1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.444
  Beğenilen Mesajlar:
  2.301
  Ödül Puanları:
  113

  çocuğum okulu sevmiyor diyorsanız

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  okulu sevmeyen cocuk okulu sevmeyen cocuklar sevmiyorum çocuğum sevmiyor sevmeyenler
  Herkesin okulda geçirdiği kötü bir günü olmuştur. Arkadaşınızla kavga etmiş olabilir yada sınavınız berbat geçmiş olabilir. "Okuldan nefret ediyorum,bir daha gitmeyeceğim" diye düşünmüş ertesi sabah o kadar da kötü olmadığına karar vermişsinizdir. Belki her gün okulun kötü olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Okulun yarattığı stresi daha iyi öğrenirseniz bu durumu kontrol altına alabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız bu yazı fikrinizi değiştirebilir....


  Okuldan hoşlanmamanızın sebebi çevrenizdeki insanlar olabilir.Belki birisi sizi rahatsız ediyor olabilir. Yada istemediğiniz birisi çevrenizde dolanıp duruyor olabilir. Öğretmeninizle anlaşamıyor olabilirsiniz. Kimsenin sizi anlamadığını düşünüyor olabilirsiniz. Belki yeterince yada hiç arkadaşınız yok.
  Bazen sınıfınız ve dersleriniz sorun yaratabilir. Eğer konular basit geliyorsa sıkılıyor olabilirsiniz.Yada çok zorlandığınız için diğerleri kadar zeki olmadığınızı hissediyorsunuz. Okumayı sevmiyorsunuz ve sizden fazlasıyla okuma yapmanız bekleniyor. Çocukların okuldan hoşlanmamasına sebep olan bir çok sebep olabilir. Eğer sebebi öğrenirseniz sorunu çözmek kolaylaşacaktır.


  Okul hakkındaki sorunlar kafanızda gerçekleşse bile bu durum vücudunuza stres yükleyecektir. Bu yüzden okulu sevmediğini söyleyen çocuklar genellikle baş ağrısından yakınırlar.Karın ağrısı da bu stresin işaretidir. Uyku sorunları da stresin işaretidir. Eğer gece yeterince uyumazsanız ertesi gün kendinizi yorgun ve kötü hissedersiniz.Yorgunluk okulu daha da çekilmez hale getirir!
  Çok fazla stres yaşayan çocuklar karar verme konusunda da orun yaşarlar. Sabahları ne yiyeceğinize, ne giyineceğinize yada öğlen yemeğinde yanınıza ne alacağınıza bir türlü karar veremezsiniz. Okula gitmek istemezsiniz ve bir türlü hazırlamaz ve servisi kaçırırsınız. Okula gitmeyip evde kalmak sanki kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak gibi gelir ama ertesi gün okula gitmenizi daha da zorlaştırır.
  Neden okula gitmek sorun olsun? Eğitim, hayatta istediğinizi elde etmenizin tek yoludur. Okulun size sunduğu seçenekleri bir düşünün. Matematik, fen,Türkçe�nin yanında resim, müzik, resim ve spor dersleri var. Eğer müzikten hoşlanıyorsanız okulun müzik grubuna yada bando takımına girerek yeni arkadaşlar edinebilirsiniz. Kendi yaşınızda birçok çocuğun olduğu başka neresi var? Yeni arkadaşlar edinmek ve özellikle aynı zevki paylaştığınız insanlarla bir arada olma şansınız var !

  Belki okul problemlerinizin üstesinden gelmeyi başarıyor olabilirsiniz. Düşünce ve duygularınızı yazacağınız bir günlük tutmayı deneyin.Bu içinizde takılıp kalan hislerinizi açığa çıkarmanın harika bir yolu.
  Bazı problemler karşısında yardıma ihtiyacınız olabilir. Mesela okuldaki bir çocuk size sataşarak hayatınızı karartıyor olabilir. İşte o zaman bunu biriyle paylaşmalısınız. Anneniz, babanız yada öğretmeniniz bu soruna yardımcı olacaklardır.

  Kesirler kafanızı karıştırıyor mu? Dilbilgisi baş ağrısı yapıyor mu? Kendinize acı çektirmeyin. Öğretmenler sorunlarınızı onlara anlatmanızı bekler ve çözüm bulmak isterler.

  Bazı durumlarda özel yardımlara ihtiyacınız olabilir. Belki öğrenme zorluğu sorunu yaşıyor olabilirsiniz yada farklı şekilde öğreniyor olabilirsiniz. En iyi ne şekilde öğrendiğinizi bulmak için bir takım testler yapılabilir. En önemli şey ise okulda bir şey anlatılırken anlamadığınız zaman hemen sormaktır. Bir bölümü öğrenmek tüm kitabı anlamaya çalışmaktan daha kolay değil mi???


