1. Kayıtsız Üye

  Kayıtsız Üye Forum Okuru

  Çocuğun yürümesi neden gecikir? Çocuğum yürümüyor kızlar

  Konu, 'Soru-Cevap' kısmında Kayıtsız Üye tarafından paylaşıldı.

  Merhaba kızlar çocuğumöun yürümesi gecikti sizce Çocuğun yürümesi neden gecikir? bu konuda bilgisi olan var mı?
   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

 3. SadmiN

  SadmiN ♥ Evli Mutlu Çocuklu ♥ Yetkili Kişi

  Kayıt:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  15.113
  Beğenilen Mesajlar:
  1.153
  Ödül Puanları:
  113
  12 ile 18 aylar arası bebekler için yürüme zamanıdır. Diğer gelişim alanlarında olduğu gibi kaba motor gelişiminde de bebekler arasında farklılıklar olabilir.
  Kimi bebek birinci yaşını yürüyerek karşılarken kimi bebek doğum gününden hemen sonra yürümeye başlar, kimi bebekse 15-16 aylıkken ilk adımlarını atar.

  18 ayını doldurduğu halde çocuğunuz yürümeye başlamadıysa, hatta emeklemiyor, yatar pozisyonda iken bacaklarıyla tekme atma hareketleri yapmıyor, bir eşyaya tutunup ayağa kalkamıyorsa mutlaka çocuk nöroloğu ile görüşmek ve nörolojik tetkikleri yaptırmak gerekir. Yürüme dışındaki diğer kaba motor becerileri yapabiliyor ancak yürümekte zorlanıyorsa yürüme gecikmesinden şüphelenilebilir.

  Yürümenin gecikmesi ile birlikte diğer gelişim alanlarına da bakılmalıdır. 12-18 ay arasında bebeklerin ortalama 8-10 kelimeyi anlamlı olarak kullanmaları beklenir. Bebeğiniz yürümemenin yanı sıra anlamlı kelimeler söylemiyor, istediği şeyi parmağı ile göstermiyor, seslenildiğinde bakmıyor, nesneleri kavrayamıyor, bir elinden diğerine geçiremiyor, oyuncaklara, kitaplara, çevresindeki kişilere ilgi göstermiyorsa gelişimsel bir problemin varlığından şüphelenilmeli ve bir uzmandan yardım alınmalıdır.
  Yürüme gecikmesi dışında bebeğiniz diğer gelişim alanlarında bir sorun yaşamadığı durumda yürüme gecikmesinin nedenlerine bakılmalıdır.

  Yürüme neden gecikir?

  Emekleme: Emekleme konusunda çok başarılı olan bebekler genellikle daha geç yürürler. Çünkü istedikleri yere emekleyerek daha hızlı ulaşabileceklerinin farkındadırlar. Bu nedenle de yürümek yerine emeklemeyi tercih ederler.

  Fazla kilo: Yaşı ve boyuna göre kilosu fazla olan bebekler yürümekte zorlanır ve yürümek istemezler. Beslenme ve fiziksel gelişim konusunda çocuk doktoru ile sıkı bağlantıda olunmalı, bebeğe gereğinden fazla yemek yedirilmemeli, yemesi konusunda zorlanılmamalıdır. Aşırı kilonun yürüme gecikmesinin yanı sıra başka fiziksel sorunlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

  Ebeveyn tutumu: Aşırı korumacı ebeveyn tutumlarında bebek düşme, yaralanma endişeleri nedeniyle yere bırakılmaz, hep kucakta taşınır. Bu tutum bebeğin sadece yürümesinin gecikmesine değil, diğer gelişim alanlarında da gecikmelerin görülmesine neden olur.

  Motivasyon eksikliği: Çocukların becerilerini gelişmesi için bir şeyleri yapabilmek için fırsatlarının olması gerekir. Eline kaşık verilen çocuğun yemek yeme becerisinin gelişmesi gibi istediği eşyaya ulaşmak için uzanan, ayağa kalkmaya, yürümeye çalışan çocuğa da fırsat verilmelidir. Yürümeye fırsatı olmayan, her istediği önüne getirilen bebekler yürümeye gereksinim duymayacakları için bu alanda gecikme yaşayacaklardır.

  Tıbbi sorunlar: Doğum öncesi, doğum sırası ve doğum sonrası oluşabilecek tıbbi sorunlar bebeğin gelişimini etkileyebilir. Kas hastalıkları, metabolik hastalıklar, beyin felci, enfeksiyon, prematüre doğum gibi sorunlar genellikle yalnızca kaba motor gelişimini değil, diğer gelişim alanlarını da etkileyebilir.

