1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuğunuza Hangi Yaşta Hangi Spor

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  yüzmeye başlama yaşı basketbola başlama yaşı tenise basketbol basketbola kaç yaşında başlanmalı Spor, çocuk gelişiminin önemli bir parçası. Bu konudaki bilinç arttıkça, çocuklarını spora gönderen ailelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Evet, çocuk spor yapmalı ama hangisini? Komşusunun çocuğu yüzmeye gidiyor diye kendi çocuğunu da yüzmeye zorlayan, gençliğinde basketbol oynadığı için koşup çocuğunu basketbol okuluna yazdıran, spora ne kadar erken başlarsa o kadar iyi deyip tenis kortlarına götüren aileler var.

  Oysa, spora başlamada ailenin isteğinden çok, çocukların istek ve ilgileri daha önemli. En iyisi mi siz çocuğunuza yapmaktan hoşlanıp, yaparken eğleneceği bir aktivite bulun. Önce spor yaparak kendiniz örnek olun. Çocuğunuz spor yaparken paylaşmayı öğrenir, arkadaş edinir, kendine güven kazanır. Ancak her çocuğun yarışma sporcusu olmak zorunda olmadığını da unutmayın.

  Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semih Yılmaz, günümüzde çocukların hareket etmesini engelleyen alışkanlıkları ve yaşam biçimleri var, diyor. Doğru beslenmedikleri için de çocukluk çağı fiziksel aktivite etkinliklerine yöneliyorlar.

  Oysa, insan organizması hareket etmek için yaratılmış. Bireysel faaliyetleri sınırlayıcı alet ve cihazların ortaya çıkması, bedensel etkinliklerin çoğunun azalmasına neden oluyor. Sırf bu nedenle başgösteren birtakım hastalıklar var. Spor ve bedensel etkinlik, bu hastalıklarda tedavi edici bir araç olarak kullanılıyor. Çeşitli araştırmalar, düzenli bedensel etkinliklerin insan sağlığı üzerinde çok olumlu etkiler yarattığını kanıtlıyor. Spor yalnızca sağlıklı gelişme için değil, aynı zamanda kişilik gelişimi ve zihinsel sağlık açısından da önemli.

  Temel eğitim devresinde branşa özgü çalışmalar yapılmak istenirse mutlaka yaş gruplarının özelliklerine, öğretim metotlarına dikkat edilmeli. Kullanılan materyaller yine yaş grubu özelliklerine özgü olmalı. Örneğin 7 yaşındaki bir çocuğun basketbol eğitiminde mini basketbol topu ve çocuk potaları kullanılmalı. Eklemlere ve kemiklere ağırlığın bindiği sporlara erken yaşta başlamamalı, çalışmalarda travmaya neden olabilecek yüklenmelerden kaçınılmalı.

  Genel olarak 1 yaş refleks hareketler dönemi, 1-2 yaş ilkel hareketler dönemi, 2-7 yaş temel hareketler dönemi ve 7 yaş üstü sporla ilgili hareketler dönemi olarak kabul ediliyor.

  Çocuklar, tüm spor dallarında branşlaşmaya geçmeden temel eğitim denilen ve içerisinde denge, koşma, atlama, sıçrama, yakalama gibi temel beceri programların bulunduğu eğitim devresinden geçirilmeli. 2-7 yaş arasında kazanılan bu çeşit beceriler doğru biçimde uygulandığında çocuğun daha sonraki yaşam kalitesine önemli derecede olumlu etki yapıyor.

  Temel eğitim devresinde oyun kavramı ön plana çıkıyor. Oyun, çocuğun keyif duyarak yaptığı bedensel bir etkinlik. Temel becerileri içeren oyun formatlarının kullanıldığı çalışmalar çocuk gelişimi üzerinde önemli katkılar sağlıyor.

  Bazı spor branşlarında çocuk, performans sporcusu (yarışma sporcusu) olarak yetiştirilecekse temel eğitim ile beraber sürat, kuvvet, dayanıklılık, koordinasyon ve esneklik kavramlarını içeren motor becerilerin gelişimi için yaş gruplarına göre özel çalışmalar yapılıyor. Ama, önemli olan temel ve motor becerilerin hangi biçimde ve ne amaçla çalıştırıldığı.

  Sporun çocuğa faydaları

  Spor yapan çocuklar kişisel deneyimlerini, yaratıcılıklarını geliştirir ve sorumluluk duygusu kazanır.

  Yardımlaşma ve işbirliği yapma, arkadaşlarına ve oyun kurallarına saygı gösterme gibi sosyal davranışlar kazanarak olumlu bir benlik gelişimi sağlar.

