1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuğunuza Hangi Yaşta ve Nasıl Masal Okumalısınız

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  masal okuma oyunları hangi çocuğunuz olacak Çocukların belli yaşlarda karanlık, canavar, hayalet gibi soyut kavram ve kahramanlardan olumsuz etkilenebileceğini unutmayın. Bu sebeple kitap seçimine mümkün olduğunca dikkat etmekte fayda var. Kitabı seçtiniz! Peki, ne zaman ve nasıl okumalısınız?

  < Konu Resmi..>


  • Çocuğunuza okuyacağınız masalları seçerken bilişsel ve duygusal gelişim basamaklarını göz önünde bulundurmayı unutmamak gerekiyor.
  • Masalı gün içinde keyif alacağınız zamanda ya da yatmadan önce okuyun. Masal okurken kullanacağınız ses tonu, ifade, mimik, jest ve tavırlara dikkat edin.
  • Kitaptaki resimler üzerine konuşun ama ilk önce çocuğunuzun fikrini alın.
  • Sabırla okuyun. 10 kere bile aynı kitabı okumanızı isterse, üşenmeden okumaya devam edin.
  • Masalı her gün okumayı alışkanlık haline getirin.
  • Bütün enerjinizle orada olun. Çocuklar sizin masalı sıkılarak anlattığınızı anında fark ederler. Çocuğunuz uyumak üzereyse yumuşak, hareketliyse canlı bir ses tonu kullanın. Kelimeleri ne çok yayın ne de çok hızlı okuyun. Çocuğunuzun algılama düzeyini kontrol edin.
  • Masal anlatırken, "Sence bir sonraki sayfada ne olacak?", "Bu masalın sonu nasıl olabilirdi?" gibi sorularla çocuğunuzun bilişsel becerilerinin ve problem çözme yetisinin gelişmesine katkıda bulunmaya gayret edin.
  • Masalı okuduktan sonra, çocuğunuzun masalın bir resmini yapmasını isteyerek masalı onun gözünden görebilirsiniz.  • [*]Sadece resimlerine bakarak masalı onun anlatmasını istemek de gelişimini destekleyecek bir etkinlik olabilir.

   [*]Anlatıcıya düşen en önemli görev, masalı sabırla okumak ya da anlatmaktır. [*]Mimiklerinizi canlı tutun. Bir tiyatro sanatçısı gibi davranmanız gerekmiyor elbette; ama en azından el-kol hareketleriyle canlılık kazandırabilirsiniz.
   [*]Masal okumayı, kapıyı açmak, yemeğin altını kapatmak gibi zorunluluklar için kestiğinizde ve sayfayı çevirirken çocuğunuzu "Ay! Bakalım neler olmuş?" şeklinde cümleler kurarak meraklandırın.
   [*]Masalı çocuğunuz oyun oynamaktan yorulduğu zamanlarda okumak daha iyi sonuç verebilir.
   [*]Çocuğunuzun okuduğunuz masal üzerinde düşünmesini sağlayın. Sorularınıza cevap verirken ne demek istediğini tam olarak anlatamıyorsa bile sakın, "Ne dediğini hiç anlamadım" gibi bir cümle kurmayın. Başınızla onu onaylayın ve masalın ana fikrini anlatın.
   [*]Çocuğunuzun bir kitabı okumasını istiyorsanız, asla emretmeyin. "Söyle bir kitap okudum. Çok güzeldi. Senin de okumanı isterdim." deyip kitabı çocuğunuzun odasına bırakın ve çıkın. Emin olun ki çocuğunuz o kitabı okuyacaktır.
   [*]Kitap okuma saatlerini kendiniz için de bir zevk haline getirin. Yerlere minderler koyun, meyve tabaklan hazırlayın ve çocuklarla aynı hizada oturmaya dikkat edin.
   [*]Masal kahramanını tarif ederken "Aynı senin gibi" ya da "Teyzene çok benziyor" gibi cümleler kullanırsanız çocuğunuzun hayal gücünü sınırlamış olursunuz.   
 2. Misafir Cin

  Misafir Cin Forum Okuru

  işime cok yaradı tesekkürler ama cocugum yok xD
   
Çocuğunuza Hangi Yaşta ve Nasıl Masal Okumalısınız konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklar hangi yaşta ve neden bilinçli yalan söyler?

  Çocuklar hangi yaşta ve neden bilinçli yalan söyler?

  Bazı psikologlar, çocuğun yalanını, yetişkinlere karşı bir savunma mekanizması olarak görüyorlar. Peki bu ne kadar doğru? Yalancılık küçük yaşlarda başlıyor. "Kedi büyüklüğünde bir kelebek gördüm" diyor iki buçuk yaşındaki kızınız ve devam ediyor, "Yok yok, bizim ev büyüklüğündeydi!' Psikologlar ise, gerçekliklerin bu türden abartılmış biçimini yalan değil, "hayalgücünün...
 2. Çocuğunuza ne zaman ve nasıl okumalısınız ?

  Çocuğunuza ne zaman ve nasıl okumalısınız ?

  Uzmanlar çocuğunuza yapabildiğiniz kadar sık okumanızı ve mümkünse gün içinde en azından bir okuma saati belirlemenizi öneriyorlar. Belirlenmiş okuma saatleri (özellikle uykulardan ve gece yatma saatinden önce) çocuğunuzun kitap okurken oturmayı ve rahatlamayı öğrenmesine yardımcı olur. Ama çocuğunuz istediği herhangi bir anda da okuyabilirsiniz. Eğer çocuğunuz izin verirse kitap okurken...
 3. Çocuğunuza Hangi Yaşta Hangi Spor

  Çocuğunuza Hangi Yaşta Hangi Spor

  yüzmeye başlama yaşı basketbola başlama yaşı tenise basketbol basketbola kaç yaşında başlanmalı Spor, çocuk gelişiminin önemli bir parçası. Bu konudaki bilinç arttıkça, çocuklarını spora gönderen ailelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Evet, çocuk spor yapmalı ama hangisini? Komşusunun çocuğu yüzmeye gidiyor diye kendi çocuğunu da yüzmeye zorlayan, gençliğinde basketbol oynadığı için...
 4. Huysuz Çocuğa Hangi Duayı Okumalı?

  Huysuz Çocuğa Hangi Duayı Okumalı?

  huysuz çocuğa okunacak dua, huysuz çocuklar için dua, huysuzluk için okunacak dua Günümüz de zamane çocukları diyebileceğim ki bunların içinde benim çocuklarım da dahil çok fazla hareketli ve yaramaz oluyor. Bazen annelere çok zor zamanlar yaşatan ve özellikle huysuzluk yapan çocuklara tesirli olacak okunmasında hikmetler bulunan dua bilgilerini sizler için paylaşıyoruz. Huysuz Çocuk...
 5. Temre Ve Egzama İçin Hangi Duayı Okumalı?

  Temre Ve Egzama İçin Hangi Duayı Okumalı?

  temre için okunacak dua, temre için dua, egzama için dua Cilt hastalıklarından biri olan temre ve egzama için okunması gereken dua bilgilerini sizler için paylaşıyoruz. Yer gök dua üzerine diyerek ve mutlaka tıbbi yardımı da alarak aşağıda ki duaları temre ve egzama için okuyabilirsiniz. İmam Kurtubi Hazretleri buyuruyor ki: Kendim ve başka kişilerde tecrübe ettim faydalı oldu. (Camiu...

Sayfayı Paylaş