1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çocuğunuz Sizi Ele Geçirmesin!

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  çocuk eğitimi, sizi ele geçirmesin, yapılması gerekenler, nasıl davranmalı, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz


  [​IMG]


  Sevgili melekler,
  Bazı çocuklar annelerinde dediklerini yaptırmakta ustadırlar.Belki de bu rahatlığı onlara anneleri veriyordur.Şunu unutmamak lazım ki; çocuklar 2 yaşından itibaren ne yapıp ne yaptıramayacakları konusunda ebeveynlerini sınarlar.

  Küçük yaşlardaki çocuğunuz sizin ona vereceğiniz cezayı hemen unutacak hatta neden cezalı olduğunu anlayamayacaktır. Buda onun kişiliğine zarar verebilir, daha agresif olmasına, size daha çok tepki vermesine ve hatta istenmeyen hareketleri daha çok yapmasına sebep olabilir.
  İlk olarak çocuğunuzun istenmeyen davranışlarda bulunmasının sebebini bulmanız gerekir, bu davranışlarının geçerli bir nedeni olabilir, ve herhengi bir olay yüzünden bu tepkileri gösteriyor olabilir. Tabiiki ondan bu küçücük yaşında bir yetişkin gibi tepki gösterip, mantıklı bir şekilde sizinle konuşacağını beklemeyin.
  O daha bir çocuk... ve tepkiside çocukça olacaktır. Ebeveynleri olarak sizlerede anlayışlı olmak ve kararlılıkla ve mantıkla olayı çözmek kalıyor.

  Çocuklar tüm davranışlarında giyinmelerinden sokağa çıkmalarına, banyolarından yemeklerine kadar her şeyde söz sahibi olmak sizi yönetmek ve neler yapabilevceklerini görmek isterler. Bunları tabir yerindeyse sizin gözlerinizin içine baka baka ve zevk alarak yaparlar. Bu davranışların sonu gelmeyecek ve daha fazla artarak ebeveynleri rahatsızedecek boyutlara gelecektir.

  Bu durumlarda size düşen mantıklı ve tutarlı bir şekilde sınırları belirlemek ve bunları çocuğunuza öğretmektir. Yanlız bu sınırları ve kuralları belirlerken dikkat etmeniz gereken huhuslar vardır.
  • Tansiyonun çok yükseldiği bir karışıklık anındailk olarak küçük bir canavara dönüşen çocuğunuzu sakinleşmesini sağlayın. Aksi halde sizin ne söylediğinizi bile duymadan bağırmaya ve tepki göstermeye devam edecek hatta daha çok sinirlenecektir.
  • Derhal onu olay yerinden uzaklaştırıp, ilgisinifarklı bir yöne çekerek oyalamaya ve olayı unutturmaya çalışın.
  • Çocuğunuzun bağımsızlığını destekleyerek ve ona bir takım görevler ve işler vererek daha sakin ve problemsiz olasını sağlayabilirsiniz.
  • Mutlaka tutarlı davranmanız ve yapılabileceği ve yapamayacağı şeylerde kararlılık göstermeniz gerekir. Bir gün izin verdiğiniz bir şeye ertesi gün yasak koymaya kalkarsanız, bu tutarsız davranışınız sonrası daha çok problem yaşayacaksınızdır.
  • Çocuğunuza doğru sözlerle ve anlayacağı bir şekilede neyin doğru olduğunu ve neleri yapıp neleri yapmaması gerektiğini anlatın.
  • Ebeveynler dışında aile büyükleri, akrabalar ve hatta bakıcıların çocuğa aynıtutarlılıkta ve aynı sınırlarda davranması gerekir.


   
 2. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

Çocuğunuz Sizi Ele Geçirmesin! konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kendinizi güzellestirmek sizin elinizde

  Kendinizi güzellestirmek sizin elinizde

  Sırf sivilceleri yüzünden hoşlandığı çocuğa ilgisini belli edemeyen bir arkadaşım vardı. Bu haliyle kimsenin ondan hoşlanmayacağını sanırdı. "Görmüyor musun, onun da sivilceleri var ve sen ondan hoşlanıyorsun" desem de fayda etmezdi. Ama diğer yandan bu durumu değiştirmek için çaba da sarf etmezdi. Tıpkı arkadaşım gibi, kendimizi sivilcelerden, çilerden ya da benlerden ibaret...
 2. Çocuğunuz Elimizde

  Çocuğunuz Elimizde

  Alo, çocuğun elimizde -Eee napıyım -Hani fidye falan diyodum -Yok öle bişey -Alo, çocuğun elimizde -Yanlış numara -Pardon -Alo bayan, çocuğun elimizde -Ah yavrum geceleri üstü açık yatar o bi zahmet kapatıverin üstünü, bide terlemesin çabuk hasta olur... -Ya abla bi git ya -Alo, çocuğun elimizde -Dur o zman diğerinide gönderiyorum -Yok yok merak etmeyin die aradık biz -Alo,...
 3. zeki çocuk yetiştirmek sizin elinizde

  zeki çocuk yetiştirmek sizin elinizde

  zeki çocuk yetiştirme zeki çocuk yetiştirmek Sevgili meleklerim, Çocuğunuzun zeki olması için yapmanız gerekenler işte burda:deli: Çok daha zeki çocuklar yetiştirmenin sade ve basit bir sırrını vereyim sizlere. Anne veya baba çocuklarına hitap ederken, onlarla konuşup onları severken sürekli “Benim oğlum çok akıllı!”, “Benim kızım çok zeki!” diye onları severse çocuklar daha zeki...
 4. çocuğunuzun sizi ele geçirmesini nasıl önlersiniz?

  çocuğunuzun sizi ele geçirmesini nasıl önlersiniz?

  Bitmeyen ve çıldırtan hayırlar, bağırmalar, ağlamalar hatta vurma ve ısırmalar.Herkesin içinde olur olmaz istekler..Hırçınlık gösterileri.Sakin olun ve ona hayır demenin anlamını öğretin:) Çocuklar genellikle 2 yaşından itibaren kimliklerini kazanmaya ve bağımsızlıklarını ispatlamaya çalışırlar.Ebeveynlerine neler yaptırabileceklerini sınarlar ve bunların sınırlarını zorlamaya...
 5. çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil!...

  çocuklarınız sizin çocuklarınız değil onlar sizin değil çocuklar Onların farklı birey olduklarını unutmamalıyız.Bazen çocuklarımıza dayatmalarımız olabiliyor..Oysa ki ne kadar yanlış davranışlar.... Kim demiş çocuk küçük bir şeydir Bir çocuk belki en büyük şeydir:) Onlar kendi yolunu izleyen Yaşam'ın oğulları ve kızları. Sizin aracılığınız ile geldiler ama sizden gelmediler Ve sizinle...

Sayfayı Paylaş