1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  çocuğumun bazı takıntıları var diyorsanız

  Konu, 'okul öncesi eğitim' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  çocuğum takıntılı 3 yaş takıntıları Feriha Şenkaya Dildar
  Uzman Pedagog

  Takıntılı düşünce (obsesyon) yetişkinlerde olduğu kadar, çocuklarda da sik görülen bir rahatsızlıktır. Çocukları arkadaş ortamında garip hissettiren bu duruma, çoğunlukla aile içi ortam neden olur.

  Obsesyon, zihnin mantıklı olmayan bir düşünce veya duyguyla yoğun ve abartılı şekilde meşguliyetidir. Tekrarlayan düşünceler, şüpheler sik sik görülür. Bazen de mantıksız bir eyleme veya davranışa yol açan, karsı konulamaz ve dayanılamaz bir dürtü (kompülsiyon) söz konusudur. Çocuk, basmakalıp bir davranışı yapmazsa, kaygı ve gerginlik hisseder.

  Yapılan araştırmalar, obsesif çocukların sıklıkla normal veya normal üstü zekaya sahip olduklarını gösterir. Çocuklarda en çok görülen ortak takıntılar; kendine veya başka birine özellikle yakınlarındaki insanlara zarar gelecek korkusu, simetri, kusursuzluk ihtiyaçlarıdır.

  Kendini garip hissedebilir

  Çocuklarda karsı konulamayan istekler sıklıkla, aşırı yıkama ve temizlik, sürekli kontrol halinde ve tetikte olma ve düzeltmeyle ilişkilidir. Bir çocuk takıntılı düşüncelerinin mantıksızlığının farkına vardığı halde, durdurmakta güçlük çeker.

  Karsı konulamayan istekler, tekrarlayıcıdır. Bazı kurallar ışığında yerine getirilen, kendine göre anlam taşıyan, yıkamak gibi gözlenebilir ve saymak gibi zihinsel davranışlara dönüşebilir.

  Takıntılı düşünceler günlük yasamı çocuk için oldukça zor ve stresli kılabilir. Bu düşünceler genellikle çocuğun zamanının ve enerjisinin büyük bir bölümünü tüketir, ödev ve ev isi gibi zamanlı yapılması gereken görevlerin yerine getirilmesini zorlaştırır. Zaman tüketici olduğundan okul hayati ve sosyal aktiviteler veya ilişkiler için bir engel oluşturabilir.

  Çocuğun arkadaşları tarafından alay konusu olması kaçınılmaz olabilir. Ye da çocuğun kendini ‘garip’ ve ‘kontrolden çıkmış’ hissetmesine neden olabilir.

  Öfke nöbeti geçirirler

  Obsesif çocuklar sabahları takıntılarını yerine getirme endişesi içindeyken ayni zamanda okula yetişmek için acele içindedir. Bu durum onların baskı ve stres altında kalmalarına yol açar. Aksamları ise, yatağa yatmadan tüm zorlayıcı isteklerini yerine getirmeye çalışırlar. Ayni zamanda diğer sorumluluklarının da bilincindedirler.

  Hepsini zamanında yetiştirme çabası da oldukça zorlayıcıdır. Hepsi olmasa da, çocukların bir çoğu yaslarına bağlı olarak bazı takıntılı zorlayıcı davranışlar sergilerler. Örneğin, çocuklar yatma zamanıyla ilgili konularda ısrarcıdırlar.

  Obsesif çocuklar sıklıkla öfke nöbetleri geçirirler. Bunların baslıca nedenlerinden biri ailenin çocuğun takıntılı isteğini yerine getirmemesi veya getirememesidir.

  Obsesyonlarin çocuklarda görülme nedenin, genetik geçirten çok onlara sunulan aile ortamı ve aile içi ilişkilerle ilgili olduğu söylenebilir.

