Çocuk aşı takvimi değişiyor

Uzman SühaN

Administrator
Çocuk aşı takvimi değişiyor
Aşı olduğu halde hastalığa yakalanan çocuklar elbette yok değil ancak bu oran sadece %10. Hatta öyle aşılar var ki, koruyuculuğu %90 ila %99 arasında olabiliyor. Her ilaçta olduğu gibi aşıların da bazı yan etkileri söz konusu.
Kanser hastaları, bağışıklık sistemi iyi çalışmayan veya kortizon kullanan çocuklar için ise aşılar oldukça sakıncalı. Aşılar Sürekli Yenileniyor Sağlıklı nesiller yetiştirmek için her yıl bilimsel kurullar tarafından hazırlanan aşılar, durumuna göre değiştiriliyor ya da var olan yapıya ilaveler ekleniyor. O nedenledir ki, aşı programları da her yıl değişiyor. Aşıların güvenilirliğinden sorumlu bilim adamları, sürekli yan etkisi en az ve koruyuculuğu en fazla olan aşıları üretmek için sürekli çalışmalar yapıyorlar.


5.jpg

Günümüzdeki Aşı Programı Doğumda: Hepatit B aşısı 1 aylık: Hepatit B aşısı 2 aylık: Karma (difteri, boğmaca, tetanoz, çocuk felci, menenjit)+Verem+Rotavirüs aşıları 3 aylık: Zatürre (Pnömokok) aşısı 4 aylık: Karma + Rotavirüs aşıları 5 aylık: Zatürre aşısı 6 aylık: Karma + Hepatit B aşıları 7 aylık: Zatürre aşısı 12 aylık: Suçiçeği+Kızamık+Kızamıkçık+Kabakulak Aşıları 15 aylık: Zatürre aşısı 18 aylık: Karma aşısı 21 aylık: Hepatit A aşısı 24 aylık: Zatürre aşısı 27 aylık: Hepatit A aşısı 4-6 yaş: Suçiçeği+Karma+Kızamık Kızamıkçık+Kabakulak aşıları 10 yaş: Kızlara HPV aşısı

Anne ve baba olarak, bebeğin aşısıyla ilgili en çok merak ettiğiniz soruları ve yanıtlarını sizler için sıralıyoruz.

1- İçinde Virüs ya da Bakteri Bulunan Aşılar Bebeğime Zarar Verir mi? Canlı aşılarda zayıflatılmış olarak bakteri veya virüs mevcuttur ve bebeğinizin bağışıklık sistemi, bu yarı canlı virüs ya da bakteriyi yener. Böylece o hastalığa karşı korunma sağlanmış olur. Bu tür aşılar bebeğinizin vücuduna zarar vermez

2- Bir Günde İki Canlı Aşı Yapılır mı? İki canlı aşı aynı günde yapılabildiği gibi, farklı türde aşılar da aynı günde yapılabilir. Bebeğinizin aynı bölgesine yapmamak kaydıyla bir mahsuru yoktur.
3- Karma Aşı Hangi Hastalıklardan Koruyor? Karma aşı difteri, tetanoz, boğmaca, çocuk felci ve menenjit aşılarını kapsar. Son yıllarda artık sağlık ocaklarında da menenjit aşısı karma aşı içinde, tek enjeksiyon yöntemi ile uygulanmaktadır.
4- Zatürre Aşısı Gerekli mi? Bu aşıyla bebeğiniz yalnızca zatürre hastalığından değil, aynı zamanda bu bakteri ile oluşan orta kulak iltihabı ve sünizitlerden de korunmuş olur. Bu nedenle bebeğinize yaptırmanızda mutlak fayda vardır. Ancak henüz zorunlu rutin aşılar arasında değildir.

5- Suçiçeği Aşısını Yaptırmasak Olur mu? Su çiçeği aşısı da zorunlu aşılardan değildir. Bebeğinize 12 aylık olduktan sonra yaptırabilirsiniz. Suçiçeği hastalığı, bazen iyileşme döneminde ciltte skar dediğimiz kalıcı izler bırakabildiği gibi nadiren de ensefalit dediğimiz ciddi bir nörolojik hastalığa yol açabildiğinden, bebeğinize aşı yaptırmanızda özellikle fayda vardır.
6- İshal Aşısı Yaptırmak Yararlı mı, Ne Zaman Yapılmalı? İsteğe bağlı yapılan ishal aşısı da yeni türden aşılardandır. Yaz aylarında yaşanan ishal sorunu çocuklar açısından önemlidir. Aşı, sadece rota virüse karşı koruma sağlar ama ishal vakalarının çoğu zaten rota virüslerle oluştuğundan, ishal aşısı bebeğiniz için iyi bir koruyuculuğa sahiptir. Bebeğinize altıncı ayından önce, damla şeklinde iki doz halinde (farklı bir ticari marka 3 doz halinde) uygulanır. Ekonomik açıdan henüz çok kolay ulaşılabilir bir aşı olmamakla birlikte, faydalı olduğu tartışılmaz bir gerçektir.
7- Aşılar Bebeğimde Kısırlığa Neden Olur mu? Özellikle bu konuyu aileler çok merak eder. Şuna emin olmalısınız ki, aşıların hiçbiri kısırlık yapmaz.
8- Yaptırdığımız Aşıyı Tekrarlamak Yararlı mı? Aşının ne kadar çok tekrar dozu yapılırsa, koruyuculuk da o kadar uzun sürer. Fazla doz aşının bir zararı olmaz.

9- Komşunun Çocuğunda Kızamık Var. Çocuğumuz da Hastalansa Daha İyi Değil mi? Bazı aileler aşı yaptırmak yerine, hazır salgın çıkmışken çocuklarına da hastalığın bulaşmasını ve böylece hastalığı çocuklukta geçirip atlatmasının daha iyi olacağını düşünüyor. Bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü her çocuk kızamığı çok hafif geçirmez. Bu nedenle en doğrusu aşı yaptırıp hasta olmamasıdır. Kızamık aşısını, kızamıkçık ve kabakulakla birlikte üçlü aşı olarak yaptırmanızda fayda vardır.

10- Aşı Sonrası Çocuğum Hiç Hastalanmayacak mı? Bu söz konusu değildir. Çünkü hiçbir aşı yüzde 100 korumayı sağlayamaz. Düşük bir olasılıkla da olsa, hastalığa yakalanma ihtimali vardır ama genelde aşı nedeniyle hastalığı hafif belirtilerle geçirir.
 
Geri
Üst