1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.311
  Beğenilen Mesajlar:
  2.403
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğum hışıltılı nefes alıyor nedeni nedir?

  Konu, 'Tüm Sağlık Konuları' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  çocuklardaa nefes alırken hşıltı olması,çocuklarda bronşit,çocuklarda üst solunum hastalıkları,çocuklarda nefes almada problem hakkında bilgiler
  Hışıltılı çocuk hangi çocuklara denir?
  Göğüslerinde hırıltı (hışıltı) duyulan çocuklara denir.

  Hışıltılının ne kadar sürdüğü önemli midir?
  Evet önemlidir. 3 haftadan uzun süren hışıltılar ve aralıklı olarak 3 kezden fazla süren hışıltılar önemlidir.

  Ne zaman başladığı önemli midir?
  Evet önemlidir. Genellikle 1 yaşından önce başlayan hışıltılar genelde geçiicidir veya doğumsal bir nedenledir. Ayrıca çocukların büyümesine nefes borusunun büyümesi ayak uyduramadığı için olabilir ve genelde çocuk 3 yaşına gelince düzelir. Bazen 12 yaşına kadar devam edebilir. 3 yaşından sonra görülen ve 3 haftadan uzun süren hışıltıların nedeni astım yani allerjik bronşit olabilir.  < Konu Resmi..>


  Çocuğumda hışıltı 3 yaşından sonra da devam eder mi?
  Çocukta egzema varsa, anne veya babada astım varsa 6 yaşına kadar devam etme ihtimali %70'dir. Bunun dışında çocukta allerjik nezle, grip olmadan da hışıltı olması veya kanda %4 ve üstü eozinofil varsa da devam etme ihtimali %70'dir. Bunlar yoksa düzelme şansı %95 dir.

  Çocuğumda hışıltı duyarsam ne yapmalıyım?
  Genellikle gribal enfeksiyonlarda hışıltı duyulur. Eğer çocuğun nefes alıp vermesi hızlanmışsa, zor nefes alıp veriyorsa, 3 haftadan uzun sürüyorsa ve 3 kezden fazla olmuşsa mutlaka çocuk allerji uzmanı tarafından görülmelidir.

  Ne gibi hastalıklar olabilir?
  Birçok nedeni olabilir. Örneğin reflü, kistik fibroz, astım gibi nedenler bunların bazılarıdır. Bu nedenden dolayı incelemeler yapılmalıdır.

  Tedavisi var mıdır?
  Öncelikle neden bulunmalı ve tedavisi ona göre düzenlenmelidirBronşiolit hakkında genel bilgiler

  Bronşiolit, genellikle süt çocuklarında görülen, genellikle tüm havayollarını, ama en çok da akciğerlerdeki küçük hava keseciklerini (Bronşiol) etkileyen bir hastalıktır. Aynı zamanda nezleye de sebep olabilen birçok farklı virüs tarafından ortaya çıkarlar. En sık neden, RSV olarak kısaltılan respiratuar sinsisial virüstür Bazı küçük çocuklar ve bebeklerin akciğerleri tam olgunlaşmamış, bronşlarının çapı dar, bronşları çevreleyen kıkırdak halkaları çok yumuşak olduğu için viral enfeksiyonlarla sık sık bronşiolit geçirmeleri mümkündür. Yaş ilerleyip akciğerler olgunlaştıkça virüsler bronşiolite neden olamamaktadır.

  Küçük çocuklar hastalığı, enfekte olan diğer şahıslardan kaparlar. Sıklıkla hafif grip ve soğuk algınlığı olan başka aile fertleri vardır. Çocuğun veya eşyaların bulunduğu ortamda öksürüp aksırılması ile virüsle dolu tükürük damlacıkları ortama saçılır. Enfeksiyon temas ettiği eşyalara bebeğin temasıyla bile bulaşabilir, hastalık 3 – 7 gün içinde başlar (Soğukta kalma, üşütme vs halk arasında söylenen sebeplerin etkisi yoktur)

  Bronşiolitin seyri

  Bronşiolit, genellikle ateş ve burun tıkanıklığının eşlik ettiği soğuk algınlığı şeklinde başlar. 2–4 gün içinde bronşiollere inerek tahriş ve küçük hava yollarında daralmaya neden olur. Bu da çocukta öksürüğe ve nefes verme sırasında duyulan ıslık gibi (vızıltı) yapar. Bazı çocuklarda solunum hızı ve eforu artıp öksürük boğuklaşarak astım gibi tıkanma ortaya çıkabilir. Bu dönemde genellikle ateş düşer, çoğu çocuk iştahsızlaşır, süt çocuklarında emme güçlüğü ortaya çıkar. Uykuda huzursuzluğa sık rastlanır.

  Hırıltı 3–5 günde gerilese de burun tıkanıklığı daha uzun sürer, öksürük ise 1-2 hafta devam edebilir.

