Etiketler:
 1. MaWiM

  MaWiM ♥Ben Aşık Olduğum Adamın Aşık Olduğu Kadınım♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  25 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31.467
  Beğenilen Mesajlar:
  2.303
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğun Yeteneklerini Geliştirecek Öneriler

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında MaWiM tarafından paylaşıldı.

  1. Çocuğunuza amacına yönelik seçenekler önerin ve kendi başına bir seçim yapması için cesaretlendirin. Örnek: Ödevini bitirmesi gerekiyorsa "Ödevini bitirmek için on dakika mı yoksa on beş dakika mı gerekli? " ya da;"Ödevini ne zaman bitirmek istiyorsun: okuldan gelince mi yoksa yemekten sonra mı? Böylece arkadaşın oynamaya gelebilir."
  Bu tür sorular seçeneği çocuğa bırakarak yapacağı işler üzerinde bir miktar kontrol edinmesini sağlayacaktır.

  2. Olumlu sonuçlar istiyorsanız olumlu yaklaşımlarda bulunun.
  "Benimle bu tonda konuşma !" demeyin ama onun yerine "Bu konuyu bana daha kibar davranacağın bir zamana erteleyelim." demeyi deneyin.
  "Benimle münakaşa edemezsin" demek yerine "Bu konuyu kavgamız bittiği zaman tartışmayı tercih ederim." deyin.
  "Buraya bak!" yerine "Beni dinlediğine emin olduğun zaman tekrar başlayacağım" demelisiniz.
  Konuştuğunuz dil olumlu olursa onun da tavrı olumlu olacaktır. Çocuğunuzun sesinizin tonunu ve mimiklerinizi kolayca anladığını aklınızdan çıkarmamalısınız. Onunla cevap vermesini istediğiniz tonda konuşmalısınız davranışlarındaki değişikliği hemen fark edeceksiniz.

  3. Sorun yaşanan durumlarda kısa dönem unutkanlığın üstesinden gelebilmek için "hatırlatıcı" ipuçları kullanın.Örneğin; Başkalarına bağırıp vurduğunda "Kendini kontrol edebildiğini bana gösterdiğin zaman ne istediğini konuşabiliriz."

  4. Değişiklik yaşanacağı zaman çocuğunuzu önceden uyarmayı unutmamalısınız. Dikkat Eksikliği Sendromu olan bir çocuk dikkatini bir aktiviteden bir başkasına vermesi gerektiği zaman; kaybolmuşluk endişe ve aşırı uyarılma duyguları yaşar. Değişiklik yaşanan bu zamanlar dikkatle ele alınmalıdır.
  Örneğin; Ertesi gün okul gideceği günlerin akşamında 20:30'da yatakta olmasını istiyorsanız 20:15'de "Sana kitap okuyabilmem için on beş dakika içinde dişini fırçalayıp yatağa girmelisin."
  Sabahları hazırlanıp vaktinde kapıdan çıkabilmesi için ona bir tekerleme öğretebilirsiniz örneğin; "İki dört altı sekiz çanta öğle yemeği ¤¤¤¤ ve bekle...." Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocukların çoğu müziğe çok yatkındır ve melodileri kolayca öğrenirler ya da; Evde yapması gereken işler basamak basamak yazılarak bir yere asabilirsiniz.

  5. Soğukkanlılığınızı kaybetmemelisiniz. Herkesin sabrının bir sınırı vardır kendinize bir destek bulun.
  Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocukların en iyi dinledikleri konuşma tarzı "öylesine" yapılmış sohbetlerdir. Öfkenizi gösterdiğiniz anda aynı tarzda bir tepki görürsünüz ve bu da sevimsiz kavgalara yol açar. Çevrelerindeki uyarılara çok açık olmaları sizin ruh halinizi hemen "yakalamalarına" ve aynı şekilde size karşılık vermelerine neden olacaktır.

  6. Kafasını taktığı ya da gereğinden fazla tekrarladığı hareketler konusunda sizinle konuşmasının normal olduğunu ona aşılamaya çalışmalısınız. Bu hareketler çocuk yorgun olduğu zamanlarda had safhaya ulaşacaktır. Böyle anlarda rahatlamasını sağlamak için çeşitli yöntemler denemelisiniz.

  7. Fiziksel yan etmenlere önem vermelisiniz. Araştırmalar ruhen mutlu olmanın iyi beslenme ve yeterli sporla münkün olduğunu ispatlamaktadırlar. Bu etmenler özellikle Dikkat Eksikliği olan çocuklarda büyük önem taşımaktadır. Karbonhidratlı yiyeceklere alışkanlık derecesinde bağımlılık gösteren çocuklar spor aktiviteleri ile hiperaktiviteye yol açan baskılardan arınırlar. Ancak takım sporlarına katılmak Dikkat Eksikliği Sendromu olan çocuklar için nredeyse olanaksızdır; bu yüzden kişisel yapılan sporlar örneğin; ip atlamak koşmak ya da bisiklete binmek önerilmelidir.

