Çocuğunuzu enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz

PaSikA

Yeni Üye
Üye
Çocuğunuzu enfeksiyonlardan koruyabilirsiniz
Enfeksiyonlara karşı en etkili silah güçlü bir bağışıklık sistemi. Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Dr. E. Mahir Gülcan’a göre bağışıklık sistemi kuvvetli olan, bağışıklık sistemini çeşitli yollarla kuvvetlendiren çocukların nezle, grip gibi enfeksiyon hastalıklarına yakalanma riski azalıyor.
Dr. Gülcan çocuklarınızı enfeksiyonlardan korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılması gerekenleri şöyle sıralıyor:
- El yıkama alışkanlığı edindirin: Enfeksiyonlara karşı bu yöntem hem basit hem de güvenilirliği kanıtlanmış en önemli koruyucu olarak biliniyor.

- Grip aşısı yaptırın: Kreş, yuva, okul gibi toplu yaşanan ortamlara giden çocuklar ile bu ortamlarda bulunan erişkinlerin de her yıl eylül-ekim aylarında grip aşılarını yaptırmaları üst hava yolu hastalıklarından korunma sağlıyor.
- C vitamininin gücünü kullanın: C vitamini virüs ve bakterilere karşı ciddi oranda koruma sağlıyor. Turunçgillerde bol miktarda, ayrıca taze sebzelerde, maydanoz, kabak, soğan ve domateste bulunan bu vitamini doğal yollarla almak en doğrusu. Çocuğunuza günde 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu vermek, günlük C vitamini ihtiyacını karşılamada yeterli olabiliyor.
 
Üst