmeler tesbit edilebilir. Zaman...
 3. Zamanı dolan kozmetik ürünler nasıl değerlendirilir?

  Zamanı dolan kozmetik ürünler nasıl değerlendirilir?

  son kullanma tarihi geçen kozmetik ürünler nasıl kullanılır,süresi dolan kozmetikler nerde kullanılır,süresi dolmuş kozmetikleri değerlendirme yolları Bildiğiniz gibi kozmetik ürünlerin ömrü kısa. Çoğu zaman ihtiyaçtan değil de renklerine, ambalajlarına bayılarak aldığımız kozmetik ürünleri göz önünde tutarsak, tüm bu ürünleri zamanı dolmadan kullanabilmemiz pek mümkün değil :) Zamanı...
 4. Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür?

  Fsh Hormonu Nasıl Düşürülür?

  Fsh hormonu, erkek ve kadınlarda üreme hormonlarına etki ederler ve bundan dolayı da cinsel hormonların gerçekleşmesini, cinsel farklılaşmanın oluşumunu bu hormon gerçekleştirir. Fsh hormonu bayanlarda yumurta oluşumunu erkelerde ise sperm oluşumunu etkilemektedir. Fsh hormonu folikül uyarıcı hormon olarak bilinmektedir. Bu hormon bayanlarda beyinde hipofizden salgılanır ve adından da...
 5. Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

  Östrojen Hormonu Nasıl Arttırılır?

  Östrojen düzeyinizi öğrenmek için doktorunuzu ziyaret edin. Östrojen hormonunuzu arttırıcı bir tedaviye başlanılacaksa da bu doktor kontrolünde olmalıdır. Östrojeniniz hakkında her şeyi kan değerlerinizi talep ederek doktorunuzundan öğrenin ve östrojen hakkında her şeyi öğrenin. Östrojen yetersizliği ki buna östrojen egemenliği de denilmektedir kadınlarda adet bozukluklarına, yumurtalıklarda...

Sayfayı Paylaş