1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.635
  Beğenilen Mesajlar:
  2.419
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuk aşı takvimi değişiyor

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Aşı olduğu halde hastalığa yakalanan çocuklar elbette yok değil ancak bu oran sadece %10. Hatta öyle aşılar var ki, koruyuculuğu %90 ila %99 arasında olabiliyor. Her ilaçta olduğu gibi aşıların da bazı yan etkileri söz konusu. Kanser hastaları, bağışıklık sistemi iyi çalışmayan veya kortizon kullanan çocuklar için ise aşılar oldukça sakıncalı. Aşılar Sürekli Yenileniyor Sağlıklı nesiller yetiştirmek için her yıl bilimsel kurullar tarafından hazırlanan aşılar, durumuna göre değiştiriliyor ya da var olan yapıya ilaveler ekleniyor. O nedenledir ki, aşı programları da her yıl değişiyor. Aşıların güvenilirliğinden sorumlu bilim adamları, sürekli yan etkisi en az ve koruyuculuğu en fazla olan aşıları üretmek için sürekli çalışmalar yapıyorlar.


  < Konu Resmi..>


  Günümüzdeki Aşı Programı Doğumda: Hepatit B aşısı 1 aylık: Hepatit B aşısı 2 aylık: Karma (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, menenjit)+Verem+Rotavirüs aşıları 3 aylık: Zatürre (Pnömokok) aşısı 4 aylık: Karma + Rotavirüs aşıları 5 aylık: Zatürre aşısı 6 aylık: Karma + Hepatit B aşıları 7 aylık: Zatürre aşısı 12 aylık: Suçiçeği+Kızamık+Kızamıkçık+Kabakulak Aşıları 15 aylık: Zatürre aşısı 18 aylık: Karma aşısı 21 aylık: Hepatit A aşısı 24 aylık: Zatürre aşısı 27 aylık: Hepatit A aşısı 4-6 yaş: Suçiçeği+Karma+Kızamık Kızamıkçık+Kabakulak aşıları 10 yaş: Kızlara HPV aşısı
  Anne ve baba olarak, bebeğin aşısıyla ilgili en çok merak ettiğiniz soruları ve yanıtlarını sizler için sıralıyoruz.

  1- İçinde Virüs ya da Bakteri Bulunan Aşılar Bebeğime Zarar Verir mi? Canlı aşılarda zayıflatılmış olarak bakteri veya virüs mevcuttur ve bebeğinizin bağışıklık sistemi, bu yarı canlı virüs ya da bakteriyi yener. Böylece o hastalığa karşı korunma sağlanmış olur. Bu tür aşılar bebeğinizin vücuduna zarar vermez

  2- Bir Günde İki Canlı Aşı Yapılır mı? İki canlı aşı aynı günde yapılabildiği gibi, farklı türde aşılar da aynı günde yapılabilir. Bebeğinizin aynı bölgesine yapmamak kaydıyla bir mahsuru yoktur.
  3- Karma Aşı Hangi Hastalıklardan Koruyor? Karma aşı difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşılarını kapsar. Son yıllarda artık sağlık ocaklarında da menenjit aşısı karma aşı içinde, tek enjeksiyon yöntemi ile uygulanmaktadır.
  4- Zatürre Aşısı Gerekli mi? Bu aşıyla bebeğiniz yalnızca zatürre hastalığından değil, aynı zamanda bu bakteri ile oluşan orta kulak iltihabı ve sünizitlerden de korunmuş olur. Bu nedenle bebeğinize yaptırmanızda mutlak fayda vardır. Ancak henüz zorunlu rutin aşılar arasında değildir.

  5- Suçiçeği Aşısını Yaptırmasak Olur mu? Su çiçeği aşısı da zorunlu aşılardan değildir. Bebeğinize 12 aylık olduktan sonra yaptırabilirsiniz. Suçiçeği hastalığı, bazen iyileşme döneminde ciltte skar dediğimiz kalıcı izler bırakabildiği gibi nadiren de ensefalit dediğimiz ciddi bir nörolojik hastalığa yol açabildiğinden, bebeğinize aşı yaptırmanızda özellikle fayda vardır.
  6- İshal Aşısı Yaptırmak Yararlı mı, Ne Zaman Yapılmalı? İsteğe bağlı yapılan ishal aşısı da yeni türden aşılardandır. Yaz aylarında yaşanan ishal sorunu çocuklar açısından önemlidir. Aşı, sadece rota virüse karşı koruma sağlar ama ishal vakalarının çoğu zaten rota virüslerle oluştuğundan, ishal aşısı bebeğiniz için iyi bir koruyuculuğa sahiptir. Bebeğinize altıncı ayından önce, damla şeklinde iki doz halinde (farklı bir ticari marka 3 doz halinde) uygulanır. Ekonomik açıdan henüz çok kolay ulaşılabilir bir aşı olmamakla birlikte, faydalı olduğu tartışılmaz bir gerçektir.
  7- Aşılar Bebeğimde Kısırlığa Neden Olur mu? Özellikle bu konuyu aileler çok merak eder. Şuna emin olmalısınız ki, aşıların hiçbiri kısırlık yapmaz.
  8- Yaptırdığımız Aşıyı Tekrarlamak Yararlı mı? Aşının ne kadar çok tekrar dozu yapılırsa, koruyuculuk da o kadar uzun sürer. Fazla doz aşının bir zararı olmaz.

