1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çocuğunuz Yuvada Sorun mu Yaşıyor ?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  anaokulu çocuğu anaokulu sorunları yuvaya alışma ile ilgili bilgiler burada melekler. Eğer çalışan bir anne olduğunuzdan ya da çocuğunuzla kaliteli zaman geçirememenizden dolayı onu yuvaya yazdırmak isteyebilirsiniz melekler :) Yuvaya yazdırmak belki fazla suskun olan çocuğunuzu açacak belki de çok hareketli olan çocuğunuzu sakinleştirecektir. Belki de çocuğunuz yuvaya alışma konusunda sorun yaşayacaktır. Bu makalemizde anaokulu sorunları ve yuvaya alışma hakkında bilgiler bulacaksınız :)


  < Konu Resmi..>
  Çocuğun yuvaya başlaması,hem aile,hem de çocuk için çok önemli bir ilk adımdır.Bu konuyla çocuktan çok,aileler birçok kaygı yaşayabilirler.

  Özellikle de anneye fazla bağımlı,evde tamamen kuralsız yaşamış çocukların aileleri daha da endişelidirler.Yuva öncesinde birtakım kuralları öğrenmiş,sınırlarını bilen,sabretmeyi ve beklemeyi öğrenmeye başlamış,aile ile bağımlılık ilişkisi yerine bağımsızlık özelliğini kazanmış bir çocuk yuvaya başlama konusunda pek bir sorun yaşamayacaktır.

  Bir çocuk sayılan bu özellikleri kazanamamışsa yuvaya gitmesi zaten daha aciliyet kazanmış bir hale gelmiş demektir.

  Çocuk için uygun yuvaya karar verildiğinde,çocuğa bundan sonra oyun oynayabileceği,arkadaşlar edineceği ve yeni bilgiler öğreneceği bir okula gideceği,orada öğretmeni ve onunla ilgilenecek büyüklerin olacağı söylenmelidir.

  İlk gün mümkünse yuvada fazla kalınmamalı,ilk bir hafta okulda kalma süresi yavaş yavaş arttırılmalıdır.

  Yeni başladığı dönemde çocuğa fazla soru sormak,yuvayı fazla övmek,özellikle ne yediğiyle fazla ilgilenmek ve sık sık yuvaya gidip çocuğu görmek yuvaya uyumunu engelleyebilir.

  Çocukla ilgili bilgileri de çocuğunuz yanınızda değilken yuva yetkilisinden almalısınız.

  Çocuğu sorularla bunaltmak yerine,kendi anlattığı bir şey olursa onu dinleyip,okula başladığı için onunla ne kadar gurur duyduğunuzu belirtebilirsiniz.

  Çocuğunuz yuvaya başladıktan sonra,birgün karşınıza geçip ağlayarak veya midem bulanıyor gibi bahanelerin arkasına sığınarak yuvaya gitmek istemediğini söyleyebilir.Öncelikle paniğe kapılmadan sıkıntısının ne olduğunu anlamaya çalışmalısınız.Çocukların yuvaya gitmek istememeleri,yuva ile ilgili bir sorundan kaynaklanmayabilir.Yeni bir kardeşin geliyor olması,anne veya baba ile ilgili sıkıntılar ve evde olan huzursuzluk gibi,birçok neden,çocuğun yuvaya gitmek istemediğini belirtmesine neden olabilir.

  Bazen ebeveyn çareyi çocuğu okuldan almakta bulur ve yuvaya göndermeyi ileri bir tarihe erteler.Böyle bir erteleme genellikle çözüm olmaz ve bu çocuklar ilkokula başladıklarında da benzer belirtiler gösterirler.Bu konuyu yuvada ki uzmanla çözmek her çocuğa göre ayrı strateji geliştirmek gerekebileceği için en uygun çözümdür.

  Yeni eğitim-öğretim döneminin okul-aile işbirliği ile istenen kaliteye geçmesi için paylaşımlarımızın daha çok olması dileği ve sevgilerimizle.
  Pedagog:Özlem Tunca


   
Çocuğunuz Yuvada Sorun mu Yaşıyor ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuk Ne Yaşıyorsa

  Çocuk Ne Yaşıyorsa

  EĞER BİR ÇOCUK SÜREKLİ ELEŞTİRİLMİŞSE, KINAMA VE AYIPLAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK KİN ORTAMINDA BÜYÜMÜŞSE, KAVGA ETMEYİ ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK ALAY EDİLİP AŞAĞILANMIŞSA, SIKILIP, UTANMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK UTANÇ DUYGUSUYLA EĞİTİLMİŞSE, KENDİNİ SUÇLAMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK HOŞGÖRÜYLE YETİŞTİRİLMİŞSE, SABIRLI OLMAYI ÖĞRENİR. EĞER BİR ÇOCUK DESTEKLENİP YÜREKLENDİRİLMİŞSE,...
 2. bebeğimi emzirirken sorun yaşıyorum çareleri

  bebeğimi emzirirken sorun yaşıyorum çareleri

  Emzirme Sorunları Emzirme, tümüyle doğal bir olay olmasına rağmen, bir takım güçlükler içerir. Özellikle ilk birkaç hafta, hem siz, hem de bebeğiniz için yorucudur. Anne ile bebek arasında iyi bir emzirme ilişkisinin kurulması haftalar...
 3. Çocuk Odalarına Kuş Yuvaları

  Çocuk Odalarına Kuş Yuvaları

  Bebek odaları için birbirinden renkli ve şirin kuş yuvaları:) Bebeğinizin sıkılmamasını ve odasının eğlenceli hale gelmesini isteyen her anne ve babalar için :tik:
 4. Babanız Yaşıyorsa Hala Çocuksunuz.

  Babanız Yaşıyorsa Hala Çocuksunuz.

  babasız kalmak savaşın ortasında komutansız kalmaktır babasız kalmak babanız öldüğünde büyürsünüz babanız yaşıyorsa hala çocuksunuz yaşıyorsa hala Babanız Yaşıyorsa Hala Çocuksunuz. Babanız yaşıyorsa hala çocuksunuzdur. Bu harika. İnsan babası ölünce büyüyor çünkü. Yalnız başına kalıyorsunuz o zaman artık. Çocukken her şeyi bilen, herkesten güçlü olan babamız biz büyüdükçe...
 5. babanız yaşıyorsa hala çocuksunuz ..

  babanız yaşıyorsa hala çocuksunuz ..

  Babanız yaşıyorsa hala çocuksunuzdur. Bu harika. İnsan babası ölünce büyüyor çünk...ü. Yalnız başına kalıyorsunuz o zaman artık. Çocukken her şeyi bilen, herkesten güçlü olan babamız biz büyüdükçe küçülüyor. Zamanını tamamlamış ve geçmişte kalmış bir yaşlı olarak kendi köşesinden bize bakıyor. Uzakta olsa da, bize dokunamasa da... Usandıracak kadar ayrıntılı sorularla hayatı öğrendiğimiz,...

Sayfayı Paylaş