1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğu olmayan birinin evlatlık alması caizmi?

  Konu, 'Tüm İslami Bilgiler' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Dinimizde evlat edinmek, namahremlik söz konusu olacağı için uygun değildir “Allah, bir adamın içinde iki kalb kılmadı. Ve kendilerine zıhâr yaptığınız zevcelerinizi, analarınız saymadı. Evlâdlıklarınızı da öz oğullarınız (gibi) kılmadı. Bunlar sizin ağızlarınızdaki sözünüzdür. Hâlbuki Allah, hakkı söyler ve doğru yola O hidâyet eder.” (Ahzab, 4)
  Cahiliye devrinde evlat edinme vardı. Bir kimse birini evlat edinecek olsa, bu çocuk, hakiki evlat manasını, örfen hukuken kazanırdı. İslam bunu ayet ve hadislerle yasaklamış, soy itibariyle kan bağını esas almıştır. (Kütüb-i Sitte)
  Evlat edinilen bir çocuk, buluğ çağına geldiğinde erkek ise annesine; kız ise babasına namahrem olur ve nikah düşer. Bu yüzden neseb itibariyle akraba bağlılığı bulunmayan çocukları evlat edinmek dinen haramdır. Sual: Yeni doğan çocuğu evlatlık olarak almak caiz mi?
  CEVAP
  Evet.

  < Konu Resmi..>


  Sual: Çocuğu olmayan bir bayanım. Evlatlık almak istiyorum. Nasıl yapayım?
  CEVAP
  Alınan evlatlık, büyüyünce erkek ise size, kız ise beyinize yabancı olur. Yabancı bir kimse ile beraber kalmak ise caiz değildir. Bu bakımdan evlatlık alırken, kardeşlerinizden birinin oğlunu veya beyinizin kardeşlerinden birinin kızını alırsanız mesele kalmaz.

  Yahut, aldığınız erkek bebek, kız kardeşlerinizden birisini veya erkek kardeşlerinizden birinin hanımını emerse, sizin yeğeniniz olacağı için yabancı olmaz.

  Kız bebek alınca da, beyinizin kız kardeşlerinden birisi veya kardeşlerinin hanımlarından birisi emzirirse, beyinizin yeğeni olacağı için ona yabancı olmaz.

  Sual: Evlatlığa miras düşer mi?
  CEVAP
  Evlatlık alınan çocuk, dinen mirasçı olamaz. Ancak sağlığınızda, malınızın bir kısmını veya tamamını hediye etmenizde hiçbir mahzur yoktur.
  Mal kaçırmak niyetiyle evlatlık olmak doğru değildir. Sağlığında, evlatlığa mal vermek caizdir.

  Sual: Evlatlık alınan çocuğa oğlum veya kızım demek caiz midir?
  CEVAP
  Bu benim oğlumdur veya bu benim kızımdır demek haram olur. Fakat çağırırken, yahut onlardan bahsederken oğlum, kızım demekte mahzur yoktur.

  Evlatlığa (Biz senin öz anan-baban oluruz) demek günah olur. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Allah, evlatlıklarınızı öz oğullarınız olarak tanımadı.) [Ahzab 4]

  Hadis-i şerifte de buyuruluyor ki:
  (Babası olmadığını bildiği halde, kasten birine “Bu benim babam” diyene Cennet haram olur.) [Buhari]

  Sual: Kızını veya oğlunu birine evlatlık verince, o çocuğun hakkı senden gidiyor mu? Yoksa devam ediyor mu?
  CEVAP
  Gitmez, devam eder.

  Sual: Ahirette o çocuk anne babasından hak talep eder mi?
  CEVAP
  Elbette, kötü bir kimseye verilmişse niye namaz kılmayan içki içen birisine verdin diye sorabilir.

  Çocuğu birine evlatlık verirken müslüman bir aileye ve dini öğretecek birine vermek lazım. İstenildiği zaman geri alınabilir. Çocuğu iyi terbiye edip etmediği kontrol edilmelidir. Evlatlık verince onların çocuğu olmuş olmaz. Miraslarını almaya dinen hak kazanmaz. Erkek ise evin hanımına yabancı olur, büluğa erince o evde kalamaz. Kız ise evin erkeğine yabancıdır. Baliga olunca o evde kalamaz. Bunun gibi zararları vardır.

  Sual: Evlatlık öz evlat gibi olur mu? Yani yanında başı açık gezebilir mi, nikah düşer mi?
  CEVAP
  Evlatlık edinmenin dini bir yönü yoktur. Yani o çocuk yabancı olur. Nikah düşer, evlenilir, yanında açık durulamaz.

  Sual: Üstümüze kaydı yapılan evlatlığımın ateist babası şimdi çocuğu istiyor. Vermek zorunda mıyız?
  CEVAP
  Hayır vermek zorunda değilsiniz. Verip de çocuğun dinsiz yetişmesine sebep olmamak gerekir.

  Sual: Kızımın aldığı evlatlığa zekat verebilir miyim?
  CEVAP
  Kızınızın aldığı evlatlık, onun çocuğu olmadığı gibi, sizin de torununuz olmaz. Ona zekat verebilirsiniz. Hatta kızınız da ona zekat verebilir.
   
Çocuğu olmayan birinin evlatlık alması caizmi? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocukların ağızdan nefes alması

  çocukların ağızdan nefes alması

  Bolu İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, soğuk havalarda ağızdan nefes almanın çocuklarda gelişim geriliğine, alt ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına, sinüzit ve akciğer enfeksiyonlarına yol açtığını söyledi. İnsanların doğal olarak nefes alıp vermeyi burunlarından yaptığını belirten Dr. Koç, “Burun, alınan havayı ısıtma, nemlendirme, gözle görülmeyecek küçük partiküllerden temizleme görevini...
 2. Evlatlık çocuk.

  Evlatlık çocuk.

  Kendinizin veya etrafınızda bir kişinin evlatlık çocuk aldığını görmeniz, hayatınızda birtakım hoşlukların gerçekleşeceği anlamına gelir
 3. erkegin hanımının istemedigi birinden para alması günahmıdır

  erkegin hanımının istemedigi birinden para alması günahmıdır

  eşimm benim istemedigim birinden para alıyo ben bı yuzden ona cok kırgınım benı dınlemıyo konu uzun bılgılendırırsenız sevınırım
 4. Kadınların kaşının ortasını alması caizmidir?

  Kadınların kaşının ortasını alması caizmidir?

  kaşın ortasını almak harammıdır,kadınlar kaşının ortasını alırsa günahmıdır,kaş aldırmak günahmı,kaşın orta yerinin alınması hakkında hükümler Burada önemli olan husus, bu müdahalenin niteliğidir. Yaratılışı değiştirmeye yönelik bir müdahale yasak olup haramdır. Tedavi nitelikli müdahale ise caizdir. Buna göre: Kadının, kaşını aldırması, inceltmesi yaratılışı değiştirme olarak...
 5. Kadının vücut tüylerini alması caizmi?

  Kadının vücut tüylerini alması caizmi?

  kadınların bıyık alması günahmı,kadınların bacak tüyü alması günahmı,kadınların bıyık alması caizmi,kadınların tüy alması konusunda dini hükümler Öncelikle evli veya bekâr kadınların kaşlarını aldırmaları, inceltmeleri kesinlikle caiz değildir, haramdır. Kadınların bacak kılları veya bıyık tüyleri gibi doğal olmayan, vücudun azası sayılmayan türden temizliği yapmaları caizdir. Özellikle bu...

Sayfayı Paylaş