1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.674
  Beğenilen Mesajlar:
  2.421
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğumuz olmuyor nasıl bir yol izlemeliyiz?

  Konu, 'Gebelik' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  çocuğumuz olmuyor ne yapmalıyız,çocuk olması için ne yapmalı,çocuğu olmayanlar nasıl yol izlemeli,kısırlık tedavisinde çiftlerin değerlendirilmesi ,kısırlık tedavisi hakkında bilgiler
  İstendiği halde çocuk sahibi olamama veya kısırlık, çiftlerin yaklaşık % 10-20'sini etkileyen bir problem olup korunmasız düzenli cinsel ilişkiye rağmen bir yıllık süre sonunda gebe kalınmaması olarak tanımlanmaktadır. Bu süre gebelik için çaba harcayan genç çiftlerdeki aylık fekundabilite (bir menstruel siklusta gebe kalma oranı) % 20-25 olduğunu gösteren kanıtlara dayanmaktadır.Yapılan çalışmalarda çiftlerin % 80-85'inin ilk yılın sonunda gebe kaldığı ve bu oranın iki yılın sonunda % 90'ı aştığı görüldüğünden, genç çiftlere incelemeler başlamadan önce bekleme süresi iki yıla çıkarılabilir. Ancak kadınlarda 35 yaş sonrasında özellikle 37 yaşından sonra fertilite (doğurganlık) çok belirgin bir şekilde azalmaya başladığından ileri yaştaki kadınlarda bekleme süresinin azaltılmasında yarar vardır


  < Konu Resmi..>

  Çocuk isteyen çiftlerde gebe kalmak için gereken süre

  Geçen Süre Gebe kalma oranı (% )

  3 ay % 57
  6 ay % 72
  1 yıl % 85
  2 yıl % 93


  Kısırlık (infertilite) nedenleri:

  Kısırlık genelde iki tiptir. Bunlardan primer olanı, eşlerden her ikisinin de önceden çocuk sahibi olamaması durumunda görülen kısırlıktır. Sekonder olanı ise eşlerden birinin daha önce çocuk sahibi olmuş olduğu kısırlıktır. Kısırlıkta sorumlu faktör, kadında olduğu kadar erkekte de mevcut olabilir. İnfertilite vakalarının % 40 kadarı kadında, % 40 kadarı erkekte, % 10 kadarı hem kadındaki hem erkekteki sorunlardan kaynaklanır, % 10 kadarı ise nedeni açıklanamamaktadır. Çocuk sahibi olamamanın nedeni ne olursa olsun, bunun yalnızca eşlerden birine değil, beraberce her ikisine ait bir sorun kimliği taşıdığını unutmamamız gerekir

  Kısır çiftlerin değerlendirilmesi:

  Son yıllarda kısırlık oranında bir artış söz konusudur, temel sebebi ise özellikle kadınların giderek daha ileri yaşlarda çocuk sahibi olma arzusuna bağlanmaktadır. Erkeklerde ise kimyasal etkenler, çevre faktörleri ve yine yoğun çalışma hayatının getirdiği stresin yaptığı, hem ilişki sıklığındaki azalma hem de spermlerde bir takım bozucu etkiler görülmektedir.
  Kısırlık nedeniyle hastaneye başvuran çiftlerde önce erkeğin testisleri, penis ve torbaları muayene edilir. Ardından sperm parametlerine bakılır çünkü sperm sayımı gibi basit bir işlemle kısırlık sebebinin yaklaşık % 45'i aydınlatılabilmektedir. Spermlerde sayısal azalma (oligospermi), hareket bozukluğu (motilite) ve şekil bozuklukları (morfoloji) incelenir. Erkeklerde bu bozuklukların sebebi olarak çok sıcak ortamlarda çalışma, sıcak hamam, sauna merakı , çok uzun yol şoförleri gibi devamlı sıcak ortamlarda kalmanın yaptığı bir etki vardır. Bazen erkeklerde hiç sperm hücresi bulunmayabilir (azospermi), bu durum kanallarda tıkanıklık veya doğuştan testise ait herhangi bir hastalığa bağlı olabilir. Yeterli sperm konsantrasyonunun bugünkü kriterlere göre 20 milyon/mı olması yeterlidir. Ancak sperm parameteleri içinde gebelik oluşumu yorumlanmasında en az değerli olan parametre konsantrasyon'dur. Daha iyi kriterler öncelikle morfoloji sonrada motilite'dir.
  Kadınlara gelince tıbbi özgeçmişleri ayrıntılı olarak incelenir, diyet, yaşam biçimi, mesleki riskleri, cinsel gelişme, menstruel hikayesi, doğum kontrolü uygulayıp uygulanmaması, daha önceki gebelikler ve cinsel ilişkiyle ilgili sorulara cevap aranır. Fizik muayene ve ardından pelvis muayenesine (iç muayene) geçilir. Ayrıntılı ultrasonografi ile rahim (uterus) ve yumurtalıklar (over) incelenir.
  Hormonal durumların tesbiti için adetin 3.günü kan örneği alınır. Rahim boşluğunun ve fallop tüplerinin incelenmesi için Histerosalpingografi istenir.

