Etiketler:
 1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  çocuk ev işini zevkle yapmalı

  Konu, 'Aile, Evlilik ve Çocuklar' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  Çocuklardan, onların ev işlerine yardımcı olmalarını beklemek doğru mudur? Yoksa onları boş zamanlarında diledikleri gibi hareket etmeye bırakmak mı yerindedir?
  İşte birçok annenin ve babanın kendi kendilerine sordukları, ancak çoğu zaman da tatmin edici bir cevap bulamadıkları sorular.

  ŞIMARIK ÇOCUKLAR KÖTÜ ÖRNEK OLUR MU?

  Şımartılmış çocuklar ilk bakışta arkadaşlarına kötü örnek olurlar. Bu bakımdan çocukların arkadaşlarını seçerken dikkat etmek lazımdır. Bazen ailevi veya daha başka sebeplerden çocukları, bu şımarık arkadaşlarından ayırmak kabil olamaz. O zaman kötülemeden onun kusurlarını göstermeniz lazımdır. Bunu yaparken çocuğun pek kabahati olmadığını, bu şımarıklıkların fena yetişmesinin sonucu olduğunu, bu yüzden de ne kötü durumlara düştüğünü misaller vererek, olaylar göstererek anlatınız. Böylece çocuğunuz, şımarık arkadaşına özenmiyecektir.

  Oysa bu konuda uzun araştırmalar yapan çocuk psikologları, çocukların annelerine ev işlerinde yardım etmelerinin gerektiğini iddia ediyorlar.

  ÇOCUK EV İŞİNİ ZEVKLE YAPMALI

  Bunun en önemli sebebi de çocuğun daha küçük yaşlarda hayatın sadece oyun ve boş zamandan ibaret olmadığını, yapılması gereken bazı işlerin de olduğunu anlayabilmesidir. Fakat çocuğu buna zorlamak doğru değildir. Ona bu işlerin ilerideki hayatında faydalı olacağını, bu şekilde vazifelerini yapmaya alışacağını, ayrıca ailede bir iş bölümünün olduğunu ve onun da kendine düşen görevi yapmasının gerektiğini uygun dille anlatmak gerekir. Bir de ev işlerine yardım etmesinin karşılığı olarak çocuğu mükafatlandırmalıdır. Fakat bu mükafat maddi değil, manevi yönden olmalıdır, örneğin, çocuğun yaptığı işe karşılık ona para vermek yerine, övmek ve teşekkür etmek, onun bu şekilde büyüklerine faydalı olduğunu söylemek daha doğru ve yapıcı bir tutumdur.

  Bir kadın doktor ve psikolog, çocukların hangi yaşlarda, hangi işleri yapmalarının gerektiğini araştırarak şu sonuca varmıştır:

  3-4 yaşlarında: Bu yaşlarda çocuk zevkli bulduğu her işi yapabilir. Fakat bu çağlardaki bir çocuk meşgul olduğu işten kısa zamanda bıkabilir. Bunu normal karşılamanız gerekir. En iyisi ona başlıca görev olarak gündüzün dağıttığı oyuncaklarrını gece yatmadan önce toplayarak sepetine koyma işini veriniz. Böylece çocuk bunu kendine ait bir görev kabul edecek ve mesuliyet duygusu gelişecektir.

  5-7 yaşlarında: Bu yaşlardaki çocuklar evin yerleştirilmesinde ve temizliğinde bazı ufak görevler alabilirler. Eğer ana yola çıkma durumu yoksa ve bakkal yakındaysa ufak tefek alışverişlere de gidebilir. Fakat herşeyden önce bu yaşlarda çocuğa kendi işlerini yapmasını öğretmek faydalı olur. (örneğin, kendi kendine giyinmesi, yemek yemesi, pabucunu bağlaması, odasını toplaması gibi). Unutulmaması gereken bir şey de, eğer yaptığı işte bir yanlışlık yaparsa (örneğin tabak kurularken bir tabak kırarsa) çocuğu azarlamamak ve moralini kırmamak olmalıdır.

  ÇOCUĞUNUZU AZARLAMAYIN

  8-10 yaşlarında: Bu yaşlarda artık çocuğun başladığı bir işi bitirebilmesi de lazımdır. Evin bütün işlerinde ve hatta alışverişinde sizlere yardımcı olabilecek bir çağa gelmiştir. Kız çocuklarına yavaş yavaş basit yemekler bile yaptırabilirsiniz. Yalnız daha küçük yaşlarda olduğu gibi bu yaşlarda da çocuğu herhangi bir hatasından ötürü azarlayarak şevkini kırmamanız gerekir.

