1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocuğunuza kitap okurken

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Çocuğunuza kitap okumaya başlamak için beklemeniz gereken herhangi bir yaş yok!
  Bebekler bile kitaptaki resimlere bakabilir, okuduğunuz kelimelerdeki ritmi, kafiyeleri işitebilir ve sizin çıkardığınız sesleri taklit etmeye çalışabilirler.

  Çocuklara yüksek sesle kitap okumak onların zihinsel ve dil becerilerinin gelişmesine katkıda bulunur, okumayı öğrenmeye hazırlar, okul başarılarını yükseltir ve yaşam boyu sürecek bir okuma sevgisi kazanmalarını sağlar.

  Ayrıca birlikte kitap okuyarak geçireceğiniz özel zamanlar çocuğunuzla aranızdaki bağın güçlenmesine katkıda bulunur ve ona değer verdiğinizi göstermenin çok özel ve yararlı bir yoludur.

  Aşağıda 5 yaş (hazırlık sınıfı) çocuklarına kitap okunması konusunda küçük ipuçları yer almaktadır. Bu ipuçlarından yararlanarak çocuğunuza ve kendinize özel yöntemler geliştirmek ve okumayı eğlenceli, zenginleştiren ve geliştiren bir deneyime dönüştürmek ise sizin elinizde.

  HAZIRLIK SINIFI ÖĞRENCİLERİ (5 YAŞ) İLE KİTAP OKUMA

  Bu yaş çocuklarına kitap okurken harfler, kelimeler ve seslerle oyunlar oynayın. Dili eğlenceye dönüştürmek çocuğunuza okumanın şifresini çözmesinde yardımcı olur. Aşağıdaki ipuçları çocuğunuzun mutlu ve güvenli bir okuyucu olması için yardımcı olacak eğlenceli yöntemler içermektedir. Bu ipuçlarını sırayla deneyerek sizin çocuğunuzda hangisinin daha fazla işe yaradığını kendiniz belirleyebilirsiniz.

  Komik, kafiyeli tekerlemeler söyleyin
  Sarkılar söyleyin, kafiyeli yazıların olduğu kitaplar okuyun ve kafiyeli komik tekelerlemer söyleyin. Bunlar çocuğunuzun kelimelerin içindeki seslere karşı duyarlılığını artıracaktır.

  Okuyun ve yaşayın
  Çocuğunuzla birlikte okuduklarınızı gerçek yaşamda olanlarla ilişkilendirin. Örneğin okuduğunuz kitap hayvanlarla ilgiliyse, okuduklarınızı daha önce yaptığınız bir hayvanat bahçesi gezisi ile ilişkilendirin.

  Çocuğunuzun ismini kullanın
  Harfler ve sesler arasındaki ilişkiye işaret edin. Örneğin, “Ali... Al... Al kelimesi de Ali gibi A ile başlıyor. Ali al”.

  Kuklalarla oynayın
  Kuklalarla dil oyunları oynayın. Örneğin kukla şöyle desin: “Merhaba, benim adım Ece. Benim adımla kafiyeli bir kelime bulabilir misin? Hece Ece ile kafiyeli mi? Kapı Ece ile kafiyeli mi?”

  Harfleri izleyin ve söyleyin
  Bir harfin sesini çıkarırken çocuğunuzun da parmağı ile o harfi izlemesini sağlayın. Bu oyunu kağıt, kum ya da tabaktaki toz şeker gibi olabilecek her yere yazarak oynayın.

  Çocuğunuzun seçmesine izin verin
  Yaşına göre çok basit kitapları bile seçebilir. Çocuğunuzun kendi kitaplarını seçmesine izin vermeniz kendine güveni ve bağımsızlığının gelişmesine katkıda bulunur.

  Ses oyunları oynayın
  Sesleri kelimelere dönüştürme denemeleri yapın. Örneğin “ben hangi kelimeyi söylüyorum? T – o – p. Bu sırada tüm sesleri normalde olduğundan çok daha uzun süre ile çıkarın.