  Okuldan hoşlanmadığınızı hissettiğiniz zaman bunu deneyin:
  İlk önce okuldan neden hoşlanmadığınızı yazın. Daha sonra hoşlandıklarınızı sıralayın. Hoşlanmadıklarınız listesinden neyi değiştirebilirsiniz? Sınıfta tahtaya kalktığınızda ödevinizi yapmış olmanız size güven vermez mi? Özel ilgi ve yeteneklerinizi ortaya çıkaracak bir şeyler bulabilir misiniz?

  Eğer yeni bir arkadaş edindiyseniz kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Daha az yalnız??? Eğer birisine yardım ettiyseniz daha da iyi hissediyor musunuz? Yeni arkadaşlar edinebileceğiniz bir aktiviteye katıldınız mı?

  Tabii ki sevmedikleriniz listesinden her şeyi değiştiremeyebilirsiniz. Ama değiştiremediklerinize değil değiştirebildiklerinize odaklanın. Bundan sonra her şey daha da kolaylaşacak!

  alıntı

   
çocuğum okulu sevmiyor diyorsanız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklar Neden Okulu Sevmez?

  Çocuklar Neden Okulu Sevmez?

  Çocuğunuz okula gitmek istemiyor, okulu sevmiyor mu? İşte çocukların okuldan hoşlanmama nedenlerinden bazıları.. Anlamsız gelmesi Çocuğunuza eğitim almasının ona ne kazandıracağını iyi anlatamadıysanız, öğrenmesinin yararsız olacağını düşünebilir ve okulu bu yüzden sevmeyebilir. Ailesi olarak ona sadece 'Okula gidersen iyi bir geleceğe sahip olursun' demeniz yeterli değildir. Çocuğunuzun...
 2. çocuklarda okul öncesi eğitim

  çocuklarda okul öncesi eğitim

  okul öncesi eğitim kaç yaşında başlamalı anasınıfına kaç yaşında başlanmalı Okul başlıyooooor! Okulların açılmasına az bir süre kaldı. Okul öncesi eğitime veya okula yeni başlayacak çocuklar ve okula dönüş yapacak çocuklarla ilgili tüm sorularınızın yanıtı burada! Okul Öncesi Eğitim Kreşe başlayan çocuğun 7 korkusu Büyük gün geldi: Çocuğunuz kreşe başlıyor! Okul öncesi eğitim çocuğu okul...
 3. çocuklar yalnızlığı sevmiyor

  çocuklar yalnızlığı sevmiyor

  Kendi halinde bırakılan ve çok fazla uyarı almayan çocuklarda, geç konuşma ve iletişim sorunları olabilir. Konuşma ve dil gelişimi, iletişim ile sosyal hayatın en önemli öğesi. Kişi, iletişim araçlarıyla kendini ifade eder ve hayatını devam ettirir. Konuşma ve iletişimin eksik kaldığı bir hayatta birçok sıkıntının gelişmesi açısından zemin hazırlanmış olur. Çocuğun zamanında konuşması,...
 4. Çocuğunuz sebze sevmiyor mu?

  Çocuğunuz sebze sevmiyor mu?

  ocuğunuz sebze yemeyi sevmiyor hatta nefret mi ediyor? İşte size onun bitkisel gıdaları da almasını sağlamanız için bazı öneriler.Bu teknikleri kullanırken dahi siz her gün ona sebze yemeği yedirmeye çalışmaktan vazgeçmeyin. Bir gün mutlaka başaracaksınız! Ona örnek olun. Çocuğunuzun yanında sebze yiyor musunuz?Sizin yediğinizi görmezse o da yemeyecektir. O nedenle önce ona örnek olun ve...
 5. Okul Öncesi çocuk tekerlemeleri

  Okul Öncesi çocuk tekerlemeleri

  Okul Öncesi Eğitim Tekerlemeleri anasınıfı Tekerlemeleri LEYLEK Leylek leylek havada, Yumurtası tavada, Gel bizim hayata, Hayat kapısı kilitli, Leyleğin başı bitli. DEDE Altı kere altı otuz altı Dedemin sakalı yolda kaldı Sakalını aldı dereye attı Dedem sakalsız kaldı ÖRDEK Çık çıkalım Çayıra Yem verelim Ördeğe Ördek yemi yemeden Ciyak miyak Demeden Aldım baktım Kimi çıkardım KOMŞU Komşu...

Sayfayı Paylaş