Etiketler:
 1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Çocuğumuza Ne Zaman Hangi Filmler İzletilmeli....

  Konu, 'Bebeğimiz ve biz' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Çocuk Gelişimi Çocuğa Hangi Filmler İzletilmeli


  Çocuklarımız bizim herşeyimizdir...Tabi benim yok bilemiyorum daha ...:) Ama annemiz bizim için ne fedakarlıklar yapmışsa biz de çocuklarımız için yaparız...Çocuğumuzun ilk 7 yaş gelişimi için çok önemlidir.Onun için çocuğumuzla ne kadar çok ilgilenirsek gelişimi hakkında destek ve araştırma yaparsak o kadar iyi gelişim içinde olur...Peki bakalım çocuğa film ne zaman hangi filmler izletilmesi doğrudur..Çocuk gelişimi için öneriler....


  [​IMG]  Çocuğa Ne Zaman Çizgi Film İzlettirmeli?
  Çocuğunuzda hiperaktivite, konuşma geriliği ve depresif durumların başlamasını istemiyorsanız bunlara dikkat edin...

  Anneler işlerini yaparken çocuklarına çizgi film seyrettirmesinler. Kontrolsüz çizgi film seyretmek, çocukların beyin gelişimlerini ve davranışlarını geri dönülmez şekilde olumsuz etkiliyor. çocuk ve televizyon ilişkisi uzmanlarca tartılışılırken, bilinmesi gereken en önemli şey, çizgi filmlerin çocuğu oyalamak amacı ile seyredilmemesi. Uzmanların görüşü, çocuğun televizyon ile mümkün olduğunca geç tanışmalarından yana.

  Her yaş grubu çocuğun çizgi filmlerden aldığı mesajlar farklılıklar gösteriyor. 2,5 yaş izlediğini taklit eder, 3-6 yaş izlediğini sorgular, bu yüzden her yaş grubu çocuk farklı çizgi filmler izlemelidir. 2,5 yaş grubu için kavramlar, renkler, hayvanlar ile ilgili eğitici çizgi filmler tercih edilmeli, 3-6 yaş grubu erkek çocuklar için güç, kuvvet, şiddet, kavga öğeleri olmayan filmler seçilirken, kızlar için, dış görünüme aşırı özen gösteren, özendirici unsurları olmayan çizgi filmler seçilmelidir. çizgi film izleme süresi yaşa göre de değişmelidir. 1 yaşından önce kesinlikle çizgi film izlenmemesini söyleyen uzmanlar, 3 yaşından sonra kontrollü olarak günde 1 saati geçmeden seyretmek gerektiğini, 4-6 yaş arasında 1,5 - 2 saat seyredilmesi gerektiğini söylüyor.

  Davranış bozuklukları ve odaklanma sorunları yaşanıyor

  çizgi film izleyen çocuk pasif şekildedir ve beyni tek bir noktaya odaklanmıştır. Bu da, çocukların öğrenim sürelerini geçiktirir ve gelişim aksamalarına neden olur. 3 yaşındaki çocukların beyin gelişimi tam olmadığı için, bizim akıcı şekilde gördüğümüz görüntüleri onlar kare kare görebilirler. Bu yüzden uzun süre çizgi film seyreden çocuğun beyni hızlı düşünmeye ve hızlı hareket etmeye programlanır. Hızlı düşünen çocuklarda dikkatlerini toplayamaz, böylece analiz yeteneği oluşmaz ve öğrenme güçlüğü başlar. Uzmanlar çok hareketli ve hiperaktivite oluşan çocuklarda bu öğenin çok etkili olduğu görüşünde birleşiyorlar. Muhakeme yeteneği, küçük yaşlardaki çocuklarda gelişmediğinden, küçük yaşdaki çocuklar izlediklerinin hangisinin doğru ya da yanlış olduğunu ayırt edemeyecek ve şiddete yöneleceklerdir.

  Anne-babaların yapması gerekenler

  Çizgi film izlemeden önce çocuk ile bir anlaşmaya varılmalı. "bu program bitince TV kapanacak" denmelidir.

  Kurallara uyduğunda ödüllendirilmeli.

  Çocuk çizgi film izlerken, mümkünse yanında oturulmalı ve sonradan karakterler hakkında çocukla konuşulmalı.

  Kesinlikle, büyükler için olan programlar izletilmemeli. Evlilik programları, reklamlar, diziler çocukların yanında seyredilmemeli.

