1. »| HeRCai |«

  »| HeRCai |« Aktif Üye Üye

  Kayıt:
  22 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.944
  Beğenilen Mesajlar:
  20
  Ödül Puanları:
  38
  Şehir:
  [ne önemi varki ?] ツ

  Çocuğunuz patronluk taslıyorsa ...

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında »| HeRCai |« tarafından paylaşıldı.

  Meleklerim eger sizde bu basligi okudugunuzda , evet evet benimkide böyle diyorsaniz, bu yazi tam sizlere göre :)
  buyrun :tik:  Çocuğunuz uyumaya hazırlanırken bir anda "Hayır! Hayır! Hayır!" diye bağırmaya başlar. Neden bu kadar kızgın olduğunu anlamanız birkaç saniye sürer; ona yeşil pijamalarını giydirdiniz ama o kırmızıları istiyormuş. Talepler bu kadarla bitmez. Babasının dışında kimsenin ona kitap okumasına izin vermiyor. Neden iyi huylu bebeğiniz bir anda bu kadar inatçı ve talepkar oldu? İster inanın ister inanmayın 2-3 yaş çocuklarının bütün bunları yapması çok doğal.

  Böyle davranarak çocuğunuz kendi iradesine sahip bir insan olduğunu fark ediyor. Doğal olarak bunu ve hızla artan değişkenliğini denemek istiyor. Yeni becerisinden heyecan du¤¤¤¤¤ "Bazı kararlar vereceğim" diyor. En iyi çözüm onun gelişen bağımsızlığını desteklemenin yollarını bulmak.

  Mücadelenizi gözden geçirin

  Çocuğunuz bir istekte bulunduğunda örneğin mavi tişörtüyle çizgili şortunu giymek konusunda ısrar ediyorsa bunun gerçekten önemli bir sorun olup olmadığını kendinize sorun. Eğer çocuğunuzun isteği onun güvenliğini tehlikeye atmıyorsa ya da sizi delirtmiyorsa isteğini kabul edebilirsiniz. Çocuğunuzu şımarttığınızı düşünüp korkmayın. Küçük konularda onunla aynı fikirde olmak ona kararlar verme konusunda güvendiğinizi gösterin. Çok fazla sınırlandırılmış olmak 2 ve 3 yaş çocuğunun kendisini aciz hissetmesine neden olur ve onları isyan etmeye iter. Neleri yapamayacağını söylemek yerine ("Evde top oynama" gibi) neleri yapabileceğini söyleyin ("Haydi dışarı çıkalım ve bahçede top oynayalım" gibi).

  Net olun böylelikle bazı kuralların dışına çıkılamayacağını belirtin. Örneğin karşıdan karşıya geçerken elinizi tutmak zorunda olmalı. Seçme hakkı 2 ve 3 yaş çocuklarının kendini bağımsız ve önemli hissetmelerini sağlar. Markete giderken hangi kapıdan gireceğiniz ya da restoranda hangi sandalyede oturacağınız gibi konularda karar vermesine izin verin. Bu tutum daha sonra önemli kararları siz verdiğinizde yaygara koparmasını önleyebilir. Seçenekleri iki ya da üç tane tutmak önemli çünkü küçük çocuklar çok çabuk karar değiştirebilir. Eğer sizin listenizde olmayan bir şeyi seçerse "Bu bir seçenek değil. Benim karar vermemi ister misin?" diye sorun. Seçimini yaptığında onu gururlandırın ("Çok iyi bir seçicisin!" gibi).

  Ödüllendirmeyi unutmayın

  Çocuğunuz bir şeyle meşgulken sizin programınıza uymasını sağlamak için onu uyarmanız gerekiyorsa adil bir uyarıda bulunduğunuzdan emin olun. Örneğin "Beş dakika sonra ayakkabıcıya gitmek için parktan ayrılacağız" diyebilirsiniz. Çocuk neyi beklemesi gerektiğini bilirse daha az sinirlenir. Çocuğunuzun iyice zorlandığı durumlarda onu uyarmak ve söyleneni yaparsa bir ödül alacağını söylemek yanlış bir yaklaşım değildir. Ama ona şeker ya da oyuncak önermeyin. Bunun yerine parkta daha uzun süre kalma gibi özendirici şeylere odaklanın.

   
 2. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA
  İşin sırrı sabretmekte teşekkürler paylaşım çok güzeldi
   
Çocuğunuz patronluk taslıyorsa ... konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 2. çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil onlar sizin değil çocuklar Onların farklı birey olduklarını unutmamalıyız.Bazen çocuklarımıza dayatmalarımız olabiliyor..Oysa ki ne kadar yanlış davranışlar.... Kim demiş çocuk küçük bir şeydir Bir çocuk belki en büyük şeydir:) Onlar kendi yolunu izleyen Yaşam'ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınız ile geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle...
 3. Hiperaktif Çocuk - Yaramaz Çocuk

  Hiperaktif Çocuk - Yaramaz Çocuk

  yaramaz cocuk egitimi hiperaktif çocuk resimleri Çocuğunuz okul hayatında başarısız, yaşıtlarına göre aşırı hareketli ve dikkatini bir türlü toplayamıyor mu? Eğer bu gözlemleriniz sürekli devam ediyorsa ve çocuğunuz hem evdeki hem de okuldaki hayatında aynı hareketlilik ve dikkatsizliği gösteriyorsa bu konuya önem vermenizde fayda var. Son yıllarda sıkça duymaya başladığımız Dikkat Eksikliği...
 4. Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuğunuzda devam eden öksürük,hava değişiminde rahatsız olma ya da baharda hapşurmalar varsa bir doktora başvurmanızda fayda var.Buyurun meleklerim çocuklarda astım: Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk Astım nedir? Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının söz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile tamamen veya kısmen geri dönüşümlü öksürük,...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş