1. PeLiNiM

  PeLiNiM Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  16 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  5.401
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  Ödül Puanları:
  0
  Şehir:
  ANTALYA

  çocuğunuzun sizi ele geçirmesini nasıl önlersiniz?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında PeLiNiM tarafından paylaşıldı.

  Bitmeyen ve çıldırtan hayırlar, bağırmalar, ağlamalar hatta vurma ve ısırmalar.Herkesin içinde olur olmaz istekler..Hırçınlık gösterileri.Sakin olun ve ona hayır demenin anlamını öğretin:)  Çocuklar genellikle 2 yaşından itibaren kimliklerini kazanmaya ve bağımsızlıklarını ispatlamaya çalışırlar.Ebeveynlerine neler yaptırabileceklerini sınarlar ve bunların sınırlarını zorlamaya başlarlar.
  Unutmayın anne baba olmak her zaman fedakarlık gerektirir, 2 yaşından itibaren bütün huyları değişen, her şeye hayır diyen, kaba davranışlarda bulunan hatta saygısız olan küçük çocuğumuza karşı anlayışlı olmak, ceza yerine disiplin sağlamak sizin elinizde.

  Ceza yerine disiplin
  Küçük yaşlardaki çocuğunuz sizin ona vereceğiniz cezayı hemen unutacak hatta neden cezalı olduğunu anlayamayacaktır. Buda onun kişiliğine zarar verebilir, daha agresif olmasına, size daha çok tepki vermesine ve hatta istenmeyen hareketleri daha çok yapmasına sebep olabilir.
  İlk olarak çocuğunuzun istenmeyen davranışlarda bulunmasının sebebini bulmanız gerekir, bu davranışlarının geçerli bir nedeni olabilir, ve herhengi bir olay yüzünden bu tepkileri gösteriyor olabilir. Tabiiki ondan bu küçücük yaşında bir yetişkin gibi tepki gösterip, mantıklı bir şekilde sizinle konuşacağını beklemeyin.
  O daha bir çocuk... ve tepkiside çocukça olacaktır. Ebeveynleri olarak sizlerede anlayışlı olmak ve kararlılıkla ve mantıkla olayı çözmek kalıyor.

  Çocuklar tüm davranışlarında giyinmelerinden sokağa çıkmalarına, banyolarından yemeklerine kadar her şeyde söz sahibi olmak sizi yönetmek ve neler yapabilevceklerini görmek isterler. Bunları tabir yerindeyse sizin gözlerinizin içine baka baka ve zevk alarak yaparlar. Bu davranışların sonu gelmeyecek ve daha fazla artarak ebeveynleri rahatsız edecek boyutlara gelecektir.

  Bu durumlarda size düşen mantıklı ve tutarlı bir şekilde sınırları belirlemek ve bunları çocuğunuza öğretmektir. Yanlız bu sınırları ve kuralları belirlerken dikkat etmeniz gereken huhuslar vardır.

  Tansiyonun çok yükseldiği bir karışıklık anında ilk olarak küçük bir canavara dönüşen çocuğunuzu sakinleşmesini sağlayın. Aksi halde sizin ne söylediğinizi bile duymadan bağırmaya ve tepki göstermeye devam edecek hatta daha çok sinirlenecektir.
  Derhal onu olay yerinden uzaklaştırıp, ilgisini farklı bir yöne çekerek oyalamaya ve olayı unutturmaya çalışın.
  Çocuğunuzun bağımsızlığını destekleyerek ve ona bir takım görevler ve işler vererek daha sakin ve problemsiz olasını sağlayabilirsiniz.
  Mutlaka tutarlı davranmanız ve yapılabileceği ve yapamayacağı şeylerde kararlılık göstermeniz gerekir. Bir gün izin verdiğiniz bir şeye ertesi gün yasak koymaya kalkarsanız, bu tutarsız davranışınız sonrası daha çok problem yaşayacaksınızdır.
  Çocuğunuza doğru sözlerle ve anlayacağı bir şekilede neyin doğru olduğunu ve neleri yapıp neleri yapmaması gerektiğini anlatın.
  Ebeveynler dışında aile büyükleri, akrabalar ve hatta bakıcıların çocuğa aynı tutarlılıkta ve aynı sınırlarda davranması gerekir.

   
 2. handanca

  handanca Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  1 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.464
  Beğenilen Mesajlar:
  102
  Ödül Puanları:
  63
  2 yaşında Tazmanya canavarı var bizim evde. Ama 6 teyzesi birde dasyısı var. asla yola gelmiyor.
  Anladımki öncelikle hep bir ağız olmaıyız. Birimiz bir olaya kızaren birimiz gülerken biz onu yola getiremeyiz.
  Teşekür ederim canım. Çok faydalandım.+rep
   
çocuğunuzun sizi ele geçirmesini nasıl önlersiniz? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Ses kısıklığını nasıl önleriz?

  Ses kısıklığını nasıl önleriz?

  ses kısıklığına çare ses kısıklığı nasıl düzelir telleri nasıl düzelir düzeltilir Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Öğüt, ses kısıklığını önlemek için kafein ve sodalı içeceklerin alınmaması, sigara ve alkolün kullanılmaması gerektiğini bildirdi. Prof. Dr. Öğüt, yaptığı yazılı açıklamada, ses kısıklığının en sık nedeninin larenjit denen ses...
 2. zeki çocuk yetiştirmek sizin elinizde

  zeki çocuk yetiştirmek sizin elinizde

  zeki çocuk yetiştirme zeki çocuk yetiştirmek Sevgili meleklerim, Çocuğunuzun zeki olması için yapmanız gerekenler işte burda:deli: Çok daha zeki çocuklar yetiştirmenin sade ve basit bir sırrını vereyim sizlere. Anne veya baba çocuklarına hitap ederken, onlarla konuşup onları severken sürekli “Benim oğlum çok akıllı!”, “Benim kızım çok zeki!” diye onları severse çocuklar daha zeki...
 3. Çocuğunuz Sizi Ele Geçirmesin!

  Çocuğunuz Sizi Ele Geçirmesin!

  çocuk eğitimi, sizi ele geçirmesin, yapılması gerekenler, nasıl davranmalı, öneriler, ile ilgili bilgileri burada bulabilirsiniz Sevgili melekler, Bazı çocuklar annelerinde dediklerini yaptırmakta ustadırlar.Belki de bu rahatlığı onlara anneleri veriyordur.Şunu unutmamak lazım ki; çocuklar 2 yaşından itibaren ne yapıp ne yaptıramayacakları konusunda ebeveynlerini sınarlar. Küçük...
 4. sevdiğim çocuk kova burcu sizce nasıl ?

  sevdiğim çocuk kova burcu sizce nasıl ?

  Bir çocuktan çok hoşlanıyorum, sanırım o da benden.Kendisi kova burcu.Kova burcu erkekleri nasıl olur? Kova burcu eşi ya da sevgilisi olan varmı?
 5. Kısırlığın önüne nasıl geçilir?

  Kısırlığın önüne nasıl geçilir?

  Kısırlık problemi ile karşı karşıya kalan eşlerde, sorun kadın veya erkekte eşit oranda teşhis edilebilmektedir. bazen her iki kişide de sorun saptanabilmektedir. Kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin ortalama %10 ile %15’inde is,e ne kadında ne erkekte herhangi bir neden teşhis edilememektedir. Kısırlığın kadına ve erkeğe ait çok sayıda sebebi olabilmektedir. Bu sebepten dolayı da, bir kısmı...

Sayfayı Paylaş