1. Mirmiga

  Mirmiga Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  21 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  854
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuğunuz sinirli mi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında Mirmiga tarafından paylaşıldı.

  Gitmediğiniz doktor kalmadı, peki işitme testi yaptırdınız mı? Çocuğunuz duymakta zorlanıyorsa bunu ifade etmekte güçlük çeker ve hırçın bir kişiliğe bürünür. İşitme kaybı çocuklarda yetişkin insanlar kadar ve hatta daha da fazla karşılaşılabilen bir problem. Dahası ağrı, ateş gibi şikayetlere daha açık tepki veren çocuk işitme kaybına aynı berraklıkta reaksiyon vermeyebilir. Dolayısıyla pek çok ebeveyn tarafından haftalar, aylar, hatta yıllarca ihmal edilebilir. Bebeklerde ve küçük yaştaki çocuklarda ihmal riski artar. Peki anneler
  problemi nasıl fark edebilir? Soruyu Bosphorus International Kulak Burun Boğaz'dan Op.Dr. Fuat Güder’e sorduk. "Çocuklardaki işitme kayıpları doğuştan ya da sonradan kaynaklanabilir. En önemli belirtilerinden birisi duymayan çocuğun kendini ifade güçlüğünden kaynaklanan sinirliliğidir.
  Erişkin işitmediğini anlatabilir ama çocuk duymakta zorluk çektiğini veya hiç işitmediğini ebeveynlerine ifade etmekte zorluk çeker. İfade güçlüğünü sinirli, huysuz ve hırçın olarak çevreye yansıtabilir. Bu noktada aile üyelerine önemli bir sorumluluk düşmektedir."

  Uzmanlar çocuklardaki işitme kaybı belirtilerini farklı yaş dönemine göre sınıflandırıyorlar. Buna göre doğumdan 6 aya kadar geçen dönemde, bebeğiniz yüksek sesli gürültülerle uyanmıyorsa, duyduğu sesleri taklit etmiyorsa ya da tepki vermiyorsa alarma geçmeniz ve bir KBB uzmanına başvurmanız gerekiyor.

  6 ay-1 yaş aralığında ise konuşma sesi çıkarmaması veya tanıdık kişi ve eşyaları gösterememesi dikkate alınması gereken belirtiler. Bebek 1-2 yaş döneminde ise çevreden gelen seslere ilgisiz olması, ilk seslenişte cevap vermemesi, yüksek sesle televizyon seyretmesi gibi ayrıntıların üzerinde durmak gerekiyor.

  Op. Dr. Fuat Güder bebeklerdeki işitme sorunlarına zemin hazırlayan hamilelik öncesi ve genetik faktörlere dikkat çekiyor.

  "Gebelik döneminde anne adaylarının alkollü içki tüketmiş olmaları, grip, kızamıkçık veya viral enfeksiyon geçirmeleri risk faktörleridir. Ailede kalıcı ya da ilerleyen işitme kaybı geçiren akrabaların olmasının da üzerinde durmak gerekiyor."

  Özellikle yaşamlarının ilk ayında menenjit geçiren, düşük ağırlıkla doğan, kan değişimi yapılan bebekler işitme kaybı konusunda daha fazla risk taşıyorlar.

  Annelerin bilinçli yaklaşımları çocuklarındaki işitme probleminin bir an önce ortaya çıkarılmasında anahtar rol oynuyor. Doktor muayenesi ve gerekiyorsa ileri teknolojinin sağladığı olanaklarla yapılan testlerle teşhis konuluyor. Ancak çocuk işitme değerlendirmesi yetişkin insanlardaki değerlendirmeden tamamen farklı.

  Hassas cihazlarla yapılan ölçümlerin dışında, genetik testlere de başvurulması gerekebiliyor. Dolayısıyla başvurulan merkezin ileri teknolojik sistemlere sahip işitme laboratuarına sahip olması şart. Testlerin uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor.


   
 2. Misafir

  Misafir Forum Okuru

  Ce: Çocuğunuz sinirli mi
  daha çocuğum yok bilemiyecem:D
   
Çocuğunuz sinirli mi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Fazla şeker yiyen çocuklar sinirli oluyor

  Fazla şeker yiyen çocuklar sinirli oluyor

  Fazla şeker yiyen çocukların dikkatlerinin dağıldığı, huysuzlaştığı ve kolay sinirlendiği bildirildi. Uzmanlar, beslenme açısından bakıldığında uygun miktarda şeker alınmasının sağlığa yararlı olduğunu, ancak fazla kaçırılmasının şişmanlama, diş çürümesi ve "tatlı sendromu"na yol açacağını belirtti. Uzmanlar, bunun nedenlerini ise şöyle sıralıyor: "Şeker vücut içinde glikoza...
 2. Sinirli

  Sinirli

  Sinir küpü olan birini görmek akılsız ve hisleriyle hareket eden ve bundan zararlı çıkan kimseye, Bir şeye sinirlendiğini görmek, can sıkıcı bir duruma delalet eder.
 3. sinirli misin? neşeli misin? nötr müsün?

  sinirli misin? neşeli misin? nötr müsün?

  haydi dök içini şu an aklından ne geçiyosa yaz bakalım :D ferahlama vaktiiiii hahaha
 4. Eşim çok sinirli ve sık sık çocuklarımızı dövüyor, ona boşanma davası açabilir miyim?

  Eşim çok sinirli ve sık sık çocuklarımızı dövüyor, ona boşanma davası açabilir miyim?

  eşim çocuklarımızı dövüyor boşanma davası açabilir miyim,çocuklarını döven bir eşe boşanma davası açılır mı,çocuklarımın şahitliği olursa dayak yediklerini söylerlerse hakim bizi boşar mı,çocuklarım dayak yiyiyor eşime dava açabilir miyim, Eşinizin çocuklarınıza şiddet uygulaması boşanma sebebi teşkil eder. Evlilik birliğinin temelinden sarsılması sebebine dayanarak boşanma davası...
 5. Çocukların Sinirli Olmasının Nedenleri

  Çocukların Sinirli Olmasının Nedenleri

  sinirli çocukla baş etmenin yolları, çocukların sinirli olması, çocuklarda sinir genetikmi Günümüz de birçok kız ve erkek çocuğun oldukça hırçın ve sinirli olduğunu görüyoruz. Hatta büyüklerin birçoğundan bile şu sözü duymuşluğunuz olmuştur"Ben bu kadar çocuk büyüttüm böyle çocuk görmedim" Sizi bilmem ama sinirli bir çocuğa sahip olan ve bu durum karşısında bazen çaresiz kalan...

Sayfayı Paylaş