çocuğunuz ve müzik

fırtına

fırtına

Yeni Üye
Üye
çocuğunuz ve müzik
Çocuğunuz ne zaman müzik enstrümanı çalmayı öğrenebilir?
Bir enstrüman çalarak veya şarkı söyleyerek, düzenli şekilde müzikle ilgilenen çocuklar okuma, koordinasyon, hedef belirleme, konsantrasyon ve işbirliği kurmada daha başarılı oluyor. Ayrıca müzik, mantık yürütme becerisini ve zihinsel gelişimi desteklediği için müzikle düzenli biçimde ilgilenen çocuklar matematik ve bilim konularında da daha başarılı oluyorlar. Müzikle ilgilenmek çocukların özgüvenini de geliştiriyor.

Elbette çocuğa müzik sevgisi kazandırmak için en önemli neden müziğin eğlenceli bir uğraş olması ve çocukların da şarkı söylemeyi, dans etmeyi ve müzik dinlemeyi her zaman çok sevmeleri...

Müzik türü tercihi dördüncü sınıfta belirginleşiyor
Farklı müzik türlerini dinlemek çocuğun bunları analiz etme ve kavrama kabiliyetini geliştiriyor. İlkokulun ilk yılları çocuklara klasikten, alaturkaya kadar her tür müziği tanıtmak için ideal yıllar.

Araştırmalar üç-dördüncü sınıftan itibaren çocukların popüler ve hareketli müzik türlerini tercih etmeye başladıklarını ortaya koyuyor.

Çocuğunuz enstrüman çalma eğitimi almaya hazır mı?
Çocukların çoğu 5-7 yaş arasında enstrüman çalabilmek için eğitim almaya hazır oluyor. Başlangıç için ise genellikle piyano uygun bir enstrüman olarak görülüyor. Klavyede çalma becerilerini öğrenen çocuklar diğer enstrümanlar ve vokal için gerekli temel müzik kavramlarını da öğreniyorlar.

Vurmalı ve telli çalgılar da bu yaşlar için bir diğer uygun seçenek olabiliyor.

Üflemeli çalgılar ise fiziksel açıdan daha zorlayıcı olup, dört ya da beşinci sınıftan önce genellikle uygun görülmüyor.

Ancak formal bir müzik eğitimi için öncelikle çocuğunuzun gerçekten istekli olması gerekiyor. Çocuğunuzu müzik dersleri için zorlamanız ise büyük olasılıkla dersleri benimsememesi ve soğumasına yol açacaktır.

Bu nedenle çocuğunuz enstrüman çalma konusunda istekli gözüküyorsa ve bu isteği tutarlı bir devamlılık gösteriyorsa, bir kursa kaydettirmeyi ya da ders aldırmayı düşünebilirsiniz.

Ancak çocuğunuzun ve kendinizin düzenli müzik dersleri için hazır olup olmadığınızı iyi değerlendirmeniz gerekiyor. Örneğin çocuğunuzun bir enstrüman çalmak için gerekli fiziksel gelişime ve ince kas kontrolüne sahip olup olmadığını; bir konu üzerinde 20-30 dakika boyunca konsantre olup olamadığını değerlendirmelisiniz.

Bunun yanında kendiniz açısından da, çocuğunuzun dersleri düzenli olarak takip etmesine ve alıştırmaları yapmasına yardımcı olup olamayacağınızı ve çocuğunuzun bu dersleri sevmemesi durumunda ne yapacağınızı da belirlemeniz gerekecektir.

Müzik sevgisini siz aşılayabilirsiniz
Ders aldırsanız da aldırmasanız da, çocuğunuzun değişik müzikleri dinlemesine ve müziği hayatın zevkli bir parçası olarak algılamasına yardımcı olabilirsiniz. Örneğin farklı ortamlarda çalan müziğin farkına varması için ona yardımcı olabilir, bindiğiniz asansörde ya da markette çalan müziğe kulak vererek, çocuğunuza bu müzik hakkında ne düşündüğünü sorabilir, evde ve arabanızda farklı müzik türlerinde yayın yapan radyo istasyonlarını dinleyebilirsiniz.

Tüm bunlar çocuğunuzun müzik hakkında düşünmesine, müziği analiz etmeyi ve müzik hakkında konuşmayı öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Unutmayın, çocuğunuz ister bir konser piyanisti olsun, isterse sadece duşta şarkı söylemekten hoşlansın, müzik sevgisini teşvik ederek ona yaşam boyu kalıcı bir hediye vermiş olursunuz.
 

Benzer İçerikler

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3K
Misafir
M
*MeleK*
Cevaplar
0
Görüntüleme
816
*MeleK*
*MeleK*
SweetCurse
Cevaplar
1
Görüntüleme
803
*MeleK*
*MeleK*
Üst