Etiketler:
 1. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  çocuğum kaç yaşında idrarını tutabilir

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında Misafir tarafından paylaşıldı.

  kaç çocuğum olacak oruc kac yasinda çocuğum kaç aylık oruç tutma yaşı kaçtır yaşında Anne ve babalar altını ıslatan çocukları bu huylarından nasıl vazgeçirmelidir?
  Dr: Hakkı Uzun'un açıkladı.
  Enürezis; bir çocuğun 3 yaşından sonra geceleri altını ıslatması olarak tanımlanır. Çocukların çoğu bu yaşta idrarını tutabilme yeteneğini kazanır. Kızlar genellikle erkeklerden daha erken dönemde idrarlarını kontrol edebilirler.

  5 yaşında gelindiğinde çocukların %5’inde enürezis olduğu görülür. Bu çocukların her yıl %15’i kendiliğinden iyileştiğinden 15 yaşında gelindiğinde %99’u iyileşmiş olur. Bu çocukların anne ve / veya babalarında sıklıkla enürezis hikayesi vardır. Çocukların %15’inde geceleyin idrar kaçırma şikayeti sonradan gelişir, bu çocuklar başlangıçta bir süre idrarlarını tutmuş olurlar.

  Enürezis erkek çocuklarda kız çocuklarına nazaran 2 kat daha sık görülür. Bu hastaların %20’sin gece idrar kaçırma ile beraber gündüz de idrarlarını tutamazlar. Bu durumun muayene esnasında sorgulanması önemlidir; çünkü gündüz idrar kaçırmanın eşlik etmesi durumunda uygulanacak tedavi farklı olur.

  Bu çocuklarda gece altını ıslatmanın en önemli nedeni mesanenin nörofizyolojik gelişimini ve olgunlaşmasını geç tamamlamasıdır. Bazı hastalarda ailesel eğilim vardır. Eğer gece altını ıslatma ile beraber idrar yolu infeksiyonu da mevcutsa bu hastalarda önemli nörolojik hastalıklar bulunabilir ve çocuk ve aileler farkında olmadan böbrek yetmezliği gelişebilir.

  Gündüz idrar kaçırma, sık idrara çıkma ve idrar yaparken yanma şikayeti olan çocuklarda mutlaka Tam İdrar Tahlili, İdrar Kültür Antibiogram ve Üriner Sistem Ultrasonografi yapılmalıdır.

  Tedavide mesane eğitimi egzersizi, ilaç tedavisi veya alarm tedavisi uygulanır. Özellikle ilaç kullanan hastalara geceleri yatmadan 2-3 saat önce bütün sıvı alımları yasaklanmalıdır. Alarm tedavisinde başarı oranı çok yüksektir ancak aile ve çocuğun tedaviye uyumu gereklidir.

   
çocuğum kaç yaşında idrarını tutabilir konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda Mideye Kelepçe Yaşı Kaç??

  Çocuklarda Mideye Kelepçe Yaşı Kaç??

  kelepce takma yaşı mideye kelepçe taktırma fiyatları mideye kelepçe taktırmak fiyatı takma oyunları taktırmak video Mide için kelepçe yaşı 12'ye düştü Meleklerim, bu elbetteki tartisilir, kimi icin cok erkenken, kimi icinse, cok gec bile kalinmis bir karar...... Çocuklarda obezite sorunu büyüyor... Bu yıl çok sayıda çocuğa mide kelepçesi takıldığı belirtildi.. Türkiye Obezite Cerrahisi...
 2. içinizdeki çocuk kaç yaşında??

  içinizdeki çocuk kaç yaşında??

  içinizdeki çocuk kaç yaşında Kişilik Testleri:İçinizdeki çocuk kaç yaşında benim sonucum: İÇİNİZDEKİ ÇOCUKLA YAŞITSINIZ İçinizdeki çocukla beraber büyüdünüz, bu nedenle sizinle aynı yaşta. Çünkü uyum denen şeyin duayenisiniz. Ortam ve insanlarla hep uyumlusunuz. Her çağınızı doya doya yaşıyorsunuz (yaşadınız). Hiçbir konuda aşırılıktan eser yok. En gelişkin duygunuz gerçekçilik. Hayalini...
 3. İçindeki Çocuk Kaç Yaşında ?

  İçindeki Çocuk Kaç Yaşında ?

  Test yapmadan;kendinizi tanıdığınız kadarıyla : İçinizdeki ÇocuğunKaç Yaşında olduğunu düşünüyorsunuz ?? :pop2:
 4. Çocuğun Velayeti Kaç Yaşına Kadar Annededir?

  Çocuğun Velayeti Kaç Yaşına Kadar Annededir?

  bu konu boşanma durumunda çocuğun velayetinin annede kalma yaşı hakkında bilgiler içermektedir. Çiftler arası boşanmalarda eğer ortada küçük bir çocuk yada bebek varsa velayet genel de anneye verilir. Çocuğun velayetinin kaç yaşına kadar annede kalabildiği konusun da merak edilen bilgileri sizler için paylaşıyoruz. 12 yasına kadar Yargıtayın da kararlarında belirttiği üzere çok ters...
 5. Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalı?

  Çocuklar Kaç Yaşından İtibaren Yalnız Uyumalı?

  çocuğun yatağı kaç yaşında ayrılmalı, çocuğun yatağını ayırmak, çocuğun yatağında yatmaması Sevgili melekler, çocuğun ilerleyen yıllarda olumlu ya da olumsuz psikolojisini etkileyen olaylardan biri anne babayla yatarken odasını ayırmaktır. Ebeveynlere son derece önemli görevlerin düştüğü oda ayırma konusunda Klinik Psikolog Yeşim Yaşa Görgülü aileleri uyarıyor: "Bebeğin odasının...

Sayfayı Paylaş