Çocuk Gelinler Sıralamasında Türkiye İkinci

büşra.shid

büşra.shid

Yeni Üye
Üye
Çocuk Gelinler Sıralamasında Türkiye İkinci
çocuk gelinler çocuk yaşta evlenme dünya sıralaması türkiye çocukken evlilik ve aileler hakkında haberler
Çocuk yaşta evlenmek..Henüz oyuncak tencere tava ile evcilik oynarken oynadığı oyunu tamamiyle gerçeğini yaşama zorunda kalmak..Ne kadar incitilebilir duygular ya da benlikler bundan fazla.Tüm bu süreçte sessiz kalırken o küçücük kız çocuğunun intiharını duyduğunuzda da feryat figan! Ne kadar akla sığabilir ki bu durum?? İçler acısı bir Türkiye gerçeği daha melekler..gelin-cocuk-240.jpgÇocuk yaşta evlilik malesef ki ülkemizde de oldukça yaygın. Erken yaşta başlayan evlilik olayında sorun erken yaştan çok çocuk olmalarıdır. kendilerine özgü bir çocuk dönemi bile yaşamadan koca kadınlar olmak zorunda bırakılan ve oyuncakları ellerinden alınan bu zavallı kızları toplumu doğru bilgilendirerek kurtarma şansımız halen çok fazla. Yıllarca yapılan bir çok araştırmada bu olayların önüne geçebilmek için çalışmalar başlatıldı işte bunlardan biri.Türkiye’de geçtiğimiz yıl Uçan Süpürge Kadın İletişim ve Araştırma Derneği, Sabancı Vakfı’nnı desteğiyle başlatılan “Çocuk Gelinler: Yıkıcı Gelenekler ve Ataerkil Sosyal Mirasın Mağdurları” projesinde sona gelindi.Yapılan çalışmalarda her 3 evlilikten birinin erken yaşta yapıldığı ve evli kadınların yüzde 33’ünün “çocuk gelin” olduğu ortaya çıktı.54 ilde yürütülen projenin amacı, erken ve zorla evlilikleri gündeme taşımak, kamuoyu yaratmak ve bu toplumsal soruna yerelden başlayarak çözüm alternatifleri geliştirmek.

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; Proje çerçevesindeki 54 ile tek tek giderek film gösterimleri, söyleşileri, anketler ve kamu yöneticileriyle mülakatlar yapan Uçan Süpürge, binlerce kişiye doğrudan ulaşarak erken/zorla evliliklere dair farkındalığın artmasına katkıda bulundu. Projenin sonuçları Ekim ayında açıklanacak.
KARAR VERİCİLER ERKEKLER
Çocuk Gelinler Projesi Koordinatörü Selen Doğan, “Kız çocukları gittiğimiz bütün kentlerde evlenmek istemediklerini söyledi. Karar vericiler babaları ya da ailedeki diğer erkekler.
Kızlarını başlık parası yüzünden gelir kaynağı olarak görüyorlar, namus belası olarak görülüyor, yaşam döngüsünün bir parçası olarak evliliğe kurban edilmeye hazır yetiştiriliyor.
Namus öyle kilit bir kavram ki, ve aynı zamanda bu çocukların varlığına öyle sıkı kilitler vuruyor ki; doğar doğmaz çeyiz sandıkları hazırlamak, o namus yükünden bir an önce kurtulma telaşı aslında” diye konuştu.
TÜRK İNSANI KANUNDAN ÇEKİNMELİ
Çocuk Gelinler Projesi’nin bu sorunun konuşulmasını sağladığını ifade eden Doğan, “Türkiye’de insanlar kanundan korkar, çekinir. Cezalar da arttırılmalı. Hükümet ulusal ve yerel eylem planlarını harekete geçirmeli.
Proje kapsamındaki illerden birinde mülakat yaptığımız müftü, erken ve zorla evlilikler konusunda en iyi çözümün “pozitif mahalle baskısı” olduğunu söylemişti” dedi.
YÜREKLERİ DAĞLAYAN BİR ÖYKÜ
“Biz altıncı sınıftayken bir arkadaşımız vardı, derslerinde gayet de başarılıydı. Birkaç hafta okula gelmedi. Yanına gittiğimizde parmağındaki yüzüğü gösterdi. Çok üzüldük.
Kendisi de istemiyordu ama ailesi 10 bin TL karşılığında kızlarını yaşça çok büyük 70 yaşındaki bir adama satmışlardı. 14 yaşındaydı. Birkaç sene sonra ailesini gördüm, kızım ilk doğumunda çok kan kaybetti şu an ölüm döşeğinde dediler.
Ailesi o kadar pişmandı ki size anlatamam. O durumdan kurtuldu. Geçen sen de babası kızını sürekli aramasına rağmen kız bir türlü telefonu açmıyordu. Merak edip yanına gittiğinde kızını dövülmüş bir şekilde sokağın ortasında buldu. Adamın kızı burada, tekrar evlendirmek istiyor.
ÇOCUK GELİNDE TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA
İngiltere’de geçtiğimiz ay yayınlanan rapora göre Türkiye, dünyada çocuk gelinlerin en çok görüldüğü ikinci ülke.
The Guardian’da yer alan raporda, dünyada 18 yaşın altında 10 milyon kız çocuğunun gelin olduğu açıklanırken, yüzde 17’lik oranla Gürcistan ilk sırada, yüzde 14 ile Türkiye ikinci sırada yer aldı.
İngiltere’de geçtiğimiz ay yayınlanan rapora göre Türkiye, dünyada çocuk gelinlerin en çok görüldüğü ikinci ülke. The Guardian’da yer alan raporda, dünyada 18 yaşın altında 10 milyon kız çocuğunun gelin olduğu açıklanırken, yüzde 17’lik oranla Gürcistan ilk sırada, yüzde 14 ile Türkiye ikinci sırada yer aldı.
 
Üst