1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  çocuğumda dikkat eksiklği olmasından şüphe ediyorum

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba.Çocuğumla ilgili bir sorunum var.Dikkat eksikliğinden şüpheleniyorum.Olaylar karşısında çok dağınık tepki veriyor, anlamıyor beni sanki.Geç toparlıyor. Bunun sebebi nedir?
   
 2. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113
  Öğrenci öğrenme ortamında duyum eşiği içerisinde olan pek çok uyaran içerisinde kendisine yakın bulduğu ihtiyaç ve beklentilerine uygun düşen uyaranları almaya hem istekli hem de kararlı davranır.Çocuklarda dikkat eksikliği, dikkat dağınıklığı kolay kolay teşhis konulacak bir rahatsızlık değildir.
  Hastalık düzeyinde olmayan, belli ölçüde dikkatsizlikler çocuklarda görülebilir bir şeydir. Ama hastalık seviyesinde dikkat problemleri de vardır. Bunlar dikkat yetersizliği ve hiperaktivite sendromu olarak görülür.Çocuklarda dikkatsizliğin hastalık boyutunda olmayanı bile yaşamsal ve akademik problemlere neden olabilir diyor.

  Dikkat beş duyuya ihtiyaç gösterir diyor Dikkatin toparlanabilmesi için görme, işitme, dokunma, koklama ve tatma duyularının tümünün çalışır vaziyette olmaları; ve uyku, beslenme gibi gereksinimlerden de iyi veriler alıyor olmamız gerekiyor.

  Bir de insanın yönlendiği ödül mekanizmalarının varlığından bahseden İnsanın, ihtiyacına yöneleceğini belirtiyor. Dolayısıyla dikkatin toplanması için insanın ihtiyaç olarak belirlediği içsel motivasyonların da devrede olması gereklidir.Çocuk komut almakta zorlanır. Kendisinden bir şey yapması istendiğinde bunu yapmakta güçlük çeker. Okul öncesi dönemde çocukla ilgili annenin Ben durumla baş edemiyorum şeklinde bir düşüncesi varsa, dikkat yetersizliği ihtimali söz konusu olabilir.Çocuk bir objeyle çok kısa süre oynuyor diye dikkat yetersizliği teşhisi koymamak lazım.

  Dikkat yetersizliği olan çocuklarda mimikleri algılayamama ve yorumlayamama sorunu vardır. Karşısındaki arkadaşı kaşını çattığında veya suratını ekşittiğinde anlamaz; ve yaptığını yapmaya devam eder. Bu konuda sıkıntı çekebilirler.Bir grupta ise dürtüsellik vardır. Beyinde hareketin planlandığı bir motor alan vardır ve burada hareket kontrollüdür. Eğer bu plan alanı bozuk ise hareket yaydan fırlamış ok gibidir ve karşısındaki kişiyi rahatsız eder.

  Bir grup ise kendisinin dikkati dağıldığı için ilgi adına arkadaşlarına sataşmaya başlar. Bu yüzden de sosyal sorunlar yaşayabilirler.

  Çocuğun ondan toplumsal kurallara uyması ve birtakım öğrenmeyle alakalı faaliyetleri yapması beklendiği andan itibaren ortaya çıktığı anlaşılır.Öğrenmeyi etkileyen faktörlerden biride dikkat dir. Öğrencinin dikkatinin öğretim konuları üzerine çekilmesi ve devamının sağlanmasına ilişkin problemler yatabilir.
   
çocuğumda dikkat eksiklği olmasından şüphe ediyorum konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Şüphe

  Şüphe

  Din ve inanç konularında şüpheye düştüğünü görmek bozgunculuk ve hileye, kendini ikiyüzlü kılacak cehalette inat etmeye yahut namuslu eşi hakkında kötü zanda bulunmaya delalet eder. (Böyle bir rüya görenin, şüphesini gidermek için salih ve alim olan bir kimseden, aklına takılan konuda bilgi alması gerekir.) ŞRüyada bir kimseden her hangi bir sebeple süphelendigini görmek, hilekarliga delalet...
 2. Çocuklarımıza Dikkat!

  Çocuklarımıza Dikkat!

  Psikolog Eyüp Yeniyıldız çocukların suçtan korunmalarına yönelik dikkat edilecek hususları ailelerle paylaştı. Ordu bölgesinde uzun süredir Suça karışmış ya da suçtan zarar görmüş çocuklarla adli süreçte mesleki çalışma yapan Psikolog Eyüp YENİYILDIZ Suça karışmış çocuklarda ortak olarak gördüğü en önemli özelliğin parçalanmış aileden gelmiş olmaları ya da aile içi iletişimin zayıf...
 3. Aşk Hasta Ediyor! Dikkat!

  Aşk Hasta Ediyor! Dikkat!

  AŞK HASTA EDİYOR! DİKKAT! Bilim adamları kanıtladı:Aşk sağlığı ciddi biçimde tehdit edebiliyor.Duygusal iniş çıkışlar kalp hastalıklarına, strese ve gribe neden oluyor. İNGİLİZ bilim adamları 'ask acısı'nin bir efsane olmadığını, asık insanlardaki duygusal iniş çıkışların saglıgı ciddi anlamda tehdit edebilecegini belirtti. duygusal dalgalanmaların insan vücudu üzerindeki etkisini inceleyen...
 4. Anne Babalar Dİkkat GTA isimli oyun çocukları katil ediyor

  Anne Babalar Dİkkat GTA isimli oyun çocukları katil ediyor

  Anne-babalar dikkat! Dünyada en çok satan oyun. Çocuğunuzu bu oyundan uzak tutun. Çünkü bu oyun katil ediyor... Oyunun ismi Grand Theft Auto... Kısa adı ile GTA... Dünyada en çok satan oyunların başında geliyor. Bolca şiddet içiren bu oyunu gerçek hayata uyarlamaya kalkan bir genç katil oldu. Grand Theft Auto serisi ilk andan itibaren büyük belalar açtı. Oyuna takılan gençler ve...

Sayfayı Paylaş