1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocuğunuzla alışverişe çıkmak kabusa dönmesin

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Çocuğunuzla alışverişe çıkmak sizin için tam bir kabussa, bu yazıyı mutlaka okuyun...:hasta:  Çocuğu ile alışverişe çıkmak, pek çok anne-baba için kabusa dönüşebilir. Bunun en önemli nedeni, onların çok çabuk sıkılmalarıdır. Canı sıkılan ve huzursuzlaşan çocuk, çevresindekileri de huzursuz eder. Çocuklarla alışverişe çıkmanın bir başka zorluğu da, onların daha çok güdüsel davranmalarından kaynaklanır.

  Alışveriş merkezlerindeki çok renkli objeler, çocuk için onu hareketlendiren uyaranlara dönüşür. Çocuk etrafta koşturarak gördüğü renkli objelere dokunur ve bunların çoğunlukla da kendisine alınmasını ister. Dolayısıyla anne-baba, sürekli olarak çocuklarını kontrol altında tutmak durumunda kalırlar. Anne-babalann bir taraftan alışverişlerini tamamlamaya çalışırken diğer taraftan da çocuklarını kontrol etmeleri zorlu bir süreçtir.


  Nasıl hayır denmeli?
  Alışverişe çıkılmadan önce anne-babanın; çocuğuna, sınırlı miktarda paralarının olduğunu, bu yüzden gördükleri her şeyi alamayacaklarını ve onunla bir anlaşmaya giderek seçeceği sadece bir şeyi alabileceklerini söylemesi gerekir. Çocuklar doğaları gereği sürekli olarak sınırları zorlarlar. Anne-babalarından hep bir şeyler almalarını talep edebilirler. Böyle bir durumda ebeveynin, "Hayır" dedikten sonra çok kısa bir şekilde gerekçeyi açıklaması, ondan sonra da kararlı tavrını sürdürmesi gerekir. Bir kerelik bile olsa, ebeveynin yaptığı ile söylediği örtüşmüyorsa, bu çocuğun olumsuz davranışının pekişmesine yol açacaktır.

  Marketi birbirine katmasını nasıl önlersiniz?

  Anne-baba, çocuğuna "Hayır" dediğinde, onu yerlerde yuvarlanırken hatta tekmeleyerek protesto ederken görebilir. "Hayır" yaklaşımında kararlı olunduğunu görmek, onun için adeta bir şok etkisi yaratabilir. Durum krize dönüşmeden önce, anne-baba, yanında bulundurduğu yiyecek ya da içecekle öncelikle çocuğun dikkatini dağıtmayı deneyebilir. Eve dönüldüğünde de bu davranışı için ona eğer 3 yaşında ise 3 dakika, 4 yaşında ise 4 dakika kalkmadan oturarak bekleme cezası verilebilir. Bu tekniğin işe yaraması için anne-babanın kararlı olması şarttır.

  Çocuk oturup beklemeyi reddettiğinde, oradan uzaklaşmaya çalıştığında, her defasında kararlı bir şekilde oturtulup beklemesi sağlanmalıdır. Süre dolduktan sonra, özür dilemesi istenip ona sarılmalıdır. Sonra da bunun bir dargınlığa dönüşmesine, zamana yayılmasına izin verilmeden normal sürece bir an önce dönülmelidir.

  Çocuğunuzla daha sık ve verimli zaman geçirmeniz, oyunlar oynamanız aranızdaki iletişimin iyileşmesine çok yardım eder. Alışverişin, çocuk için çok eğitici bir o kadar da eğlenceli olduğu unutulmamalıdır. Eğer anne ya da babanın özel alışverişi değil ve rutin bir market alıverişi işe çocuğun da ortak edilmesinde yarar vardır.

  "Çocuğun alışverişe katılmasını sağlayın"

  Alışverişe çıkılmadan önce ebeveynlerin çocuklarını nasıl oyalayabileceklerini düşünmüş olmaları gerekir. Alışveriş sırasında çocukların bir şeylerle meşgul edilmeleri, anne-babaların rahat etmelerini sağlar. Yanlarına alabilecekleri bir miktar kuru üzüm ya da küçük sandviçler, çocuğun oyalanmasını sağlar. Yardım almadan içebileceği bir kap içinde eline içeceğin verilmesi, yolculuk sırasında resimlerine bakabileceği kitapların olması çocukların keyifle meşgul olabilmelerini sağlar.

