1. PaSikA

  PaSikA Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  19.755
  Beğenilen Mesajlar:
  601
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  İstanbul

  Çocuğunuzla İletişim

  Konu, 'Psikoloji ve İlişkiler' kısmında PaSikA tarafından paylaşıldı.

  Küçük çocugunuza bir sey söylerken, diz çökerek onunla ayni hizaya gelmeye çalisin. Sizinle isbirligi yapmaya daha istekli oldugunu göreceksiniz. Çocugunuzun her yasta anlattigini, sikintidan patlasaniz bile can kulagiyla dinleyin.
  Söyleyeceklerini bilseniz bile çocugunuzu iyi dinleyin. Vaktiniz yoksa bunu ona söyleyin ve sonra dinleyin.
  Çocugunuzun anlattiklarini dinlemiyorsaniz, bir süre sonra onun da sizi dinlemedigini fark edersiniz.
  Çocugunuzu yargilamadan dinleyin. Böylece onun gerçek duygu ve problemlerini ögrenme sansiniz olur.
  Çocugunuzun duygularina karsi çikmayin. Düsüncenin dogrusu, yanlisi olsa bile, duygunun dogrusu, yanlisi olmaz.
  Korkuyorum, diyorsa “Ne var bunda korkacak?” diye karsi çikmak yerine, “Demek korkuyorsun” diyerek sarilin. Göreceksiniz hem korkusunu anlatacak, hem de onu yenme sansi artacaktir.
  Kendisini sikintiya sokan her yasantisindan sonra, “ne sonuç çikarttigini” sorarak, “ders almasina” ve “tecrübe kazanmasina” yardimci olun. O sirada onunla asla tartismayin. Ders vermeye kalkmayin. Mutlaka gerekiyorsa bunlari daha sonra, duygulari yatistiktan sonra yapin.
  Çocugunuzu hatasini görmesi için zorlamayin. Böylece aradan zaman geçince gerçegi görmesini kolaylastirmis olursunuz.
  Çocugunuzu kendinize düsman etmek istemiyorsaniz, bir basarisizligindan sonra “Ben sana demedim mi?” demeyin.
  Çocugunuza emir vermeyin. Ondan isteyin.
  Çocugunuza bir saticidan istedigi tenzilati veya tavizi kavga etmeden almasini ögretin.
  Haksizliga ugradiginiza inandiginiz bir yerde, hakkinizi arayis biçiminize çocugunuzun tanik olmasini saglayin. Ona kavga etmeden ve bagirmadan haksizliklara karsi çikmanin mümkün oldugunu gösterin.
  Çocugunuzu dinlerken, mutlaka yüzüne bakin ve onunla göz iliskisi içinde olun. Kendisine önem verildigini hissedecektir.
  Çocugunuzla iddialasmayin. Yumusak bir sesle “Ben böyle düsünüyorum” deyin ve susun.
  Dediginizi kabul etme ihtimali artar (hemen degilse bile, biraz sonra).
  “Ne” söylediginizden çok daha önemli olan “nasil” söylediginizdir. Iliskiniz istemediginiz gibi gelisiyorsa, ifadenizi ve beden dilinizi kontrol edin.
  Iletisim kisiye degil, kisiyle yapilir. Siz konusurken çocugunuz susup dinliyorsa, bosa konusuyorsunuz demektir.
  Kimse duymak istemeyen biri kadar sagir degildir.
  Çocugunuza düsünce ve duygularini ifade etme firsati verin ve cevap veriyor diye ona kizmayin.
  Çocugunuza dogru bilgi verin. “Nasil olsa anlamaz”, “bunu onun iyiligi için yapiyorum” gibi gerekçelerin arkasina siginmayin. Kaybolan güven geri gelmez.
  Çocuklarla anlasmanin en iyi yolu, onlara iyi niyetle yaklasmaktir.
  Çocugunuzla aranizdaki duygusal çatisma, istemediginiz boyutlara variyorsa, “kimin hakli oldugunu” düsünmek yerine, varmak istediginiz amaci düsünün ve davranisinizi gözden geçirin.
  Çocugunuzun yaptigi bir seyden hoslandiginizda, bunu sebebiyle belirtin. Böylece “otomatik” tesekkür yerine, insanlari mutlu eden “özel tesekkür”e geçebilirsiniz.
  Bir tartisma sirasinda asla birkaç problemi birlikte çözmeye çalismayin. Konulari teker teker ele alin.
  Gazeteden okudugunuz haberi, size tekrar okusa da, ilgiyle dinleyin. Böylece ortak bir duygu paylasmis olursunuz.
  Çocugunuzun ilgilendigi konulardan, kitaplardan, müzikten zevk almaya çalisin. Iyi arkadaslik, paylasilan ortak heyecanlarla gerçeklesir.
  Çocuklarinizi spor, tiyatro gösterisi, diploma töreni gibi özel günlerinde yalniz birakmayin.