  Kısırlık tedavisi:

  Çiftin değerlendirilmesinde tetkiklerin detaylı olması tedavinin başarısını etkilemektedir. Çiftin tüm özelliklerinin detaylıca bilinmesi kendisi için en uygun tedavinin planlanmasını sağlayacak ve başarı şansı bu oranda yüksek olacaktır.
  Son yıllarda kısırlık tedavisinde bir çok ilerleme kaydedilmiştir. Çocuk sahibi olamayan eşlerin tedavisi, dört temel kategoride uygulanır ve bunlardan çiftler için hangisinin en uygun olacağına doktor karar verecektir.


  1)Hormon Tedavisi:

  Sperm yapımını veya yumurtlamayı etkileyen hormonel dengesizlik nedeniyle çocuğu olmayan eşlerde başarılı döllenme sağlamak için hormonel uyarıların yerini almak üzere hormon tedavisi uygulanır
  .
  2)Cerrahi Girşimler ve Mikrocerrahi:

  Erkeğin ya da kadının üreme sistemindeki anatomik sorunlar veya anormallikler mevcutsa cerrahi girişimlerden faydalanılır.

  3)Yapay Döllenme:

  Bir sperm örneği özel olarak yıkanıp hazırlandıktan sonra kadının vajinasına, rahim boynu kanalına veya rahmine bırakılır. (IUI)

  4)Yardımcı Üreme Teknolojileri (ART) ve Tüp Bebek:

  Tıp, özellikle tüplerdeki (fallop boruları) veya spermlerdeki olmak üzere çok sayıdaki kısırlık sorununun üstesinden gelebilir. Yardımcı Üreme Teknolojileri ile birlikte gerçekleştirilen uygulamalar arasında ICSI (Stoplazma içerisine sperm enjeksiyonu), Hatching (Asiste geliştirme), Krioprezervasyon (dondurarak saklama) yer alır.
  Jin.Op.Dr.Sait Halil


   
Çocuğumuz olmuyor nasıl bir yol izlemeliyiz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuğum olmuyor

  çocuğum olmuyor

  arkadaşlar aranızda aşılama yaptıran var mı?
 2. boşanmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  boşanmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  merhaba melekler, boşanmayı düşünüyorum ve nasıl bir yol izleyeceğimi tam olarak bilemiyorum, anlaşmalı boşanacağız, bana ön bilgi olarak anlaşmalı boşanma prosedürlerinden bahsedebilir misiniz..
 3. vali olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  vali olmak istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim

  Benim gözüm yükseklerde, yani annem öyle diyor :D Ben vali olmak istiyorum nasıl bir eğitim almam lazım ?
 4. Çocuğum olmuyor nasıl bir tedaviden geçicem?

  Çocuğum olmuyor nasıl bir tedaviden geçicem?

  kısırlık nedenleri,kısırlık nedir,kısırlık tedavisi,kısırlık varlığında uygulanıcak tedaviler hakkında bilgiler Açıklanamayan infertiliteye aslında muhtemelen hücresel bazı bozukluklar sebep olmaktadır ancak bugünkü teknoloji bu sorunları saptayamamaktadır. Bütün tahlilleri normal hastalarda açıklanamayan infertilite teşhisinin konulması için laparoskopi yapılması ve bunun da normal bulunması...
 5. Sürekli düşük yapıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  Sürekli düşük yapıyorum nasıl bir yol izlemeliyim?

  Düşük (abortus), gebeliğin en sık rastlanan komplikasyonudur.Tekrarlayan gebelik kaybı, kısırlıktan farklı olarak bir hastalıktır ve iki veya daha fazla gebelik kaybı ile tanımlanmaktadır.Aslında bazı aylarda kadınlar daha gebe olduklarını bile farkına varmadan, adet kanaması ile "sessiz düşük" yapabilir.Sebep bilinmediğinde her bir gebelik kaybı dikkatlice değerlendirilmelidir. Tüm...

Sayfayı Paylaş