  Bütün bunlara ek olarak aklınızdan çıkarmamanız gereken en önemli nokta; kendi kendinize iyi davranmazsanız çocuğunuza da iyi davranamayacağınızdır. Kendinizi iyi bir ebeveyn olamadığınızı düşünerek asla suçlamayın. Yaptığınız işin dünyadaki en zor ve stresli işlerden biri olduğunu unutmayın. Yetişkin hayatlarında başarılı olmuş pek çok insanın çocukluklarında Dikkat Eksikliği Sendromu olduğunu daima hatırınızda tutun ve sevginiz ve inancınızla çocuğunuzun ilginç ve mutlu bir insan olabilmesi için tüm becerilerini kullanabilmesine yardımcı olmaya çalışın.   
 2. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Cevap: Çocuğun Yeteneklerini Geliştirecek Öneriler
  faydalı ve bilmemiz gereken önemli konulardan biriydi yüksek sesle okudum eşimde dinlemiş oldu:)
  teşekkürler adminimmm
   
Çocuğun Yeteneklerini Geliştirecek Öneriler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda Öz Saygıyı Geliştirecek 20 Yol

  Çocuklarda Öz Saygıyı Geliştirecek 20 Yol

  Çeviren ve Düzenleyen: Yrd.Doç.Dr. Çağlayan DİNÇER Gazi Üniversitesi Mesleki Yaygın Eğitim Fakültesi Çocuk Gelişimi Yaygın Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Çocuğa öz saygı kazandırma, çocuğun öğrenme, sevme ve yaratma yeteneğini güçlendirmektedir. Öz saygı, mutlulukla ve hayattaki başarıyla ilgilidir. Bazı düşünürlere göre öz saygı, tamamen aile sevgisiyle birlikte iyi bir...
 2. çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirin

  çocuğunuzun empati yeteneğini geliştirin

  empati yeteneğini geliştirmek Empati karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyarak neler düşündüğünü neler hissetiğini anlayabilme becerisidir. Çok önemli bir sosyal beceri olan empati, ebeveyn çocuk ilişkisinde önemli bir yere sahiptir. Empati becerisi 3 yaşından itibaren kazanılmaya başlanır. Çocuğun empati becerisini kazanabilmesi için öncelikli olarak duygularının farkında olması...
 3. Çocuğunuzun Empati Yeteneğini Geliştirin.

  Çocuğunuzun Empati Yeteneğini Geliştirin.

  Empati karşımızdaki kişinin yerine kendimizi koyarak neler düşündüğünü neler hissetiğini anlayabilme becerisidir. Çok önemli bir sosyal beceri olan empati, ebeveyn çocuk ilişkisinde önemli bir yere sahiptir. Empati becerisi 3 yaşından itibaren kazanılmaya başlanır. Çocuğun empati becerisini kazanabilmesi için öncelikli olarak duygularının farkında olması önemlidir. Duygularını tanıyan ve...
 4. Çocuğunuzun yeteneğini keşfedin

  Çocuğunuzun yeteneğini keşfedin

  Anneler ve babalar evlerin içinde ‘dur’ ve ‘sus’larla büyüttükleri çocuklarını anasınıflarına ve ilköğretim okullarına gönderdikten sonra derin bir ‘oh’ çekiyorlar. Bundan sonraki görevlerinin zengin beslenme çantaları hazırlamak ve ağız ucuyla ‘Günün nasıl geçti yavrum?’ diye sormakla sınırlı olduğu yanılgısına düşüyorlar. Oysa çocuk... evin kapısından sırtında çantayla çıkana kadar olup...
 5. 2 yaş çocukların zekasını geliştirecek oyunlar

  2 yaş çocukların zekasını geliştirecek oyunlar

  Merhabalar.....Benim ELİF adında tatlımı tatlı 2 yaşında bir kızım var..Kızımın fiziksel gelişiminin yanında zeka gelişimininde en iyi şekilde olması için elimden geleni yapıyorum...Şimdi size kızımla oynadığımız ve faydasını gördüğüm bazı zeka geliştirici oyunlardan örnekler verceğim..İlk zamanlarda zorlansakta şimdi bu oyunlara alıştı.2-3 yaş arası bebeği olan annelere tavsiyelerim şunlar:...

Sayfayı Paylaş