  Bebeğinizin yürümesi için…

  Altta yatan bir sağlık problemi olmadığı durumda anne babalar bebeklerinin yürümeye başlaması için şunları yapabilirler:

  • Öncelikle bebek yürüme konusunda teşvik edilmeli, elinden tutularak yürümesi için fırsat yaratılmalıdır.
  • Tutunduğu eşya sağlamlaştırılmalı ve tutunarak ayağa kalkması engellenmemelidir.
  • Yürüme konusunda direnç gösterdiğinde kızılmamalı ve zorlanmamalıdır.
  • Gün içerisinde çok fazla oturtulmamalı, evde ve dışarıda yürüme alıştırmaları yapılmalıdır.
  • Ayak ve bacak kaslarının güçlenmesi için ev içerisinde çıplak ayak veya kaydırmaz çorapla dolaşmasına izin verilmelidir.
  • Ayak sağlığı açısından uygun olmayan, sıkı, ağır ayakkabılar giydirilmemelidir.
  • Yürüme girişiminde bulunduğunda bir oyuncak uzatarak ilgisi çekilmeli ve oyuncağa ulaşması sağlanmalıdır.
  • Yürüteç çocuğun bağımsız hareket etme becerisini geciktireceği için kullanılmamalıdır.
  • Bezi ve giysileri yürümesini engelleyecek sıkılıkta olmamalıdır.

  Duygu Çalışır
  Pedagog / PSİKOLOJİK Danışman

  Bebek Bakımı, Bebek Sağlığı, Bebeklerde Yürüme, Bebeklerde Yürüme Bozukluğu, Bebeklerde Yürüme Bozuklukları, Bebeklerde Yürüme Egzersizleri, Bebeklerde Yürüme Gecikmesi, Bebeklerde Yürüme Korkusu,Bebeklerde Yürüme Sorunları, Bebeklerde Yürüme Sorunu, Bebeklerde Yürüme Yaşı, Bebeklerde Yürüme Zamanı,Bebeklerde Yürümeye Başlama
   
Çocuğun yürümesi neden gecikir? Çocuğum yürümüyor kızlar konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkek Çocuklar ve Kız Çocuklar

  Erkek Çocuklar ve Kız Çocuklar

  Kiz cocuga bir top atarsaniz hemen suratina carpar Erkek cocuga bir top atarsaniz onu yakalamak icin ellerini acar, yine de top suratina carpar Kiz cocugunuzu dişari cikmak icin ozene bezene giydirirsiniz, suslenme fasli bittiginde kucuk hanim harika gorunmektedir ama gidiceginiz yere 1 saat gecikmişsinizdir... Erkek cocugunuzu dişari cikmak icin ozene bezene giydirirsiniz, ama 10 dakika...
 2. Çocuğun yürümesi neden gecikir? Bebeklerde yürüme bozuklukları

  Çocuğun yürümesi neden gecikir? Bebeklerde yürüme bozuklukları

  rüyada bebeğin yürümesi rüyada çocuğun yürümesi bebek görmek bebek bebeğin yürümesini görmek Çocuklar çoğunlukla 1 yaş dolaylarında yürürler. Ancak bu kural değildir. Eğer bebek sağlıklı ise, 1,5 yaşına kadar yürümemesinin önemi yoktur. Kalça çıkığı, raşitizm denen kemik hastalığı varsa ya da çocuk şişmansa, düşmekten korkuyorsa ya da zeka geriliği varsa yürüme gecikebilir. 1.5 yaşından sonra...
 3. Rüyada Kız Çocuğu Görmenin Tabiri Nedir ?

  Rüyada Kız Çocuğu Görmenin Tabiri Nedir ?

  rüyada kız çocuğu görmek rüyada kız çocuğu görmek ne demek Sevgili melekler, rüyada ölmüş çocuğunu görmek tabirini daha önce ki koınularımızda sizlerle paylaşmıştık. Bu sayfamızda da rüyada kız çocuğu görmek ne demek yapılan tabirleri sizlere aktarmak istiyoruz... Rüyada kız çocuğu görmek bolluga, serefe, zorluktan sonra kolayliga, büyüyen ve artan seylere isarettir. Rüyada Nur...
 4. çocuğum 14 aylık ve hala yürümüyor

  çocuğum 14 aylık ve hala yürümüyor

  Kızım 14 aylık ve maalesef hala yürümüyor. 12 aylıktı henüz emeklemeye başladı. Öncesinde 4 ay süründü. Ama hala yürümüyor. Ne yapsak bilemedik.Bu durum normalmi? Yoksa dra mı gitsek? Ya da yürümesi için ne yapabiliriz?
 5. Neden Kız Çocuklara Pembe Erkek Çocuklara Mavi Giydirilir?

  Neden Kız Çocuklara Pembe Erkek Çocuklara Mavi Giydirilir?

  kız bebeklere pembe, erkek bebeklere mavi, kız ve erkek bebekler Sevgili melekler, bu bir kural gibidir, erkek gelen bebek için mavi, kız gelen bebek için pembe hazırlıklar yapılır. Sarı, yeşil ve beyaz gibi ara renklerin de kullanılmasının yanı sıra genel olarak erkeklere mavi, kızlara da pembe giydirilir. Aslına bakarsanız bu tamamen toplumsal bir baskıdan kaynaklanır. Yani cinsiyet...

Sayfayı Paylaş