  9- Komşunun Çocuğunda Kızamık Var. Çocuğumuz da Hastalansa Daha İyi Değil mi? Bazı aileler aşı yaptırmak yerine, hazır salgın çıkmışken çocuklarına da hastalığın bulaşmasını ve böylece hastalığı çocuklukta geçirip atlatmasının daha iyi olacağını düşünüyor. Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü her çocuk kızamığı çok hafif geçirmez. Bu nedenle en doğrusu aşı yaptırıp hasta olmamasıdır. Kızamık aşısını, kızamıkçık ve kabakulakla birlikte üçlü aşı olarak yaptırmanızda fayda vardır.

  10- Aşı Sonrası Çocuğum Hiç Hastalanmayacak mı? Bu söz konusu değildir. Çünkü hiçbir aşı yüzde 100 korumayı sağlayamaz. Düşük bir olasılıkla da olsa, hastalığa yakalanma ihtimali vardır ama genelde aşı nedeniyle hastalığı hafif belirtilerle geçirir.


   
Çocuk aşı takvimi değişiyor konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. bebeğin aşı takvimi!

  bebeğin aşı takvimi!

  Aşı tedavi etmez. Yani hasta olduktan sonra aşı yaptırmanın bir faydası yoktur. Bu yüzden bebeğinizi sürekli götürdüğünüz doktorun önerisine uymalı ve aşı takvimini düzenli uygulamalısınız. Ancak bu sayede çocuğun hasta olmasını engeller ya da hastalığın hafif geçirmesini sağlayabilirsiniz. Aşı takvimleri bölgelere göre değişiklik gösterebilir. Ya da doktorunuz uygun gördüğü zamanlarda aşı...
 2. Kedilerin Aşı Takvimi

  Kedilerin Aşı Takvimi

  kedi kist aşısı kedi aşı takvimi kedilerde kist aşısı Aşı Takvimi 2 Aylık İlk genel muayene ve antiparaziter uygulama 10 gün sonra ikinci antiparaziter uygulama 15 gün sonra İlk karma aşı 15 - 20 gün sonra ikinci karma aşı 20 gün sonra Kuduz aşısı Daha sonra Kist aşısı veya tableti - Kuduz aşısı her yıl tekrarlanmalıdır. - Karma aşılar 5 - 6 yaşına kadar her yıl bir kez...
 3. Kediniz ve aşı takvimi

  Kediniz ve aşı takvimi

  Kediler çok güçlü canlılar olsa da 9 canlı değillerdir. Onlar da bizim gibi hastalanırlar ve virüslerden, bakterilerden ciddi bir şekilde etkilenirler. Bazı virüs, bakteri türleri onlar için hayati bir tehdit kolaylıkla yaratabilir. Bunu engellemenin birincil yolu kedinizin sağlık ve bakımına gereken hassasiyeti göstermenizdir. Aşılama, kedinizin ve sizin sağlığınız için kritik önemdedir....
 4. köpeklerde aşı takvimi lazım

  köpeklerde aşı takvimi lazım

  kızlar babişkom küçük bi köpecik almış ta köpeklerin aşı proğramını bilen varmı aşı takvimleri nasıl bunların. Nerden öğrenirim.
 5. Çocuğunuza mutlaka yapılması gereken aşılar

  Çocuğunuza mutlaka yapılması gereken aşılar

  Bebeğinizin doğduğu andan itibaren belirli bir yaşa gelinceye kadar bir dizi aşı olması gerekiyor. Çocuklar 15 aylık olana kadar ortalama olarak 25 tane aşı olurlar. Bu aşıları tek tek incelediğinizde hangisinin neye karşı yapıldığını anlamakta zorlanabilirsiniz. Bu yazıda çocuğunuzun sağlığını bir ömür boyunca tehdit edecek mikroplara karşı savaşan 12 aşıyı bulacaksınız. Hepatit B aşısı...

Sayfayı Paylaş