1. THESECRET

  THESECRET "Adalet olunca yiğitliğe lüzum kalmaz"

  Kayıt:
  16 Temmuz 2014
  Mesajlar:
  2.146
  Beğenilen Mesajlar:
  225
  Ödül Puanları:
  63
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuğunuza söylemeniz gereken sihirli cümleler

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında THESECRET tarafından paylaşıldı.

  Çocuk gelişiminde annenin fonksiyonu,Çocuk eğitimi,Çocuk nasıl yetiştirilir,Çocuklarınıza söylemeniz gereken cümleler,sağlıklı bir çocuk nasıl yetiştirilir? < Konu Resmi..>


  Çocuklarımıza sevgimizi sürekli hissettirmenizin ve söylemenizin gelişimlerinde ve yetişkin olmalarında ne kadar önemli rol oynadığını hepimiz biliyoruz. Sadece sevgi sözcüklerini kullanmadan da onları sevdiğimizi göstermenin birçok yolu var. Ona karşı davranışlarımız, tepkilerimiz ve aslında tüm söylediklerimiz sevginizi göstermenin bir yolu.

  Sizin için seçtiğimiz yedi cümle "Seni seviyorum"un yerini almakla kalmıyor aynı zamanda çocuklarınızı hayatın güçlüklerine karşı hazırlıyor ve onlar için bu güçlükleri yenmede yol gösterici rol üstleniyor.
  "Sana inanıyorum"

  Çocuğunuza sadece ona inandığınızı söyleyerek, hayatında büyük bir itici güç oluşturabilirsiniz. Zor bir durumda kaldığında, pes etmek üzereyken ya da başarısız olduğunu düşündüğünde; ona inandığınızı söylemeniz ayağa kalkıp yoluna devam etmesini sağlayacak. İhtiyacı olan tüm gücü ona vermeniz için bu küçük cümle yeterli.

  "Hatalarından Korkma,Her Hatandan birşeyler öğrenmelisin"
  Çocuğunuz bir şeyi döktüğünde, kırdığında, düşürdüğünde ona bu cümleyi söylemenizde fayda var. Her küçük hatasından bir şeyler öğrenebileceğini, bu hataları herkesin yaptığını ve önemli olanın aynı hatayı ikinci kez yapmamak olduğunu söylemeniz, çocuğunuza hem o an için hem de gelecek hayatında yardımcı olacak.

  "Asla vazgeçme!"

  Çocuğunuza bu cümleyi sık sık tekrarlamanız, siz yanında olmasanız bile, bir umutsuzluk anında ona gereken gücü sağlayacak.

  Ancak bu cümleyi söylerken zaman zaman ona hatırlatmanız gereken önemli bir nokta daha var. Vazgeçmemek, amaca ulaşmak için aynı yolu tekrar tekrar denemek değildir. Aynı yolda giderse, hep aynı yere çıkacağını ve yeni yollar aramanın vazgeçmek anlamına gelmediğini de çocuğunuza anlatmanız gerekiyor.

  Herkes başlangıçta acemidir.

  Çocuğunuz kararlılığın, sabretmenin ve çaba göstermenin; mükemmel olmaktan daha önemli olduğunu öğrensin istiyorsanız, bu cümleyi sık sık tekrarlamayı unutmayın.

  Bu cümleyle çocuğunuza başarısızlığın ya da hata yapmanın dünyanın sonu olmadığını, sadece bunların kalıcı olduğunu düşünmenin sorun yaratacağını öğretebilirsiniz. Çocuğunuz, işlerinde mükemmel olan insanların da eskiden acemi olduğunu bilmeli. Çocuğunuz mükemmelliğe ancak hatalarından yaptığı bir köprüden geçerek ulaşabileceğini bilirse, yoluna devam edecek gücü kendinde bulmakta zorlanmayacak.
  Başarısızlık seçeneğin olmamamlı !Başaracaksın !

  Sadece bu cümleyle çocuğunuza başarısızlığın bir seçenek olmadığını, seçeneklerinin öğrenmek, büyümek, vazgeçmek, kendini sevmek ve tekrar tekrar denemek olduğunu anlatmanız mümkün.