  Anne ve babaların bir de şu noktalara dikkat etmeleri gerekir:

  1)Çocuğunuz, hoşuna giden bir başka şeyle meşgulken (Mesela, televizyonda sevdiği bir programı seyrederken) ondan size yardım etmesini istemeyiniz.

  2)Ev işlerinde kadın erkek işi diye bir ayırım yapmayın, örneğin oğlunuz bir düğme dikmeye veya tabak kurulamaya alışmalı, kızınız da çöp tenekesini boşaltabilmeli, ya da alışveriş yapabilmelidir.

  3)Çocuğunuz dersleriyle meşgulken onu bir yere herhangi bir şey
  almaya yollamayın.

  alıntı
   
çocuk ev işini zevkle yapmalı konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Erkek çocuk ev işi yapsın

  Erkek çocuk ev işi yapsın

  Çocukluk ve gençlik dönemlerinde ev işi yapmayan erkekler evlilik hayatlarında çatışma yaşayarak mutsuz oluyorlar. Bu bilimsel saptama Danışman Psikolog Leyla Navaro’nun… Navaro, kızlardan beklenen ev işi ve hizmet sorumluluklarının erkek çocuklardan beklenmemesinin büyük bir hata olduğunu söylüyor. Ayırım yapmayın Anneleri, kız-erkek ayrımı yapmadan çocuklarına sofra toplama, oda temizleme...
 2. ev ,iş eş,çocuk kadın ne yapsın ???

  ev ,iş eş,çocuk kadın ne yapsın ???

  Kadın olmak ülkemizde çok da kolay görünmüyor. Bir de çalışan kadın olduğunuzda işiniz daha da güçleşiyor. Bir yandan evinin işlerini aksatmaması, çocuklarının gelişiminde ve yetişmesinde iyi bir anne, kocasına iyi bir eş olması, işinde de beklentileri karşılayabilmesi beklenirken, kadın kaç parçaya bölüneceğini bilememekte kısacası tükenmektedir. Tüm bu parçalanmışlıkların içinde de ilk akla...
 3. Çocuğunuz Kustuysa Ne Yapmalısınız ?

  Çocuğunuz Kustuysa Ne Yapmalısınız ?

  Bu konu; çocukların kusması ve yapılması gerekenler hakkında bilgiler vermektedir. Sevgili melekler, özellikle"] yenidoğan bebekler, ilk zamanlar beslendikten sonra hafifçe kusabilirler, emdiklerinin fazlasını çıkaırlar, bu gayet normaldir. Ancak büyüdüğü halde çocuğunuz hala kusuyorsa ve zorlayarak kusuyor, rengi değişiyorsa ortada bir sorun var demektir. Bu sayfamızda sizlere çocuk...
 4. Melekler Sizce Erkekler Ev İşi Yapmalı mı ?

  Melekler Sizce Erkekler Ev İşi Yapmalı mı ?

  Melekler Sizce Erkekler Ev İşi Yapmalı mı ? Yapmalılarsa nereye kadar yapmalılar ? Ölçünüz nedir? Ya da siz ben erkek adama iş yaptırmam diyenlerden misiniz ? O dışarı işlerini halleder, ben zaten evdeyim işim ne yazık adamıma diyenlerden mi, yoksa ne ütüleyeceğim gömleğini bir zahmet kendi ütülesin diyenlerden mi ? :D:D
 5. Çocuğum kekeliyor ne yapmalıyım?

  Çocuğum kekeliyor ne yapmalıyım?

  çocuklarda konuşma bozukluğu,çocuklarda kekemelik,çocuklarda kekemelik nasıl geçer,çocuklarda kekemelik tedavisi hakkında bilgiler Konuşma bozukluklarından biri olan kekemelik çocuk yaşlarda ortaya çıkabiliyor. Çocuklarımızın, seslerde, hece ve sözcüklerde uzatmalar yapması, sözcükleri tekrarlaması veya konuşurken duraklaması kekemelik olarak tanımlanıyor. Psikolog Fatih Bilal, anne babalara...

Sayfayı Paylaş