1. TİTAN

  TİTAN Forum Okuru

  Çocuğunuzda İştahsızlık Problemi Varsa Ne Yapacaksınız ?

  Konu, 'Anne-Cocuk Sağlığı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  iştahsız çocuğa yaklaşım iştahsız çocuğa ne yedirilir  Sevgili melekler, bazı istisnalar hariç annelerin ortak sorunu iştahsız çocuklardır. Çocuğuna yemek yedirebilmek adına türlü şaklabanlıklara bile razı olan anneler bazen ne yapsalar da işe yaramaz. Bu konumuzda Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan'dan iştahsız çocuğa yaklaşım hakkında çok önemli bilgiler vereceğiz.. :)


  [​IMG]


  Acıbadem Fulya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Emre Mercan, "Çocuğunuz bazı günler az, bazı günler fazla yiyorsa bu yaşının getirdiği doğal bir özellik, dolayısıyla üzerinde durmanız gerekmiyor. Ancak uzun süredir iştahsızsa ve yetersiz kilo alıyorsa bu sorun bağırsak parazitleri, kabızlık, kansızlık veya idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklanabileceği için mutlaka bir doktora başvurun" uyarısında bulunuyor. Mercan, çocuklarda iştahsızlık sorunu ile baş etmenin yollarını şöyle sıralıyor:


  YEMEK SIRASINDA

  -Yemek yedirmek için ısrar etmeyin, onu ödüllendirmeyin veya ona ceza vermeyin. Sanılanın aksine bu davranışlar çocuğun yeme alışkanlıklarını olumsuz yönde etkiler.

  -Çocuğunuz yemek zamanında mama iskemlesine oturarak ve aile sofrasına katılarak yemek yemenin sosyal bir olay olduğunu öğrenmeli.

  -Yemeği televizyon olmayan, dikkatinin dağılmayacağı sessiz bir ortamda yedirin.

  -Tabağı tepeleme doldurmak itici gelebileceği için porsiyonları ufak tutun.

  -Kolay çiğneyebileceği ve yutabileceği besinleri tercih edin. Zorlamadan değişik yemek çeşitlerine alıştırarak tek bir besin türüne bağımlı kalmasını önleyin.

  -Acele yedirmek, yemek yemeğe yeterli zaman tanınmaması ya da tam tersine yemek süresini çok uzatmak (yarım saat normal bir süredir) çocuğunuzu olumsuz etkiler. Bu tür davranışlardan sakının.

  -Yemek istemiyorsa yiyecekleri önünden alın, tepki göstermeyin, korkutmayın. Tekrar yemek yemek isterse aynı yiyeceği önüne koyun; yine yemek istemezse bir öğün başka yemek vermeyin.

  -Doyduğunu anladığınız an yemesini durdurun.


  HEP ŞEKERLİ ŞEYLER YEMEK İSTİYORSA

  -Evde fazla şekerli besin bulundurmayın. Böylece kolayca bulup yiyemez.

  -Meyveleri çocuğun ulaşabileceği bir yere koyun.

  -Çikolata ve şekeri ödül olarak kullanmayın.

  -Kurabiye ve kekleri meyveli yapın, böylece daha az şeker kullanmış olursunuz.

  -Şekerli gıdaları yemek sonrası verin. Kesinlikle öğün aralarında atıştırma niyetine vermeyin.

  YEMEK ÖNCESİNDE

  -Çocukların aşırı yorgun ve uykulu oldukları zaman iştahları olmadığı için yemek saatlerini buna göre düzenleyin.

  -Sofraya oturmadan önce çocuğunuzla oyun oynayın. Oyun sayesinde neşelenen çocuk yemekten daha fazla keyif almaya başlar.

  -Yemek aralarında çocuğunuza şeker, çikolata, pasta, kolalı ve diğer fazla şekerli içecekler kesinlikle vermeyin. Yarım su bardağı kutu meyve suyu içmesi bile onun iştahının kapanmasına neden olabilir.


  SÜT İÇMEK İSTEMİYORSA

  -Bazı çocuklar sütü soğuk bazıları ise sıcak ya da ılık sever. Nasıl sevdiğini bulun.

  -Sütü renkli, desenli bardağın içine koyun.

  -Sütlaç ve muhallebi gibi tatlılar yapın.

  -İçmemekte direniyorsa siz de ısrar etmeyin, çünkü yoğurt, peynir, et ve yumurta ile de protein ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

  ET YEMEK İSTEMİYORSA

  -Köfte sert geliyorsa, dolmalara kıyma ekleyin.

