1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  117
  Ödül Puanları:
  0

  CO (Chaikin Osilatörü) Nedir?

  Konu, 'Para & Borsa' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  osilatör nedir CO (Chaikin Oscillator, Chaikin Osilatörü); Marc Chaikin tarafından geliştirilmiştir. Joseph Granville ve Larry Williams onun yaptıklarının öncülüğünde çalışmalarını genişletmişlerdir. Chaikin’in geliştirmiş olduğu bu gösterge daha çok A/D(Accumulation/Distribution Index, Alım/Dağıtım göstergesi) göstergesini temel alarak hesaplanmıştır. Chaikin Osilatörü de bir işlem miktarı (adedi, volume) göstergesidir.
  Genellikle fiyatlarla işlem miktarı doğru orantılı olarak hareket etmektedir. Yani işlem miktarı artarken fiyatlar artmakta ve işlem miktarı düşerken fiyatlar düşmektedir. Aksi durum sözkonusu olduğunda ise; önemli trend değişimleri meydana gelmektedir. İşte CO bu gibi durumların saptanmasına yöneliktir.
  Marc Chaikin'e göre gösterge 3 ana bölümden oluşmaktadır;


  • Hisse senedi gün içindeki en düşük ve en yüksek değerlerinin ortalama değerinden ((en yüksek+en düşük)/2) daha yukarıda kapanmakta ise hisse senedinde alım vardır. Aksine, altında kapanmakta ise; hisse senedi elden çıkarılmakta yani dağıtılmaktadır. Bir başka ifadeyle; göstergenin yükselen bir seyir izlemesi hisse senedine alım yapıldığını, düşen bir seyir izlemesi ise; hisse senedinden çıkış olduğunu yani satışların geldiğini gösterir.
  • İşlem miktarı kuvveti temsil ettiğinden ve hisse senetleri ancak sağlıklı artan işlem miktarı ile yukarı gidebileceklerinden, hisse senedinin fiyatı artarken işlem adedinin azalması çıkış trendinin sağlıklı olmadığını gösterir. Çünkü; hisse senedinin fiyatı artarken işlem miktarının düşüyor olması artık hisseye ilginin azaldığına, artış ivmesinin zayıfladığına ve fiyatların aşağı döneceğine işaret eder. Tam tersine, düşüşe geçen hisse senetlerinde işlem miktarı başlarda genellikle az olup, hisse senetleri artık iyice değer kaybettiklerinde artış gösteriyor ise düşüş trendinin bitmek üzere olduğunu gösterir. Eğer fiyatlar düşerken işlem miktarı artarsa, hisse senedinden önemli derecede bir çıkış olduğu gözlenir.
  • Chaikin Osilatörü ile hem kısa hem de orta vadede hisse senedine giriş ve çıkışların analiz edilmesiyle trend değişim sinyalleri alınabilmektedir.
  Formül

  CO (Chaikin Oscillator, Chaikin Osilatörü)

  Chaikin Osilatör; Accumulation Distribution göstergesinin üç günlük üssel hareketli ortalamasından (exponential moving average, EMA) on günlük üssel hareketli ortalaması çıkarılarak hesaplanır.

  CO= A/D(EMA-3) - A/D(EMA-10)
  CO= Chaikin Oscillator (Chaikin Osilatörü)
  EMA= Exponential Moving Average (Üssel Hareketli Ortalama)
  A/D(EMA-3)= Accumulation/Distribution (Alım/Dağıtım) göstergesinin 3 günlük üssel hareketli ortalaması
  A/D(EMA-10)= Accumulation/Distribution (Alım/Dağıtım) göstergesinin 10 günlük üssel hareketli ortalaması

  A/D göstergesinin formülü daha önce verildiği için burada değinilmemiştir. Formüle ilişkin daha fazla bilgi için bkz. Accumulation/Distribution Index

  EMA (Exponential Moving Average, üssel Hareketli Ortalama)

  EMA= (Bugünkü Kapanış*Üssel Yüzde Oranı)+(Dünkü EMA*(1- Üssel Yüzde Oranı))

  Üssel Yüzde Oranı (Exponential Percentage)= 2 / n + 1
  n= Dönem Sayısı
  EMA= Exponential Moving Average (üssel Hareketli Ortalama)
  NOT:
  EMA hesaplamaya başlarken; Dünkü EMA yerine bir önceki kapanış değeri kullanılmalıdır.
  borsamania.net

   
CO (Chaikin Osilatörü) Nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Stokastik Osilatör Nedir? (Stochastic Oscillator)

  Stokastik Osilatör Nedir? (Stochastic Oscillator)

  osilatör nedir stochastic oscillator stokastik nedir stochastic oscilator stokastik osilatör Stokastik osilatör; bir hisse senedinin, seçilen bir dönem için kapanış fiyatlarını günlük en yüksek ve en düşük seviyelerine göre ölçen ve fiyatların dönüm noktalarını belirten bir göstergedir. George C. Lane tarafından geliştirilmiştir. Bu göstergeye; belirlenen zaman içinde fiyatların "en...
 2. Neden...!

  Neden...!

  Bu güzel sitede neden radyo yayını yok ...?
 3. Richi&Co Elbise Modelleri

  Richi&Co Elbise Modelleri

  richico richico elbise Farklı stillere sahip kadınların beklentilerine göre koleksiyonlarını şekillendiren Richi&Co, günden geceye taşınan bir şıklık ve her ortama uyum sağlayan tasarımlar sunuyor. Genç bir marka olmasına rağmen kısa sürede ülke haricinde Rusya ve Ukrayna'da da beğeni toplayan ve büyük talep gören marka, bu başarısını ürün kalitesine verdiği öneme bağlıyor. Farklı...
 4. Neyse...

  Neyse...

  Aldığın her nefesin sana beni hatırlatacak.... Gittiğini sanma yerin bende ebedi kalacak... Gözlerinin baktığı her yerde gözlerim olucak... Adını aşkta bir kez kanatmamış Sevişmelerine hiç duygu katmamış Zalim düş... Yokluğunu çağırıyorum iki ucu yanık kağıtlardan Bitmemişliğin tükenmişliği başladı artık Zaman dudaklarıma bant Ellerime halat bundan böyle. Adını yalan aşklarda dağlayacak...

Sayfayı Paylaş