1. Young bride

  Young bride Banned

  Kayıt:
  30 Kasım 2010
  Mesajlar:
  2.217
  Beğenilen Mesajlar:
  570
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuğunuza sınır koyarken

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında Young bride tarafından paylaşıldı.

  aile,anne,ailenin önemi,ailenin görevleri,kurallara uymak
  Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Arzu Önal; okul öncesi ve okul döneminde yiyeceğini, oyuncaklarını paylaşmayan, uzlaşmayan çocukların önlem alınmazsa kötü bir ergenlik dönemi geçireceklerini söylüyor. Bir anlamda çocukluktaki tehlike sinyalleri, ergenliğin ve yetişkinliğin de şifrelerini veriyor. Siz de, çocuk yetiştirirken, çocuğunuza sınır çizme konusunda sorunlar yaşıyorsanız, böyle buyurun...
  ÇOCUKLARA NEDEN SINIR KOYMAK GEREKİYOR?
  Çocukların günlük yaşamda ilk fark ettiği şey, anne ve babaların sınırları. Çocuk, eğer sınır konulmazsa sürekli duvara çarpmak, yani istenmeyen davranışları ısrarla tekrar etmek istiyor. “Çarpayım ki beni durdursunlar” diye düşünüyor. Bazı anneler ve babalar, çocuklarına karşı o kadar esnek davranıyor ki, çocuk duramıyor, çarpamadığı için de annesini, babasını, evde bulunan başka insanları, arkadaşlarını ısırıyor, tırmalıyor, kendi saçını, yüzünü yoluyor, kısacası zarar veriyor. Annesi hiç tepki vermeyince de ilgisini çekebilmek için daha da şiddetlendirerek bunları yapmaya devam ediyor. Çocuklar kendilerine “Dur” denilmezse sınırları zorluyor.
  2-3 YAŞ, ERGENLİĞİN PROVASIDIR!
  Çocuklarının her şeye “Hayır” dedikleri bu dönem 2 yaşında başlıyor, dengelenemezse 8-9 yaşına kadar devam ediyor. Çocuk okulda istekleri yapılmadığı için tepki gösteriyor, kıyıda köşede kalıyor, arkadaşlarını yanına yaklaştırmıyor. Bu çocuklar ergenlik döneminde çevresi tarafından dışlanıyor. Çocuk okuldaki mutsuzluğunu da eve taşıyor. Bu gibi durumlarda ailenin izlemesi gereken en sağlıklı yol ise, bir uzmana danışmak... Aileler, içinden çıkamadıkları durumlarda, çocukları ne kadar küçük yaşta uzmana başvurursa, gelecekte çocuklarının sağlıklı ilişkiler kurabilmeleri o kadar kolay oluyor.
  ANNE VE BABALAR EN SIK HANGİ HATALARI YAPIYOR?
  • Türk aileleri bir şeye söz verdikleri zaman yapıyor. Özellikle de maddi bir şey için söz vermişlerse yapıyorlar. Ancak sıra davranışlarla ilgili bir kısıtlamaya gelince, örneğin o gün yaramazlık yapmışsa, annesi dışarı çıkmamasına yönelik bir ceza vermişse, anne bunu çocuk ağlıyor, mızmızlanıyor diye dayanamayıp uygulamaktan vazgeçiyor.
  • Verilen cezanın uygulanmadığını gören çocuk, benzeri bir durumda yine aynı şekilde tutturup ağlayarak sonuca ulaşıyor.
  • Anne ve baba çocuğa koyacakları sınır ya da verecekleri ceza konusunda birlikte karar veriyor. Ancak çocuğun bu karardan haberi yoksa ve çocuğun düşüncesine göre birdenbire kısıtlamayla karşı karşıya kalıyorsa, daha beter tutturuyor. Sonunda anne ve babanın sabrı taşıyor, çocuklarına sert davranıyor ya da bir tokat atıp susmasını sağlıyorlar.
  • Çocuk neden kısıtlandığını bilmeyip dayak yiyince, anne ve babasına güveni sarsılıyor.
  • Ailede hem anne hem babanın uyumlu olduğu çok az durum var. Anne ve baba ayrı telden çalınca çocuklar sınırları asla öğrenemiyor.
  • Anneler doktorla ilişkilerde çok açık davranıyor. Daha rahat iletişim kuruyor. Ancak babalar çocuklarını psikiyatri hekimine getirdiklerinde, çocuklarının her isteğini yerine getirmekten dolayı gayet memnun görünüyor ve işbirliğine çok da yanaşmıyorlar.
  • Babaların yaklaşımı daha çok çocuklarının sorunlarının büyüyünce geçeceği yönünde.
  Çocuk sonuçta, “Bu yanlıştı yapmayayım” diyemez. Babalar küçücük çocuklardan bu olgunluğu sergilemesini bekliyor. Oysa çocuklara davranışları konusunda belli sınırların konulması şart.