  Böylece çocuğunuz herhangi bir konuda amacına ulaşamadığında bunu bir başarısızlık olarak değil, ders çıkarılacak bir olay ya da yeniden denemek için bir şans olarak görebilir.

  "Yaşayarak öğreneceksin,hepimiz gibi"

  Çocuğunuzun, hayatı boyunca birtakım zorluklarla mücadele edeceğini ve zaman zaman da bu zorluklar karşısında başarısızlığa uğrayacağını unutmamanız lazım.

  Tüm bu mücadeleleri ve başarısızlıkları sırasında onun yanında olmanız elbette çok önemli. Ancak ona mücadele etmeyi ve nasıl başarılı olacağını ancak yaşayarak öğrenebileceğini hatırlatmanız çok daha önemli.
   
Çocuğunuza söylemeniz gereken sihirli cümleler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuklara yapılması gereken tüm aşılar!!!

  çocuklara yapılması gereken tüm aşılar!!!

  çocuklara yapılan aşılar bebeklere yapılan özel aşılar çocuklara yapılması gereken aşı adları bebeklerde özel - Hepatit A aşısı inaktive (ölü) bir aşıdır. - 2 yaşından büyük çocuk ve erişkinlere 6-12 ay ara ile iki doz olarak uygulanması önerilmektedir. - İlk doz Hepatit A aşısından 2 hafta sonra aşılanan kişilerin %95’i koruyucu antikor geliştirir, aşıdan 1 ay sonra ise aşılananların...
 2. çocuğunuza söylemeniz gereken ilk 10 şey

  çocuğunuza söylemeniz gereken ilk 10 şey

  Sevgili arkadaşlarım, Çocuklarımızla konuşurken onlarında bir birey olduğunu aklımızdan çıkarmayalım.Konuşalım ki sağlıklı,mutlu ,karekteri güçlü çocuklar yetiştirebilelim.İşte söylememiz gereken o sözler Ne olursa olsun seni seviyorum. Çocuklarınızın onları koşulsuz sevdiğinizi bilmelerini sağlayın. Onları sevmeniz için her zaman iyi, başarılı ya da akıllı olmaları gerekmediğini...
 3. Çocuğunuzun özgüvenini yıkan cümleler

  Çocuğunuzun özgüvenini yıkan cümleler

  aile,ailede eğitim,ailede eğitimin önemi,anne ve bebek,ailenin önemi,özgüveni arttırma yolları ÇOCUĞUNUZUN ÖZGÜVENİNİ YIKAN CÜMLELER Çocuklarımızla konuşurken o kadar çok şeye dikkat etmemiz gerek ki… Bazen farkına varmadan kurduğumuz cümleler çocukta tamiri imkansız hatalara neden olabilmektedir. Sizler için bir derleme yaptım. Aşağıdaki ifadeleri kullanırken biraz daha dikkat diyorum.. ......
 4. Çocukların Yalan Söylemesine Engel Olmak İçin!..

  Çocukların Yalan Söylemesine Engel Olmak İçin!..

  çocuğun yalan söylemesi, nasıl engel olunur, ne yapmalı, önlemler, tavsiyeler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Yalan söylemek,çocuklarda sık karşılaşılan bir sorundur.Bu davranışa dikkat etmek ve ''çocuktur,geçer'' dememek ,çare bulmak gerekir.Bu konuda yapmamız gerekenler için, Uzman Pedagog Elif Koca'ya kulak verelim: Yaşa göre farklılık gösteriyor...
 5. Çocuklara Yapılması Gereken Önemli Aşılar

  Çocuklara Yapılması Gereken Önemli Aşılar

  bu konu bebeklerde ve çocuklarda aşı takvimi bilgilerine yer vermektedir. Bebekler doğdukları andan itaberen onların sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve hastalıklara karşı korunması için yapılan aşıların önemi çok büyüktür. Hangi ayda ve yaşta yapılması gereken aşılar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen üyelerimiz ve ziyaretçilerimiz için gereken önemli aşı bilgilerini paylaşıyoruz. YAŞ AŞI...

Sayfayı Paylaş