1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor Mu?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  çocuğunuz okula hazır mı,çocuğunuz okula gitmek istemiyor mu,çocuğum okula gitmekten korkuyor,çocuğunuz okula gitmek istemiyorsa,çocuğum okula gitmek istemiyorsa,çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapmalıyım,
  < Konu Resmi..>

  Okulların açılmasına sayılı günler kala bu yazıyı okumanızı öneriyoruz. Şimdiden çoğu ebeveyn daha okullar açılmadan bu sorun ile karşı karşıya.
  Uzmanlar, çocuğunuzun kaygısını gidermek ve bir an önce okula ısınmasını sağlamak için ebeveynlere, okula gitmek istememesinin anlayışla karşılanmaması gerektiğini belirterek, anne ve babanın sakin ve kararlı bir tutum sergileyerek, çocuklarını her gün okula göndermelerinin şart olduğu vurguladı.
  Çocukların bir süre ebeveynler tarafından okula götürülmesi ve okul saatlerinde dışarıda beklenilmesi tavsiyesinde bulunan uzmanlar, okula gidilmediğinde ise çocuğun evde oyun oynama ya da televizyon seyretme gibi eğlendirici faaliyetlerine izin verilmemesi, okulda işlenen konuların evde yaptırılması gerektiğini ifade ediyor.
  Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Psikiyatri Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Yasemen Işık Taner, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çocukları ilk kez okula giden ailelerle ve eğitmenlerin bilinçli olması gerektiğini söyledi. Çocukların, okul öncesi dönemde kendilerine bakan kişilere bağlandıklarını ve bir süre sonra ayrılma kaygısı yaşayabildiklerini belirten Taner, kaygının zaman içinde azalarak kreş döneminde öğretmene bağlılık şekline dönüştüğünü ifade etti.
  Taner, okul çağında gelinmesiyle birlikte kimi çocuklarda anne babadan ayrılma ve okul ortamına ilişkin kaygı gelişebildiğini dile getirdi. Bu kaygının ebeveynler tarafından normal karşılanması, kesinlikle öfkeyle karşılık verilmemesi gerektiğini vurgulayan Taner, bu aşamada çocuğun öğretmenle kuracağını ilişkinin önemli olduğunu söyledi. Taner, ''Öğretmenle kurulacak iletişimle çocuk anne, baba ya da bakıcısından ayrılmaya tahammül edebilir'' dedi.
  OKULA GÖTÜRMEKTEN VAZGEÇİLMEMELİ
  Ayrılma kaygısının okul reddine neden olabildiğini vurgulayan Taner, ebeveynlerin çocuğun her istediğini yerine getirmemesi ve onlar adına her şeyi yapmamaları gerektiği uyarısında bulundu.
  Taner, ebeveynlerin bu tutumunun zamansızlıktan, titizlikten, çocuğun kendi başına beceremeyeceği endişesinden kaynaklanabildiğini belirterek, bunun çocuğun gelişimi için doğru bir davranış olmadığını ifade etti. Böylesi bir tutumun, çocuğun anne ya da babası yanında olmadan bir şey yapmaktan kaçınmasına, kazanacağı becerilerin olumsuz etkilenmesine yol açabileceğine işaret eden Taner, ''Böylesi bir durumda çocuklar, anne babası olmadan herhangi bir şey yapamayacaklarına inanarak okula başlıyorlar. Kendilerini yalnız ve aciz hissediyorlar, okul döneminde panik yaşıyorlar ve okula gitmek istemiyorlar'' dedi.
  Taner, çocuğun okul saatinden önce keyifli, ancak okula gitme zamanı geldiğinde tepkili olmasının ''kaygı'' belirtisi olduğunu anlatarak, servise binmek istememe, yavaş hazırlanma, karın ağrısı, mide bulantısı, baş ağrısı, iştahsızlık, kusma gibi bulguların da çocukta kaygı geliştiğinin göstergesi olduğunu söyledi.
  Çocuğun şikayette bulunduğu gün okula gönderilmemesinin doğru olmadığını vurgulayan Taner, çocuğun evde kalma süresinin uzamasının okuldan uzaklaşmasına yol açabileceğini belirtti. Çocuğun, okulun açılmasıyla ısrarla her gün okula gönderilmesi gerektiğini ifade eden Taner, ''Bir süre kendisine bakım veren bakıcı, anne, baba, büyükanne gibi kişilerin varlığında okula götürülerek derse girmesi sağlanmalı'' diye konuştu.
  Okulun ilk günlerinde bakım veren kişilerden birinin okul saatinde dışarıda beklemesi önerisinde bulunan Taner, ''Bu kararlılıktan asla vazgeçilmemeli. Olabildiğince çevrenin müdahalesine de izin verilmemeli. Bu davranış biçimleri ve söylemler, çocuğu daha çok uzaklaştırır'' dedi.
  Öğretmenle ebeveynlerin birlikte hareket etmesi, iş birliği yapması gerektiğini dile getiren Taner, ''Okula gideceksin değil mi'' yerine ''Okula gitme zamanı geldi. İhtiyacın olduğunda ben de orada olacağım, zamanla alışacaksın'' şeklinde konuşulması gerektiğini söyledi. Taner, okula gidilmediğinde ise çocuğun evde oyun oynama ya da televizyon seyretme gibi eğlendirici faaliyetlerine izin verilmemesi gerektiğine işaret ederek, okula gidilmeyen günlerde işlenen konuların mutlaka evde yaptırılması gerektiğine dikkati çekti.
   