  Dudaklarımı izle
  Bu ilk başta garip gözükebilir, ancak çocuğunuzdan siz konuşurken dudaklarınıza bakmasını isteyin. Çocuğunuzun dudak ve dilinin nasıl hareket ettiği konusunda düşünmesini sağlayın. Örneğin “mama, masa, makas derken başta dudaklarımızı aynı şekilde hareket ettirdiğimizi fark edebiliyor musun?”.
   
çocuğunuza kitap okurken konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Kitap Okurken Meşgul bedenler, meşgul zihinler . . .

  Kitap Okurken Meşgul bedenler, meşgul zihinler . . .

  Yerinde durmayan çocuğunuza okumaya çalışmak hüsran yaratabilir. Sabırlı olmak ve denemeye devam etmek çok önemlidir. İlgisini çekebilecek bir kitap bulun. İlgisini çekemezseniz, okumak için zorlamayın fakat daha sonra mutlaka tekrar deneyin. Unutmayın ki çocuklar tekrarları sever. Eğer çocuğunuz kitaplara ilgisiz gözüküyorsa, çok sevdiği bir taneyi seçip devamlı onu okuyabilirsiniz. Bazı...
 2. Çocuğunuzu kitapla tanıştırın

  Çocuğunuzu kitapla tanıştırın

  Başlangıçta etrafındaki dünyayı ve insanları, annesinin aracılığı ile tanımaya çalışan çocuk, daha sonra bu tanıma işini kendi duyu organları ile gerçekleştirmeye girişir. Bir süre sonra artık yalnızca kendi duyu organları da çocuğun çok karmaşık olan dış dünyayı tanıması ve anlaması için yeterli olmamaya başlar. Bu yüzden çocuk, çevresinde bulabildiği tüm araçları bu yolda kullanır....
 3. Bunları yaparsanız çocuğunuz ''OKUR''!!

  Bunları yaparsanız çocuğunuz ''OKUR''!!

  çocuklara okuma alışkanlığı kazandırılması ve bunun devamlılığı eğitim ve öğretimin iyi şekilde verilmesi açısından önemlidir.bunda ebeveynlerin rolü büyüktür.çocuğun önünde ebeveynlerin sergilediği tutum ve davranışlar, ileride çocuğun okuma ve kütüphane kullanma alışkanlığını önemli ölçüde etkiler.çünkü çocukların aile üyeleriyle ilişkileri diğer insanlara nesnelere ve bütün hayata karşı...
 4. kitapların çocuk eğitimindeki yeri

  kitapların çocuk eğitimindeki yeri

  İyi bir okuma alışkanlığının iki temel koşulu vardır.Bunlar; okuma sabrı ve okuma zevkidir.”Okuma kültürü” denilen bu iki alışkanlık da,aile ve okulda kazanılır.Bu nedenle, okuma ilgisinin geliştirilebilmesi için aile ve okul, çocuğa faaliyet olanakları hazırlamalıdır. Hurlock’a göre, çocuğun okuma zevkini, kültürel koşullar etkiler.Ancak, gerek okuma ilgisinin yoğunluğunda, gerekse okuma...
 5. Çocuğunuzu kitap kurduna dönüştürün

  Çocuğunuzu kitap kurduna dönüştürün

  Çocuğunuzu bir kitap kurduna dönüştürün Araştırmalar doğumdan 8 yaşa kadar olan yılların okur-yazarlık gelişimi açısından en önemli yıllar olduğunu ortaya koyuyor. Erken yaşlarda okuma becerilerinin desteklenmesi çocuğun okumayı öğrenmeye hazırlıklı olması ve yaşam boyu süren bir okuma sevgisi kazanması açısından hayati önem taşıyor. Kitap okuyan ve kendisine kitap okunan çocuklar akademik...

Sayfayı Paylaş