1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuğa olan sevgisizlik,boyunun kısa kalmasına bir etken

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Çocuğumuzun gerektiği şekilde beslenmesine dikkat ettiğimiz halde boyunun uzamaması dikkatinizi çekiyorsa bilinki yapamadğımız bir şeyin eksikliği var.Bu eksiklik çocuğumuza yeteri kadar ilgimizi ve sevgimizi veremememizden kaynaklanıyor olabilir arkadaşlar. Bilmeliyiz ki olumsuzluklar olumsuzluğu oluşturur...
  < Konu Resmi..>


  Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 3-15 arasında değişen boy kısalığı anne karnından başlayıp final boya kadar uzanan yaşamda birçok etkene bağlı olarak gelişebiliyor.

  Bu etkenler arasında beslenme bozukluğu ve sevgisizlik gösteriliyor.
  Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek AA muhabirine yaptığı açıklamada anne karnında başladığını ve ergenlik döneminin sonuna kadar sürdüğünü söyledi.
  Çocukluk döneminde sürekli bir büyümenin gerçekleşmesinin çocukları erişkinlerden farklı kılan bir özellik olduğunu ifade eden Atabek özellikle kronik hastalıklar ve beslenme yetersizliği boy uzamasını etkileyen en sık nedenler olarak bilindiğini kaydetti.
  Anne karnındaki bebeğin büyüme açısından ultrason ile takibinin yapılabildiğini belirten Atabek ”En az 15 gün arayla yapılan iki ultrason incelemesiyle büyüme duraklaması saptanırsa daha anne karnında iken çocukta büyüme geriliği tanımı kullanılır. Bu çocuklar doğumdan sonra sıkı takip altına alınırlar” dedi.
  Büyümeyi yakalama 6-15 ay arasında olsa da son sınır olarak baş çevresinde 18 ağırlıkta 21 boyda ise 36 ay beklendiğini dile getiren Atabek ”Hatta ileri prematüre bebeklerde büyümeyi yakalama oldukça gecikebilir. Bu sürelerde normali yakalayamayan çocukların mutlaka çocuk endokrinoloji doktorları tarafından değerlendirilmesi ve tedavi edilmeleri önemlidir” diye konuştu.
  Atabek doğum tartısı gebelik süresine göre düşük olarak doğan ve ilk 2 yaşta büyümede yakalama yapamayan çocukların nihai boylarının kısa olacağını bildirdi.


  -YUVA ÇOCUKLARINDA KISA BOYLULUK-
  Boy kısalığının toplumda görülme sıklığının yüzde 3-15 arasında değiştiğini vurgulayan Atabek şunları kaydetti:
  ”Boy kısalığının nedenleri oldukça fazladır. Ailevi boy kısalığı yapısal boy kısalığı ve ergenliğin gecikmesi iskelet sistemi hastalıkları doğum kilosunun düşük olması beslenme bozukluğu kronik hastalıklar uzun süreli ilaç kullanımı turner sendromu büyüme hormonu eksikliği ve sevgi yoksunluğunu nedenler arasında sayabiliriz. Büyüme hormonu eksikliği 3 bin 500'de bir görülür ve sıklıkla tek bulgusu boy kısalığı veya büyümede duraklamadır. Bunlardan ülkemizde en çok öne çıkan neden özellikle hayatın ilk yıllarında geçirilen beslenme bozukluğudur. Uzun süren beslenme bozukluğu olan çocukta önce kilo düşer sonra boy kısa kalır. Sağlıklı büyümek ve boy kısalığını önleyebilmek için sağlıklı bir beslenme ilk koşuldur.”
  Bunun yanında en önemli boy kısalığı nedenlerinden birisinin de sevgisizlik olduğunu ifade eden Atabek ”Psikososyal nedenlerle örneğin sevgi yoksunluğu yaşayan çocuklarda sosyal problemleri fazla olan ailelerin çocuklarında ve bazı yuva çocuklarında kısa boyluluk görülebilmektedir” dedi.
  Boy kısalığı olan bir çocuğun tedavisinin de nedenine göre yapılacağını ifade eden Atabek boy kısalığına neden olan etken ne kadar erken teşhis ve tedavi edilirse boy uzatma tedavisinde de başarı şansının o kadar artacağını sözlerine ekledi.
  Zafer Akpınar'ın haberi.


   
 2. miss angel

  miss angel Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2009
  Mesajlar:
  3.105
  Beğenilen Mesajlar:
  55
  Ödül Puanları:
  0
  ilgnç bi araştrma olmş..teşekkürler cnm paylaşmn için...
   
Çocuğa olan sevgisizlik,boyunun kısa kalmasına bir etken konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Sevgiden yoksun olan çocukların boyu kısa kalıyor

  Sevgiden yoksun olan çocukların boyu kısa kalıyor

  Türkiye’de görülme sıklığı yüzde 3-15 arasında değişen boy kısalığı, anne karnından başlayıp final boya kadar uzanan yaşamda birçok etkene bağlı olarak gelişebiliyor. Zafer Akpınar’ın haberi Bu etkenler arasında beslenme bozukluğu ve sevgisizlik gösteriliyor. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mehmet Emre Atabek, AA muhabirine yaptığı...
 2. hep çocuk kalmanız dileğiyle......

  hep çocuk kalmanız dileğiyle......

  Gel oğlum kalk bakalım tahtaya, sana bi sorum var. - Buyurun, sorun öğretmen...im... - Canlılar kaça ayrılır? - Dörde ayrılır öğretmenim. - Bana yanlış gibi geldi ama say bakalım.. - Bitkiler,Hayvanlar,İnsanlar,Çocuklar. - Çocuklarda insan değilmi oğlum? - Haklısınız, o zaman canlılar üçe ayrılır öğretmenim - Peki, şimdi yeniden say bakalım.. - Bitkiler, Hayvanlar ve çocuklar.. - Oğlum...
 3. çocuklarda boy uzatan yiyecekler

  çocuklarda boy uzatan yiyecekler

  çocuğumun boyunun uzaması için hangi besinleri yedirmeliyim ? Hangi besinlerde boy uzatmak için gereken besinler var arkadaşlar ?
 4. Kısa Sevgisizlikle İlgili Sözler

  Kısa Sevgisizlikle İlgili Sözler

  Sevgisizlik Sözlerİ Kısa Sevgisizlikle İlgili Sözler Hiç kimse sevgisiz kalmaz diyor ve sizlere bu yazımızda gelen yoğun istekler üzerine sevgisizilki ile ilgili kısa sözleri aktarıyoruz Melek'ler. Sevgisizlikle İlgili Sözler Ne kadar Zor Olsada Bu Sevginin Bitmesi Başroldeydin Ben iSe Senin için Sadece Bir Figürandım. Sevgisizlikle iLgili Sözlerimin Sahibi Sen OrtakLarın iSe...
 5. Çocuklarda boy uzatan besinler

  Çocuklarda boy uzatan besinler

  çocuğumun boyu kısa ne yapmalıyım,çocukların boyunun uzaması için ne yapmalı,çocuklarda boy uzatan gıdalar,çocuklarda boy uzaması hakkında bilgiler Süt Süt ve grubu olarak genel bir isim adında toplansa da, sütün diğer süt ürünlerinden - çocuğunuzun boyunun uzamasında - ayrı bir önemi var. Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik...

Sayfayı Paylaş