  alıntı
   
Çocuğunuzla İletişim konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. aile çocuk iletişimi

  aile çocuk iletişimi

  İnsanlar anababa olunca yeni bir rol üstlenip insan olduklarını anababaların da insani kusurları duyguları kişisel sınırlılıkları olduğunu unuturlar.Duyguları ne olursa olsun onları ifade etmek için kendilerini özgür hissetmezler.Çoğu kez anababalardan şu sözü duyarız.”Ben kendimi çocuğuma adadım, onun için yaşıyorum”.Çocuklarını sevmeden hiçbir koşula bağlı olmadan hoşgörülü davranmaları...
 2. Çocuklarda Öğrenme Tercihleri ve İletişim

  Çocuklarda Öğrenme Tercihleri ve İletişim

  Annem ve babam yıllarca çok anlam veremediğim konularda didişirlerdi. Genellikle bu didişmeler yer tariflerinde olmaktaydı. Annem elinde kağıda çizdiği bir kroki ile gelir ve sadece göstererek "Saim beni 17:00 de buradan alacaksın"; der, babam da "Perihan sen çizme anlat ben öyle anlarım" dese de annem ısrarla çizer ve sözel olarak anlatmaz, babam da duyarak öğrendiği için...
 3. çocuklarla iletişim kurmanın yolları

  çocuklarla iletişim kurmanın yolları

  çocukla iletişim kurma teknikleri okul öncesi çocuklarla iletişim okul öncesi çocukla kurma yöntem ve teknikleri yolları Iletisim sosyal sürecin hayati noktasidir.Özellikle çocukla kurulacak tutarli ve etkili bir iletisim, çocuk egitiminin ve mutlu bir yasamin temel tasidir.Iletisimde kisiyi etkili kilan,insanlarla yapici olarak konusmasini ögrenmedir.Ayni zamanda iletisimde temel ilke kabul...
 4. çocuklarla olumlu iletişim kurabilme yolları

  çocuklarla olumlu iletişim kurabilme yolları

  olumlu iletişim olumlu iletişim yolları sağlıklı yolları örnekleri iletişime örnekler Sezgin Şentürk Psikolog Anne ve babalar hayatlarını çocuklarına adarlar. Bir gün dünyada kendi ayakları üzerinde durmak için gerekli becerileri kazanacakları ümidiyle çocuklarını yetiştirmek, onların kararlarını yönlendirmek, fikir vermek, sorunlarını çözmek ve daavranışlarını şekillendirmekle geçer...
 5. Çocuğunuzla İyi Bir İletişim Kurabilmek İçin

  Çocuğunuzla İyi Bir İletişim Kurabilmek İçin

  Eleştirmeyin. Ertelemeyin. Suçlamayın. Şikayet etmeyin. Çocuğunuzda güçlü bir istek uyandırın. Onu yüreklendirin. Çocuğunuza karşı iyi bir dinleyici olun. Onu kendinden bahsetmesi için cesaretlendirin. Onunla iyi bir iletişim başlatmak için ilgilendiği şeylerden bahsedin. Çocuğunuzun kendini önemli hissetmesini sağlayın ve bunu içtenlikle yapın. Onun fikrine saygı gösterin ve asla...

Sayfayı Paylaş