1. TİTAN

  TİTAN *Melekler Mekanı*

  Kayıt:
  21 Eylül 2012
  Mesajlar:
  14.147
  Beğenilen Mesajlar:
  1.646
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuğunuzun Boyunun Uzamasının Bağlı Olduğu Nedenler

  Konu, 'Çocuk Bakımı' kısmında TİTAN tarafından paylaşıldı.

  Bu konu; Çocuğunuzun Boyunun Uzamasının Bağlı Olduğu Nedenler hakkında bilgiler vermektedir.


  Sevgili melekler, çocuğunuzun boyunun yaşıtlarına göre daha kısa mı olduğunu düşünüyorsunuz? Eğer bu gözle görülür derecede ise erken müdahale ile bu soruna çözüm bulabilirsiniz. Aslında boy mevzu ailelerin genelinde kaygıları arasında yer alıyor. Ancak kaygılanmadan önce çocuğunuzun boyunun uzamasının bağlı olduğu nedenleri bişlmeniz ve görmeniz gerekiyor..


  < Konu Resmi..>
  Boy uzaması çocuklarda büyüme tamamlanıncaya kadar devam ediyor. Çocuğun gelişiminde gerilik, metabolik bir hastalık veya uzamayı sağlayan büyüme plaklarını ilgilendiren bir hastalık olmadıkça, büyümenin tamamlanmasını beklemek gerektiğini belirten Aile Hastanesi Bahçelievler Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Gökçer Uzer, boy kısalığına sebep olan bir hastalığa bağlı olarak boyu bir metrenin altında kalan çocukları özel cerrahi teknikler kullanarak uzattıklarını belirtiyor.

  Türkiye ortalaması ne?

  Dr. Uzer, Türk toplumunda ortalama boy ölçüsünün erkeklerde 1.70 cm, kadınlarda ise 1.60 cm olduğunu vurgularken, ilkokul çağında basketbol, voleybol, yüzme gibi sporlara başlayıp devam ettiren çocukların boyunun daha fazla uzadığını söylüyor. Çocukluk ve ergenlik dönemindeki boy kısalıkları ve günümüzde uygulanan tedavi yöntemleri hakkında bilgiler veren Dr. Gökçer Uzer, bu konularda merak edilen soruları yanıtlıyor:

  Erkeklerde ve kızlarda boy uzaması nasıl oluyor?

  Kızların boy uzaması ilk adet gördüğü tarihe kadar olur, bundan sonra boy uzaması yavaşlar, bir iki yıl içinde de durur. Erkekler kızlardan yaklaşık 2-3 yıl daha uzamaya devam eder. Erkekler ortalama 14-16 yaşına kadar, kızlar 13-14 yaşına kadar uzamaya devam eder.

  İdeal boy nedir?

  İdeal boyu, kişinin aile bireylerinin boy ortalamasına yakın boy ölçüsü olarak tanımlıyoruz. ülkemizde genel boy ortalaması erkeklerde 1.70 cm, kadınlarda 1.60 cm olarak karşımıza çıkıyor. Avrupa ve ABD'de bu ölçüler elbette daha farklıdır. Ailesel etkenler, çevresel faktörler kadar sporla uğraşmak da etkilidir. Ancak spora ilkokul çağında başlanması önemlidir. Eğer bir çocuk ilkokul çağında spora başlarsa boy uzaması etkilenir.

  Boy uzamasında beslenmenin rolü nedir?

  Büyüme ve gelişme döneminde kemiklerin kalitesinde vücuttaki kalsiyumun ve fosfatın dengesi önemli bir role sahiptir. Diyette alınan kalsiyum, fosfordan zengin besinler, büyüme ve gelişme döneminde ve ileri yaşlarda kemik kalitesinin artmasını sağlıyor. Boy uzamasında da genetik etkenler, beslenme, çevresel faktörlerin (spor yapma gibi) etkisi var.

  Çocuğun düzenli bir beslenme alışkanlığının olması, sabah, öğlen, akşam yemeklerini düzenli yiyebilmesi, her öğünde aynı beslenme tarzında değil farklı besin öğelerini alması çocukların boyunun uzamasında önemli bir etken olmaktadır.

  Geçmiş yıllara kıyasla boyumuz uzuyor mu?

  İnsanların statüleri, sosyal ortamları, sosyokültürel seviyeleri ve beslenme alışkanlıkları değişiyor. Herkesin hem fiziksel hem de mental anlamda daha güçlü olması gerekiyor, insanların zinde olması daha büyük önem taşıyor, bu da insanların hayatına sporun girmesi demek oluyor. Böylelikle zaman içerisinde böyle bir yaşam tarzı ile boy ortalamamız yükseliyor.

  Boyumuz, elbette olduğu gibi kalmıyor. Kadınlarda menopozdan sonra östrojen miktarı azaldığından kemik kalitesinde bozulmalar ve kemiklerde küçük kırıklar olabiliyor. Omurgada oluşan bu kırıklar sonucunda yavaş yavaş eğilme (kamburlaşma) başlıyor. Omurgada çökme oluyor, kamburlaşma arttıkça boyda kısalma gerçekleşiyor.

  Kısa boylu kişileri uzatmak mümkün müdür?

