1. LaViNYaM

  LaViNYaM >>>ιкιz αηηєѕι<<< Yetkili Kişi

  Kayıt:
  23 Kasım 2010
  Mesajlar:
  6.356
  Beğenilen Mesajlar:
  824
  Ödül Puanları:
  113
  Şehir:
  Antalya

  Çocuğunuz Bunlardan Korkuyor mu??

  Konu, 'Psikoloji ve İlişkiler' kısmında LaViNYaM tarafından paylaşıldı.

  Çocuklar Ve Korkuları Çocuklarda Korku  Çocuklarımız bazı dönemler özellikle 2 yaşından sonra bazı şeylerden korkmaya başlarlar..Mesela benim kuzenim vardı cocukken paçamdan ayrılmazdı...Uzaylılardan çok korkardı bir uçak geçse filan hemen koşardı sarılırdı bize...:D:D Sizin çocuklarınızın da korkuları varsa bu şekilde onlara nasıl yaklaşmamız gerektiği hakkında öneriler sunuyorum....


  [​IMG]  Çocuğunuz Bunlardan Korkuyor mu?  Çocuklar için ilk 2 yıl ani korkuların belirdiği bir dönemdir. Peki bu süreyi sorunsuz atlatmak için neler yapılabilir?

  Çocuğunuz hiç korkmadığı şeylerden aniden korkmaya başladıysa, elektrik süpürgesine bakamaz olduysa ya da banyo yapmaktan korkuyorsa veya palyaço görünce hıçkırıklara boğuluyorsa, ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

  1 ila 2,5 yaş arası çocukların tuhaf korkular geliştirmesi normaldir. Bu zamanlarda fiziki gelişimlerinde çok yol kat eden çocuklar, duygusal ve davranışsal anlamda da bir çok değişim geçirirler. Uzmanlar bu çağda çocuğun annesinden ayrılması ile birlikte hem heyecan duyduğunu hem de korktuğunu belirtmektedir. Anne-babaların aşırı endişeli ve korkulu davranışları da çocukları olumsuz etkileyip güven duygularını zedeler. Çocuk her şeye karşı korku duyabilir. Sakin davranmak, çocuğun korkusu karşısında onu sarıp sarmalamak ve bir şey olmayacağını yaşına göre değerlendirerek anlatmak gerekir. Çocuğun güven duygusunu geliştirmek, korkularını yenmede en önemli etkendir.

  Banyo Korkusu

  Çocuğunuz banyodayken düşebileceğini düşünebilir. Dengesini tam olarak sağlayamayabilir. Su giderinden korkup kendisininde içeri çekileceğini düşünebilir. Küvet kenarında sizin olduğunuzu düşünürsek, uzakta olduğunuzu algılayabilir. Bunlara bağlı olarak korku geliştirip banyo yapmaktan korkar hale gelmiş de olabilir.

  Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

  Çocuğunuz sığmaya devam ettiği sürece bir süre onu lavaboda yıkayabilirsiniz. Onunla aynı anda küvete girip plastik banyo Oyuncaklarıyla oynayabilirsiniz. Banyo zamanını eğlence ve Oyuna dönüştürmek, köpüklerle ve plastik Oyuncaklarla oynamak,çocuğun kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır.

  Palyaço korkusu

  Palyaço ve kostümlü karakterlerden korkması, aslında her gün gördüğü ve alışkın olduğu kılıktan farklı birine verilen tepkidir. Dünya hakkındaki deneyimleri arttıkça, bu anlayışları da yok olacaktır.

  Nasıl yardımcı olabilirim?

  Palyaçoların bulunacağı bir mekAna gitmeden önce, çocuğunuza palyaço resimleri göstererek onu alıştırın. Onların nasıl ve neden böyle giyindiklerini anlatın. Palyaçolarla ilgili kitaplar okumak da onun bu görsele alışmasını sağlayacaktır. Tüm bunlar işe yaramaz ve gittiği yerde korkmaya devam ederse, mekandan uzaklaşın ve sakinleştirmeye çalışın.

  Şimşek, sifon, elektrik süpürgesi sesleri

  Kendi başına dünyayı keşfetmeye çalışan çocuk, kontrolü dışındaki bu tip seslere tepki gösterecektir. Bu sesin ne olduğunu bilememek, onu susturamamak da korkutucu olabilecektir. Bu seslere tepki vermesi, kontrolü sağlamak istemesinden kaynaklanabilir.

  Nasıl yardımcı olabilirim?