  Bronşiolit tedavisi

  Bronşiolitlerin hafif olanları tedavisiz bile düzelebilir. Akciğer salgılarının yumuşaması için soğuk buhar yapıcı makineler, balgam sökücüler, önerilir. Burun salgılarının koyulaşmasına engel olmak için sık sık tuzlu sulu burun damlaları ve birkaç saat ara ile burun aspiratörü ile burun temizlemesi yararlıdır.

  Ateş için paracetamol içeren ateş düşürücüler kullanılmalıdır; aspirin bronşiolit gibi viral enfeksiyonlarda kesinlikle kullanılmaz.

  Bronşiolit viral bir enfeksiyon olduğundan genellikle antibiyotik kullanılmaz. Ama beraberinde orta kulak veya boğaz iltihabı da varsa antibiyotik verilebilir.

  Çocuğunuzun aktivitesini kısıtlamanız gerekmez; zaten o nefes darlığı hissediyorsa kendi aktivitesini kendi kısıtlayacaktır.

  Öksürük, havayollarını temizlemeye yarayan güzel bir reflekstir. Öksürüğü baskılayan ilaçlar ve dekanjestan şuruplar salgıların koyulaşmasına ve hastalığın ilerlemesine neden olabilir.
  Astım ile Bronşiolitin ilişkisi
  Okul öncesi dönemde (özellikle ilk 4 – 6 yaşta) viral bronşiolit geçiren çocukların bir kısmında bu bronşiolitler astıma dönebilmektedir. Bronşiolitlerin astım olarak devam etmesini nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak bazı risk faktörleri vardır:
  1. Son 1 senede 3 kez bronşiolit geçirme,
  2. Mevcut başka bir alerjinin olması,
  3. Anne – baba veya kardeşlerde astım veya başka alerjilerin olması
  4. 9–12. aylarda yüksek IgE değeri,
  5. Sigara dumanına maruz kalma,
  6. Bronşiolitin ağır seyretmesi.
  Unutmayın: Her 5 çocuktan 1’i hayatının ilk 2 yılında bronşiolit geçirebilmektedir. Her bronşiolitin astıma çevireceğini öngörmek asla mümkün değildir. Ancak risk faktörleri yüksekse dikkatli olmak gereklidir.
   
Çocuğum hışıltılı nefes alıyor nedeni nedir? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Doğru nefes alıyor musunuz?

  Doğru nefes alıyor musunuz?

  Solumun yani nefes alıp vermek; vücudumuzun en doğal ve otomatik dürtülerinden biridir. Her canlı nefesle oksijen alıp, karbondioksit ve atıkları vücudundan atar. Buna detoks denir. Vücudumuz besinsiz birkaç hafta, susuz birkaç gün dayanabilse de, beyin oksijensiz yalnızca birkaç dakika dayanabilir. Sağlıklı bir vücut iyi oksijen alımı ile gerçekleşmektedir. Yetersiz oksijen alımı; yorgunluğa,...
 2. Çocuğumun ağzı kokuyor nedeni nedir ?

  Çocuğumun ağzı kokuyor nedeni nedir ?

  Çocuklarda ağız kokusu nedenleri arasında 3 ana öğeyi sayabiliriz. Oral, oral olmayan ve psikolojik sorunlar çocuklarda ağız kokusuna neden olabilmektedir. Ağız Kuruluğu Çoğu kişi farkında olmasa da ağzın kuru olması kötü nefese neden olabilmektedir. Uzun süre konuşmadan, bir şey yiyip içmeden durursanız sonucunda nefesiniz kötü kokacaktır. Bunun nedeni ağzın böyle durumlarda yeterince salya...
 3. Nefesim sürekli kesiliyor nedeni nedir?

  Nefesim sürekli kesiliyor nedeni nedir?

  Nefes darlığı her türlü solunum güçlüğünü anlatmak için kullanılan bir terimdir. Hasta genellikle yardımcı solunum kasları aracılığıyla soluk alıp verir ve hava açlığı denen bir boğulma duygusuna kapılır.Çoğu durumda nefes darlığı daha derin soluk alıp verme ve daha sık soluma biçiminde ortaya çıkar. Ama solumanın seyrekleştiği ya da normal sıklıkta kaldığı nefes darlıkları da vardır....
 4. Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

  Hamileyim nefes alamıyorum nedeni nedir?

  Gebelikte vücudun oksijen ihtiyacı artar. Buna karşın ilerleyen aylarda rahmin yukarı doğru büyümesi ve göğsü sıkıştırmasından dolayı nefes alma zorlaşır. Gebelikte artan hormonlardan özellikle progesteron hormonu beyindeki solunum merkezini uyarır ve daha sık soluk alıp vermeyi tetikler. Bu nedenle gebelikte bir dakikada yapılan solunum sayısı hafif artar ve akciğerler daha fazla oksijen...

Sayfayı Paylaş