  MUTSUZ BİREYLER OLMAMALARI İÇİN...
  Eğer çocuk inat dönemine girdiği 2 yaşından itibaren anne baba tarafından ortak bir dil kulllanılır ve çocuğun gelişim dönemlerine uygun hareket edilirse, çocuğun kişiliği de iyi şekilleniyor. Çocukluk sorunlarına zamanında müdahale etmek ve ruhsal gelişimine ilk günden itibaren önem vermek gerekiyor. Aksi taktirde, çocukluk döneminde çözülmeyen sorunlar yetişkinlikte daha sert tepkilere, çözümsüzlüklere yol açıyor. Sorunlu çocuklar büyüdüklerinde; örneğin sevgilisi terk ettiği zaman, kendini suçlu, yetersiz, güvensiz hissediyor. Anne ve babasının yanında eleştirilmeyi öğrenmiş, hatta bazen de sert bir şekilde eleştirilmiş çocuklar, başkaları olumsuz tepkiler gösterdiğinde bunları olumlu algılıyor. Olumsuz davranışları karşısında bile kabul görmüşse, biri onu eleştirdiğinde çok sert tepki gösteriyor, karşısındakini küçümsüyor. Bu insanlar gelecekte başarısız oluyor, yalnız ve mutsuz bir şekilde yaşıyor. İşte, tüm bu nedenlerden ötürü çocuklara sınır konulması gerekiyor.
   
Çocuğunuza sınır koyarken konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuğa Sınır Koyma

  Çocuğa Sınır Koyma

  çocuğa sınır koymak çocuğum giyinmek istemiyor çocuğunuza sınır koymak çocuğunuza koyma çocuğa koyma Çocuklar Neden Sınırlara İhtiyaç Duyarlar? Sınırların etkili bir biçimde belirlenmediği ve anne-baba tarafından çocuğa, net olmayan mesajların gönderildiği bir evde büyüyen çocuklar, dünyaya açıldıklarında çatışmalar, reddedilmeler ve olumsuz tepkilerle karşılaşırlar. Çocuklara çevresi ile...
 2. çocuğunuza isim koyarken

  çocuğunuza isim koyarken

  çocuğunuza isim anlamsız isimler bebeğin kulağına ezanı kim okur Yeni doğan bir çocuğa nasıl isim verilir? Dinimizde yeni doğan bir çocuğa aşağıda madde madde vereceğimiz hususların uygulanması müstehap olarak görülmüştür: • Yeni doğan çocuğa süt vermeden evvel ağzına yumuşatılmış hurma gibi tatlı bir şeyler sürülür. • Çocuğa doğunca veya doğumu mütakip yedinci günü adı konur. •...
 3. Çocuğunuza sınır koyarken şiddet göstermeyin!

  Çocuğunuza sınır koyarken şiddet göstermeyin!

  Dış dünya çocuk için maceralarla dolu bir bilinmezlik ortamıdır. Her yerden keşfedilecek başka bir tema fışkırır adeta. Aynı anda ebeveynin yasakları da devreye girer. Bu keşiflerdeki tehlikelerden çocuğu korumak için koyulan yasaklar hem ebeveyn hem de çocuk için yeni ve alışılmadık bir durumdur. Bu dönemde anne-baba çocuğun gelişimini kabul etmeyi öğrenmelidir. Ancak bir taraftan da...
 4. Çocuğa isim koyarken yapılacak dua..

  Çocuğa isim koyarken yapılacak dua..

  çocuğa isim koyma duası isim duası koyma duasi bebeğe Çocuğa İsim Koyarken Yapılacaklar ve duası: Abdestli olarak ayakta kıbleye dönüp, çocuğun sağ kulağına ezan ve sol kulağına kamet okuduktan sonra verilen isim çocuğun kulağına söylenir. Peygamber Efendimiz kendisine bir çocuk getirildiğinde “Allahümme’c’alhü berren ve takıyyen ve enbetehü fi’l-İslâmi nebâten” diye dua ederdi....
 5. İslamiyette Çocuklara İsim Koyarken Nelere Dikkat Edilmeli

  İslamiyette Çocuklara İsim Koyarken Nelere Dikkat Edilmeli

  İslamiyette Çocuğa İsim Koymanın Adabı İslamiyette Çocuklara İsim Koyarken Nelere Dikkat Edilmeli İslam dininde yeni doğan bebeğe isim verirken nelere dikkat edilmeli, nasuıl isim konulmalı gibi merak ettiğiniz soruların yanıtını bu sayfamızda sizlerle paylaşıyoruz Melek'ler. Yeni doğan çocuğa kısa bir süre içinde güzel bir isim koymak anne ve babaların en önemli görevlerindendir. Çocuğa...

Sayfayı Paylaş