Çocuğunuz Okula Gitmek İstemiyor Mu? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklar neden okula gitmek istemez?

  çocuklar neden okula gitmek istemez?

  Çocuk okula gitmek istemiyor. Tabiri caizse çocuğun sigortası atmış. Sebepler şunlar olabilir: Çocuk derslerini anlamıyor, kırık not almaktansa okula gitmemeyi tercih ediyor. Arkadaşları ona kötü davranıyor. Ebeveyni ona tembel, sen adam olmazsın gibi sözler söylemiş; o da okumaktan ümidi kesmiş. Çocuğun hedefi yok. Edison çocukken yumurtaların üzerine oturmuş, yumurtalar kırılmış, üstü başı...
 2. okullar açılıyor ama çocuğum okula gitmek istemiyor!

  okullar açılıyor ama çocuğum okula gitmek istemiyor!

  cocuğum hangi okula kayıtlı çocuğum hangi okulda çocuğum okula gitmek istemiyor okullar ayda açılıyor gitmek istemiyor Okulların açılmasına sayılı günler kala evlerde bir telaş var.Bazı evlerde ilk kez okullu olmanın heyecanı ve tedirginliği yaşanırken bazı evlerde ise tatilin bitmesiyle birlikte tekrar okula başlayacak olmanın korkusu yaşanıyor. Çocuklar için korku da diğer duygular gibi...
 3. Okullar açıldı, çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapayım?

  Okullar açıldı, çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapayım?

  çocuğum hangi okula gidecek Okula yeni başlayan miniklerin ailelerine bu konuda çok sıkıntı yaratıyorlar.Buyrunuz meleklerim sizinde çocuğunuz okula gitmek sitemiyorsa bu yazıyı bir okuyun derim.Eminim işinize yarayacaktır. Okullar açıldı, çocuğum okula gitmek istemiyor ne yapayım? Ailelerin yanlış tutumunun, ilköğretime başlayacak çocuklara “ayrılık acısı’’ yaşattığı, özellikle annelerin...
 4. helallik istemeden gitmek istemiyorum

  helallik istemeden gitmek istemiyorum

  helallik mesajları ruyada helallik istemek rüyada istemek rüyada almak istenmesi işyerinden bir arkadaşla kırgınlığım vardı sebebi ise beni şikayet eden arkadaşlar vardı oda var diye biliyodum ama sonra o arkadaşlara yemin etmişki ben şikayet etmedim şakaydı falan diye o konuşmadı benimle bende konuşmadım ben kimseye kin tutmam ama ondan bir adım beklerdim ..o izne ayrılmıştı giderken...
 5. Atiye Artık Eurovisiona Gitmek İstemiyor

  Atiye Artık Eurovisiona Gitmek İstemiyor

  atiye eurovision atiye haberleri Özellikle bu yıl Eurovision için çokça adı geçen Atiye artık pes etti ve resti çekti melekler :) Bildiğiniz gibi bu sene Eurovision için Can Bonomo adı geçmeden evvel Atiye adı ağızlardaydı. Herkes onun gideceğine kesin gözüyle bakarken Can Bonomo gitti ve ülkemizi temsil ederek 7. oldu. Şimdi ise Atiye Eurovision adını bile duymak istemiyor. Sizce haklı...

Sayfayı Paylaş