Çocuğum neden konuşmuyor olabilir?

S

sevdeyldrm

Forum Okuru
Çocuğum neden konuşmuyor olabilir?

Çocuğum konuşmuyor melek kadınlar kulubü çocuğum neden konuşmuyor forum'da.​

Arkadaşlar benim çocuğum 3 yaşında ama çok cümle kuramıyor nedense basit birkaç kelimelik konuşuyor ama 3 yaşındaki bir çocuk konuşamaz mı yaa. Endişe duymaya başladım. Benim çocuğum erkek tam 3 yaşını doldurdu mama su hala düzgün cümleler kuramıyor beklemeli miyim yoksa bir psikoloğa götürtmeli miyim? Endişe edilecek bir yaş mı ? Çocuğum konuşmuyor sebepleri nelerdir?

Merhaba
Çocuklarda genelde kız çocukları daha erken konuşur derler yani erkek çocuklara göre daha erken ve akıcı konuşabilirler. Sizin erkek çocuğunuz varmış bence ilk seferde endişe etmeyin ama size tavsiyem yine de bir çocuk psikoloğuna gösterin derim. Hani bazen psikolojik olabileceği gibi bazen de fizyolojik sebeplerle olabiliyor konuşamama sorunu. Fizyolojik derken damağı ile dili ile ilgili sorunlar var mı buna da bir bakılmalı. Eğer endişe ediyorsanız mutlaka götürün. Ama bu yaşta çocuklar biraz cümle kurabilmeli eğer daha cümle kuramıyorsa 3 yaşında siz mutlaka bir gösterin.

Bazı çocuklar özellikle anne babaları boşanan çocukların anne babalarının okuması gereken bir yazı mutlaka okuyun anne babalar. ''Annesi babası ayrı olan çocuk psikolojisi'' nasıl olur yazımızda ayrıntıları hemen linkten ulaşabilirsiniz.

Bence hemen çocuğu psikoloğa götürmeyin biraz bekleyin üç yaşına kadar gelmiş ve konuşmamış çocuklar biliyorum özellikle kız çoçcukları daha erken konuşuyor erkeklerde biraz gecikme oluyor zaman tanıyın bence geçmiş olsun lütfen katıntı haline getirmeyin.

Geri