  -Kırmızı et sevmiyorsa, balık ya da tavuk eti yedirmeyi deneyin.

  -Makarna seviyorsa üzerine kıymalı sos yapın.

  -Çok sık olmamak kaydıyla kıymalı börek yedirin.

  -Yumurta sarısı, yoğurt, süt ve peynir de et yerine geçebilir.


  SEBZE YEMEK İSTEMİYORSA

  -Salatalık ve havuç gibi sebzeleri çiğ olarak, çubuk biçiminde hazırlayın. Bu şekilde sunum çocuğunuzun hoşuna gidebilir.

  -Sevdiği yemeklere, örneğin çorbalara, köftelere ya da soslara rendelenmiş olarak sebze ekleyin, çocuğunuz bunu fark etmeden yer.

  -Evde siz de sebze yemekleri yiyin, böylelikle sizden görerek zamanla sebze yemeye alışır.

  -Yememekte ısrar ediyorsa, meyveler de sebze yerine geçer. İstediği meyveleri ya da meyve sularını verin.
   
Çocuğunuzda İştahsızlık Problemi Varsa Ne Yapacaksınız ? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda İştahsızlık .....

  Çocuklarda İştahsızlık .....

  İştah, bir yemeğin zevkle, neşeyle ve arzu edilerek yenmesidir. Lokmayı uzun süre ağzında çeviren, çiğnemek için zaman kazanmaya çalışan, tabağındaki yemeği bir türlü bitiremeyen bir çocuk karşısında önce aklımıza fiziksel bir rahatsızlığın var olup olmadığı gelmelidir. Örneğin; yüksek ateş, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, nefes almayı güçleştiren nezle-grip gibi üst solunum yolları enfeksiyonları...
 2. Çocuklarda İştahsızlık

  Çocuklarda İştahsızlık

  Çocuklarda İştahsızlık Hazırlayan: Psikolog Yüksel Demirer İştah, bir yemeğin zevkle, neşeyle ve arzu edilerek yenmesidir. Lokmayı uzun süre ağzında çeviren, çiğnemek için zaman kazanmaya çalışan, tabağındaki yemeği bir türlü bitiremeyen bir çocuk karşısında önce aklımıza fiziksel bir rahatsızlığın var olup olmadığı gelmelidir. Örneğin; yüksek ateş, kulak ağrısı, boğaz ağrısı, nefes almayı...
 3. çocuklarda iştahsızlık

  çocuklarda iştahsızlık

  çocuklarda iştahsızlığa bitkisel çözüm iştahsız bebeklere çözüm zayıf bebek nasıl kilo alır zayıf bebekler nasıl kilo alır çocuklarda kaybı İştahsızlık İştahsızlık, bebek ve çocukların sıkça yaşadığı annelerin ise oldukça şikayetçi olduğu durumlardan birisi. Çoğu zaman gerçek bir şikayet olmasa da bazen de bir rahatsızlığın belirtisi olabiliyor. Konunun iyi araştırılması gerektiğini söyleyen...
 4. Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

  Çocuğunuzun Uyku Problemi Mi Var

  Çocukların çoğunda belirli dönemlerde uyku problemine rastlanır. Bu konuda annelerin ve babaların uzmanlardan sıklıkla yardım almak istedikleri ise bir gerçek! Biz de bu hafta sizler için çocuklarda görülen uyku problemlerini ve çözüm önerilerini ele aldık... Yaşa Göre Ortalama Uyku İhtiyacı 12 aylık bebekler için: 13.5 saat 2 yaşındaki çocuklar için: 13 saat 3 yaşındaki çocuklar için: 12...
 5. Çocuğum ateşlendi ne yapacağım?

  Çocuğum ateşlendi ne yapacağım?

  ateşlenen çocuğa ne yapılmalı ateşlenen bebeklere ne yapılmalı bebeğe yapmalı bebeğim ateşlendi yapmalıyım ateşlenince yapılması gerekenler Annelerin en büyük derdidir çocuklarının hastalığı.Minik yavrusu hasta diye gözünü kırpmadan gece gündüz başında bekleyen kaç anne tanırım.Annelik öyle bir şeydir ki çocuğu hastayken onun yerine kendisinin hasta olması için Allah'a dua eder.Yavrusu değil...

Sayfayı Paylaş