  Sesin kaynağı ile çocuğun duygusunu isimlendirerek ve bir şey olmadığı konusunda ona güven vererek endişesini yatıştırabilirsiniz. Uzmanlar, çocukların tehlikeden haberdar olduğunu ama hangilerinin zararlı olabilecekleri konusunda ayrım yapamadıklarını söylüyor. Çocuğa korkuları hakkında konuşma fırsatı verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, böylece anne-babaların açıklamalarının daha anlaşılır olabileceğini de ekliyor.

  Hayvan korkusu

  Zararsız gibi görünen masum hayvanların bile bir anda yapabileceklerini kestirmek zordur. Hayvanların ani hareketlerinden çocuğun korkması normaldir. Böcekler ve örümcekler söz konusu olduğundaysa tepki vermeden oradan uzaklaşmak en doğrusu olacaktır. Hayvanlarla beraber yaşadığımız bu dünyada, her canlının yaşama hakkı olduğunu çocuğunuza anlatmak için çeşitli filmler ve dergilerden yararlanabilirsiniz.

  Nasıl yardımcı olabilirim?

  Uzmanlar; kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar için, bir tehlike olmadığını anlaması için çocuğa fırsat verilmesi gerektiğini söylüyorlar. Siz kedi ya da köpeği severken, onu zorlamadan sevmesine izin verin. Bırakın, o yaklaşsın. Kuşlardan korkuyorsa, parka gittiğinizde kuşları görebileceğinizi önceden anlatın. Böcekler konusunda ise her zaman tedbirli olup, olayı sakin bir şekilde karşılamanızda büyük yarar var.
   
Çocuğunuz Bunlardan Korkuyor mu?? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğunuza bunları öğretin...

  Çocuğunuza bunları öğretin...

  Çocuklarınızı iyi yetiştirin. Doğruları söyletin. Canı istemediği için çalışmadığında elektrikler kesikti demesin. Vazoyu kim kırdı dediğinizde ben kırdım diyebilsin. Sorumluluk almayı öğretin.Sadece kendi üzerine düşeni yapıp kenara çekilmemesi gerektiğini; her zaman her yerde herşeyden sorumlu olduğunu öğretin. Birini ezmeden de yukarılara çıkabileceğini hatta bazen yukarılar denilen şeyin...
 2. Bunları Biliyor Muydunuz?

  Bunları Biliyor Muydunuz?

  BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? . İzmir'in en az 5000 yıllık bir tarihe sahip olduğunu, . Iliada ve Odysseus"un yazarı Homeros'un İzmir'li olduğunu, . İncil'de sözü edilen "Yedi Kilise"den üçünün İzmir ili sınırları içinde olduğunu, . Dünyanın Yedi Harikasından biri olan Artemis Tapınağı'nın Selçuk'ta olduğunu, . . Parşömen kağıdının Bergama'da keşfedildiğini, . Eski dönemlerde...
 3. Çocuğum dişçiye gitmekten korkuyor...

  Çocuğum dişçiye gitmekten korkuyor...

  iğneden korkan video Çocuğunuzun dişi ağrıyor ve dişçiye gitmesi gerekiyor ama dişçiden o kadar korkuyorki bir türlü onu ikna edip doktora götüremiyorsunuz... Çocuklarda görüler bu dişçi fobisini yenmenin peki yolları nelerdir çocukları nasıl ikna edip doktora götürmeli işte sorularınızın cevabı: Yapılan araştırmalar, Türk toplumundaki çocukların %80-90’ının diş hekiminden korktuğunu...
 4. Bunları biliyor musunuz ???

  Bunları biliyor musunuz ???

  Gerçektende bilmediğim çok sey varmış hepsini ögrendim bakalım sizler bunları biliyor musunuz ??? -Bir yılan 3 yıl uyuyabilir. -Bal bozulmayan tek gıdadır. -Ördeğin sesi yankı yapmaz. -Denizyıldızlarının beyni yoktur. -Üzüm mikrodalga fırında patlar. -İnsan yılda en az 1460 rüya görür. -İçtiğimiz sular 3 milyar yaşındadır. -Karınca iki hafta su altında yaşayabilir....
 5. Doğumdan Korkuyor musunuz?

  Doğumdan Korkuyor musunuz?

  doğum korkusu doğum korkusu nasıl yenilir Sevgili melekler, bir bebek sahibi olmak, evlenen çiftlerin kendilerini hazır hissettikleri ilk anda istedikleri bir olaydır. Büyük bir heyecan içinde yaşanan gebelik sürecinin ardından anne adayı doğum korkusunu hissetmeye başlar. Bu korku kimisinde daha ilk aylardan hatta hamile kalmazdan evvel başlar, kimisinde de doğumun yaklaştığı dönemlerde...

Sayfayı Paylaş