  Anne-babalara öneriler

  Bazı araştırmalar takıntılı düşünce ve davranışlara sahip çocukların annelerinin sıklıkla aşırı koruyucu, endişeli, normal aktiviteleri tehlikeli bularak sınırlayıcı tutum gösteren anneler olduğunu ortaya koymuştur. Babalar ise genellikle mesafeli, yoğun ye da uzak duran babalardır.

  1) Çocuğunuzun tekrar eden davranış talepleriyle aşırı derecede meşgul olduğunuzda, farkında olmadan çocuğunuzun bu zorluğuna hizmet edebilirsiniz.

  2) Çocuğun bu problemini tamamen reddedip öfke gösterdiğinizde artan endişe durumu kötüleştirir.

  3) Çocuğunuz konusunda risk almayı öğrenin ve çocuğunuzun da risk alması konusunda onu cesaretlendirmeye çalısın.

  4) Ev içindeki aşırı titizliklerinizin ve beklentilerinizin çocuğunuza nasıl yansıdığını gözden geçirin. Eğer bu titiz davranışlarınız çocuğunuzu etkiliyorsa bu konu hakkında mutlaka önlem alin.

  alıntı hanemiz.com   
çocuğumun bazı takıntıları var diyorsanız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğum okulu sevmiyor diyorsanız

  çocuğum okulu sevmiyor diyorsanız

  okulu sevmeyen cocuk okulu sevmeyen cocuklar sevmiyorum çocuğum sevmiyor sevmeyenler Herkesin okulda geçirdiği kötü bir günü olmuştur. Arkadaşınızla kavga etmiş olabilir yada sınavınız berbat geçmiş olabilir. "Okuldan nefret ediyorum,bir daha gitmeyeceğim" diye düşünmüş ertesi sabah o kadar da kötü olmadığına karar vermişsinizdir. Belki her gün okulun kötü olduğunu düşünüyor...
 2. çocukların saplantı ve takıntılarına dikkat!

  çocukların saplantı ve takıntılarına dikkat!

  takıntılı çocuk takıntıya iyi gelen bitkiler çocuklarda kıyafet takıntısı okb ye iyi gelen bitkiler ayak takıntısı Çocuklarda da saplantı ve takıntılar hastalık boyutuna varabiliyor... Çocuğunuzun size garip gelen, sürekli tekrar ettiği bazı hareketleri mi var? Tekrar tekrar yapmaktan kendini alıkoyamadığı bu davranışlar artık çocuğunuzun günlük yaşamını engellemeye mi başladı? Çocuk ve...
 3. Takıntılarımız..

  Takıntılarımız..

  Meleklerim aklıma bişi geldi.forumda aynı konu varmı bilmiyorum baktım göremedim :) herkesin muhakkak bir takıntısı vardır değilmi..merak ettim bakalım kimin ne takıntısı var.. :çapkın:
 4. Takıntılarınız Var mı?

  Takıntılarınız Var mı?

  takıntılarınız var mı neler nelere takıntılısınız takıntı nedir hastalık mı ile ilgili bilgiler burada melekler Dün yayınladığımız Rüyam Adminimizin Röportajında takıntılarını okuyup şaşırmıştık,gülmüştük melekler :) Gerçekten de bu takıntı işi çok kötü .Fazla takıntılı olmanın zararları hepimizce malum. Mesela ben evden çıkarken kapıyı kilitlediğim halde,bina kapısından geri asansöre...
 5. Hangi burcun ne gibi takıntıları var?

  Hangi burcun ne gibi takıntıları var?

  Burçların ilginç takıntıları olduğunu biliyor muydunuz? Hangi burç nasıl bir takıntıya sahip okuyunca hem çok gülecek hem de çok şaşıracaksınız. Yapılan bir araştırmaya göre burçların kendi aralarında farklı takıntıları olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 12 burcundan her konuda farklı bir takıntısı var. İşte o takıntılar... Koç Kapalı bir yerde uzun süre duramaz. Kışın başına şapka, bere...

Sayfayı Paylaş