  Televizyon ve çizgi film seyretmek yerine, kitap okuma alışkanlığı kazandırılmalı. çocuğun yaşına uygun hikayeler okunmalı.

  Resim yapma, boyama kitaplarını boyama gibi aktiviteler yapmalı, anne-çocuk ilişkisine dayalı Oyunlar oynanmalı.

  Dil gelişimini destekleyici Oyunlara yer verilmeli.

  Önemli bir nokta...

  Normalde gözlerimiz 1 saniyede 24 kare görmektedir. Eğer 1 saniyede 25 kare geçirtilirse, en son 25. kareyi göremeyiz ama bilinçaltımız bu 25. kareyi fark eder. Yani, bilinçli olarak fark edemediğimiz bir mesajı bilinçaltımız algılar ve bundan etkilenir. Bu nedenle yeni nesli etkilemek amacıyla bu tekniği kötüye kullanmaya çalışanlara karşı dikkatli olmalıyız. Bu yüzden satın alınan CD ve çizgi filmleri ağır çekimde önceden izlemeli ve "25. kare" olasılığına karşı tedbirli olmalıyız.
   
 2. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya
  aslında televizyon izlettirmek gelişimi üzerinde çok olumsuz etkileri oluyor bebeklere ama bazı durumlarda mecbur kalıp açabiliyoruz çizgi film. Açtığınız zamanlarda kötü içerikli mesaj vermemesine dikkat edilmelidir. Onun yaşına gelişimine uygun çizgi filmler seçilebilir. Mesela benim ikizlerim şuan 22 aylık renkleri sayıları işaretleri sayıları öğrenebileceği çizgi filmleri izletmeyi tercih ediyorum.
   
Çocuğumuza Ne Zaman Hangi Filmler İzletilmeli.... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. hangi diş ne zaman çıkar?

  hangi diş ne zaman çıkar?

  kalıcı dişler kaç yaşında çıkar diş kaç yaşına kadar çıkar kalıcı dişler ne zaman hangi diş ne zaman hangi hangi diş ne zaman çıkar? İlk diş yaklaşık altı aylıkken çıkar. Akıl dişleri de 18-20 yaşında... Demek ki diş çıkarma süreci, insanın 20 yılını alır. Ama hangi diş kaç yaşında çıkar? Bunu özetleyen bir tablo hazırlanmış ve aşağıda...
 2. Çocuğum ne zaman konuşacak?

  Çocuğum ne zaman konuşacak?

  Şüphesiz ki, her anne - baba çocuğunun ilk kelimesini sabırsızlıkla bekler ve "çocuğum ne zaman konuşacak" diye de merak eder. Buyrun bu konu hakkında bilgi sahibi olalım Melek'ler:) Bebek sahibi anne babaların en çok merak ettiği “ Bebişim ne zaman konuşacak?” sorusudur. Bu soruda esas olan bebeğinizin konuşma gelişimini takip edebilmeniz ve bir sorun olup olmadığını...
 3. Çocuk İnternetle Ne Zaman Tanışmalı?

  Çocuk İnternetle Ne Zaman Tanışmalı?

  zaman internet zamanı, ödemelerimizi haberleri ve iletişimimizi bile internet üzerinden yapıyoruz. Hayatı kolaylaştıran internetin bir çok faydası var bir o kadarda zararları var ve ben çocuğum için internet konusunda tereddütlüyüm. Acaba Çocuk İnternetle Ne Zaman Tanışmalı? bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz.
 4. Çocuklar ne zaman kreşe başlamalı

  Çocuklar ne zaman kreşe başlamalı

  Herhalde bu sorun pek çok çalışan annenin başındadır. Siz çalışmak zorundasınızdır ama ya çocuk ? Anneanne babaanne elinde geçen yılların ardından en iyisi kreşe vermek ama o zaman ne zaman olmalı ? Çocuklar ne zaman kreşe verilmeli ?
 5. Çocuklarımıza Ne Zaman Çizgi Film Seyrettirmeliyiz?

  Çocuklarımıza Ne Zaman Çizgi Film Seyrettirmeliyiz?

  çizgi filmin zararları çizgi filmin yararları Sevgili melekler, anneler işle meşgul olurken genelde çocukları ses çıkarmasın diye çizgi film karşısına otuttururlar. Oysa masum olduğunu varsayarak seyrettirdiğimiz çizgi filmlerdeki tehlikelerden haberimiz var mı acaba? Aslına bakarsanız çocuklara çizgi film izlettirirken çok dikkatli olmalı ve belli bir yaşın altında onu dahi...

Sayfayı Paylaş