  Cücelik (akondroplazi) hastalığı tanısı konmuş ve buna bağlı boy kısalıklarında, boyu 140 cm'in altında olanlarda veya estetik amaçlı olarak boy uzatması yapıyoruz. Boy uzatmasını ameliyatla, bacaklara ve kollara özel cihazlar takarak gerçekleştiriyoruz. Uzatmayı en sık kemiğe geçirilen teller yardımı ile kurulan ilizarov sistemi ile veya ileri yaşlarda uygulanan kemiğin içerisine yerleştirilen bir çivi üzerinden dışarıdan bacağa takılan fiksatör yardımı ile yapıyoruz. Uzatmayı birkaç aşamalı olarak yapıyoruz.

  Akondroplazi hastalığı olanlarda ilk başlangıcı 6-7 yaşından sonra başlayıp 2 veya 3 aşamalı olarak tamamlıyoruz. Elbette erken yaşta başlanılan tedavi sıkıntılı bir süreç olabilir. Uzatma sırasında bacaklara yük verilmesini istemiyoruz ve tekerlekli sandalye ile hareket etmesini öneriyoruz. Uzatma tamamlandıktan sonra yavaş yavaş yük vermesine uzayan kemik kısmın durumuna göre izin veriyoruz. Bu süre boyunca haftalık kontrollerle uzama miktarı ve uzayan kemiğin kalitesi, oluşabilecek damar sinir lezyonu, tel veya çivi dibi enfeksiyonu ve eklem hareket açıklığını değerlendiriyoruz.

  Erişkin yaşta da boy uzatma yapılabiliyor mu?

  Erişkin yaşta 1.40 cm'in altındaki boylarda ve ya estetik amaçlı olarak uzatma yapılabilir. Uzatma her bir bacak kemiği için ortalama olarak 4 ila 5 cm'e kadar yapılabilir. Uzatma sırasında cihazın vücutta kalma süresi; İlizarov sisteminde her 1 cm için ortalama olarak 1 ay veya çivi üzerinden uzatmada daha az bir süre olarak hesaplanabilir. Boy uzatma sırasında ağrı, eklem sertliği, enfeksiyon, damar sinir lezyonu olur.

  Ağrı durumunda ağrı kesiciler kullanılabilir. Eklem sertlikleri gelişmesi önemli bir problemdir ve iyi bir fizyoterapi ile giderilmesi mümkün olabilir. Bu da hastanın daha rahat yürüyebilmesini sağlar. Düzenli yapılan kontroller, oluşabilecek enfeksiyon ihtimalini ortadan kaldırabilir.


   
Çocuğunuzun Boyunun Uzamasının Bağlı Olduğu Nedenler konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarda boy kısalığına neden olur?

  Çocuklarda boy kısalığına neden olur?

  prof dr ibrahim erkul profdribrahim erkul dr ibrahim Çocuklarda boy kısalığı neden olur? PROF. DR. İBRAHİM ERKUL Çocuklar anne ve babadan boy kısalığı genini tevarüs eder. Bu genetik boy olarak adlandırılır. Bu öngörülen genetik boya çevre faktörleri önemli oranda etkilidir. Çocuğun kaderinin üzerinde anne babanın olumlu ve olumsuz etkileri söz konusudur. SİGARA İÇEN HAMİLELERİN...
 2. Çocuklarda SSPE' ye bağlı ölümler...

  Çocuklarda SSPE' ye bağlı ölümler...

  Kızamık enfeksiyonundan aylar ve yıllar sonra ortaya çıkan ve bazılarında ölüme kadar götüren SSPE’ye yakalanan çocuklarda önce davranış bozukluğu, mental gerileme, görme bozukluğu görülüyor. Kızamık hastalığı geçirildikten sonra beyne yerleşebilen virüsün neden olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPE, kızamığa karşı aşılanmamış, aşılandığı halde yeterli bağışıklık düzeyine...
 3. kızlar boy uzamasında genetik nasıl etkilidir?

  kızlar boy uzamasında genetik nasıl etkilidir?

  ben 17 yaşındayım ve boyum 1,55 babamın boyu 1,77 annem de kısa 1,54 acaba ben daha uzar mıyım? diyorlar ki 18 kadar uzarmış insan ama bir yandan da kızlar adet olunca gelişir ve öyle kalır diyorlar :S acaba egzersiz yapsam etki eder mi?
 4. Çocuklarda Boy Uzaması Hangi Faktörlere Bağlıdır?....

  Çocuklarda Boy Uzaması Hangi Faktörlere Bağlıdır?....

  Çocuklarda Boy Uzaması Çocuklarda Boy Uzaması Nasıl Olur Çocuklar özellikle ergenlik çağına girdiklerinde vücutlarında çoğu şey değişime uğrar ve gelişmeye elverişli olur...Bunlardan biride boy uzaması...Peki çocuğunuzun boyunun uzun olması için hangi faktörleri göz önüne almanız gerekmektedir... Çocuklarda Boy Uzaması Nelere Bağlı? Çocuğunuzun boyu yaşıtlarına göre kısa mı? Eğer...
 5. Çocuklarda boy uzatan besinler

  Çocuklarda boy uzatan besinler

  çocuğumun boyu kısa ne yapmalıyım,çocukların boyunun uzaması için ne yapmalı,çocuklarda boy uzatan gıdalar,çocuklarda boy uzaması hakkında bilgiler Süt Süt ve grubu olarak genel bir isim adında toplansa da, sütün diğer süt ürünlerinden - çocuğunuzun boyunun uzamasında - ayrı bir önemi var. Gün boyunca 2 su bardağı süt içilmesi boy uzamasını desteklemesinin yanı sıra çocuğunuzun kemik...

Sayfayı Paylaş