  Beden ve akıl arasındaki fonksiyonel ilişkiyi kapsayan bilişsel gelişim, duygusal ve sosyal gelişimi kapsayan duyuşsal gelişim, fiziksel yapıda ve sinir -kas işlevlerindeki değişim süreçlerini kapsayan psikomotor gelişim yönünden spor yapmayan çocuklara göre daha önde olur.

  Ne zaman başlamalı

  SPOR DALI BAŞLAMA YAŞI BRANŞLAŞMA YAŞI

  Atletizm10-12 13-14

  Basketbol 7-810-12

  Boks 13-1415-16

  Bisiklet 14-15 16-17

  Eskrim 7-8 10-12

  Artistik Cimnastik 5-6 8-10

  Cimnastik (Bayan) 6-7 10-11

  Cimnastik (Erkek) 6-7 12-14

  Kürek12-14 16-18

  Kano 12-14 16-18

  Kayak6-710-11

  Futbol10-1211-13

  Yüzme 3-7 10-12

  Judo 8-1012-11

  Tenis 6-8 12-14

  Voleybol 11-12 14-15

  Halter 11-1315-16

  Güreş 13-1415-16

  hurriyet
   
Çocuğunuza Hangi Yaşta Hangi Spor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Hangi yaşta hangi spor?

  Hangi yaşta hangi spor?

  Hangi yaşta hangi spor? Spor yapmak son derece sağlıklı. Ancak maksimum yararı sağlayabilmek için uygun yaşta doğru sporu yapmak gerekiyor. Aksi halde spor yapalım derken sakatlanmak işten bile değil. Sağlıklı bir yaşam için spor yapmanın gerekliliğini herkes biliyor. Son yıllarda jogging yapanların, yüzenlerin, tenis oynayanların sayısı hızla artıyor. Ancak spor seçimini doğru yapmak çok...
 2. çocuklara hangi yaşta bazı konularda sınır koymalı?

  çocuklara hangi yaşta bazı konularda sınır koymalı?

  Çocuk üç yaşlarındayken sınırların koyulması, oluşturulması büyük önem taşır. Bu yaşlarda sınırların belirlenmesi hem çok kolay hem de çok zordur. Uçan Balon Çocukevi Kolaydır; çünkü bu yaşta anne-babalar çocuklarına kayıtsız şartsız güvenirler. Zordur; çünkü ebeveynlerin sınırları belirlerken, çocuğun birtakım deneyimleri yaşamasını engellemeden veya aşırı tepki göstermeden veya sınırları çok...
 3. Ç ocuklarınıza hangi yaşta hangi sporu yaptırmalısınız

  Ç ocuklarınıza hangi yaşta hangi sporu yaptırmalısınız

  Çocukların yaşlarına göre spor aktiviteleri ve ailelere düşen görevler: Aileleri çocukları spor yapmaya teşvik etmeleri konusunda uyaran uzmanlar, yaşına uygun spor faaliyetiyle çocukların sağlıklı bir yaşam sürebileceklerini belirtiyorlar. Bilgisayar ve televizyonun hayatımızda önemli bir yer kazanmasının ardından spordan ve sosyal aktivitelerden uzak kalan çocukların ailelerin desteği...
 4. Çocuğunuza Hangi Yaşta ve Nasıl Masal Okumalısınız

  Çocuğunuza Hangi Yaşta ve Nasıl Masal Okumalısınız

  masal okuma oyunları hangi çocuğunuz olacak Çocukların belli yaşlarda karanlık, canavar, hayalet gibi soyut kavram ve kahramanlardan olumsuz etkilenebileceğini unutmayın. Bu sebeple kitap seçimine mümkün olduğunca dikkat etmekte fayda var. Kitabı seçtiniz! Peki, ne zaman ve nasıl okumalısınız? Çocuğunuza okuyacağınız masalları seçerken bilişsel ve duygusal gelişim basamaklarını göz önünde...
 5. Hangi Yaşta Hangi Spor

  Hangi Yaşta Hangi Spor

  Yaşınız kaç olursa olsun mutlaka size uygunda bir spor vardır...Buyrunuz yaşınıza göre hangi sporu yapmanız gerektiğine dair liste kızlar :tik: 20’li yaşlarda kaslarımız güçlendirmek adına ağırlık çalışmaları, 30’lu yaşlarda daha çok alt bölge egzersizleri ve 40’lı yaşlarda ise kemiklere yönelik programlar uygulamamız gerekiyor. Tüm bunları yaparken her yaşa özel dikkat etmemiz gereken...

Sayfayı Paylaş