  Özellikle okuma-yazma bilen çocukların eline alışveriş listesinin verilmesiyle, çocuk da aktif bir şekilde sürece dahil olur. Alışveriş esnasında ondan yardım istemek, alınacak ürünü raflarda onun bulmasını ve arabaya koymasını rica etmek, görülen ürünlerin renkleri şekilleri, tadı gibi konularda onunla konuşmak; hem çocuk için eğitici olur hem de birlikte eğlenmeyi sağlar.

  alıntı


   
çocuğunuzla alışverişe çıkmak kabusa dönmesin konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarla tatile çıkmak mümkün

  Çocuklarla tatile çıkmak mümkün

  Çocuklarla tatile çıkmanın ne kadar zor bir şey olduğunu ancak yaşayan bilir. Hatta bir yaşayan, bir daha yaşamak istemediği için tatile bile çıkmaz. Oysa alınacak bazı önlemlerle çocuklarla tatile çıkmak mümkün. Voyager Dergisi tarafından hazırlanan ‘Çocuklarla Tatil Hakkında Her Şey’ isimli rehberkitap, seyahat etmeyi planlayan ailelere yol göstererek, bu anlamda Türkiye’de bir ilke imza...
 2. Çocuklar neden kabus görürler

  Çocuklar neden kabus görürler

  bebeklerde korkarak uyanma gece korkarak uyanmak uykuda korkan bebek çocuklarda uykuda korku bebeklerin uyanması Kabus bozukluğu her yaşta ortaya çıkabilen, ancak en yaygın olarak 3-5 yaşları arasında görülen ve genellikle rüya uykusu denilen dönemde ve uykunun ikinci yarısında ortaya çıkan ve herhangi bir dış etken olmadan korkutucu rüyaların görülmesi sonucu uyanmaya yol açan bir...
 3. Çocuklarla Tatile Çıkmak

  Çocuklarla Tatile Çıkmak

  çocuklarla tatil çocuklarla tatile çıkmak Çocuklarımız oldu diye kendimizi eve kapatacak değiliz ya melekler :) Elbette ki bazı ufak tefek tedbirler ve hazırlıklarla biz de çocuklarımızın elinden tutup, bebeklerimizi kucağımıza alıp tatile çıkabiliriz :) Tabi tatile gideceğimiz yer ve çocuklarımız için alacağımız tedbirleri çok iyi bilmemiz lazım. Bakın aşağıda paylaşacağımız makalede bu...
 4. Çocuklarla Kış Aylarında Tatile Çıkmak

  Çocuklarla Kış Aylarında Tatile Çıkmak

  çocuklarla tatil çocuklarla kış tatili çocuklarla tatile çıkmak Yaz tatilleri genellikle tatile çıkmak için, özellikle de çocuklarla tatile çıkmak için en münasip zamanlardır melekler :) Ama gerekli tedbirler alındıktan, gidilecek yer doğru seçildikten sonra çocuklarla pekala kış tatili de yapılabilir. Aşağıda ki makalede bu konuyla ilgili pek çok faydalı bilgi bulacaksınız :tik: Kışın...
 5. Çocuklarda kabus görme

  Çocuklarda kabus görme

  Hocam iyi günler, Mayıs 2000 doğumlu bir oğlum var, Şu anda ergenik dönemi geçiriyor. Yüzünde sivilcelenme sesde değişiklik kıllanma var. Benim sorum; eskiden beri gece uykusunda çok sayıklar. O gün içerisinde yaşadığı olayları gece uykusunda konuşur.Güler,kızar şaşır bu gibi tekpiler verir.Bazen uyukusu arasında tuvalete gider.Tam uyanamaz. Dün gecede annesinin yanına gelmiş, rüyasında...

Sayfayı Paylaş