Etiketler:
 1. Bilge Gökçen

  Bilge Gökçen Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  11.882
  Beğenilen Mesajlar:
  120
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuk için Oyun

  Konu, 'Engelliler dünyası' kısmında Bilge Gökçen tarafından paylaşıldı.

  Çocuk ve Oyun
  İnsanlar doğar doğmaz dış dünyayı duyu organları aracılığı ile tanımaya başlar. Çevresinde bulunan her nesne onun için uyarıcı ve öğretici niteliğindedir. Duygusal ve fiziksel gelişim açısından, en doğal ve en aktif öğrenme ortamı oyun sırasında oluşmaktadır.
  Oyun, çocuğun hayal gücünü ve yaratıcılık yeteneğini geliştirir, düşünmeyi ve keşfetmeyi öğrenmesini, kendisine güven kazanmasını ve sosyalleşmesini sağlar.
  Oyunların vazgeçilmez öğeleri olan oyuncaklar, onun zihinsel, bedensel ve psiko-sosyal gelişimine yardımcı olur. Bir yandan çocuk için eğlenceli anlar yaratırken diğer yandan da etkili bir eğitimsel görev üstlenir. Oyuncak, önemli bir eğitim aracı olarak görülmelidir.
  Çocuğun gelişiminde bu derece önemli bir rol oynayan oyuncakların seçimini özenle yapmalı, alacağınız oyuncağın onun yaşına, gelişim dönemine, beceri ve ilgilerine uygun olmasına dikkat edilmelidir.
  Egzersiz Oyuncakları:Yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da sağlıklı bir bedene sahip olmak için bazı egzersizlere ihtiyaçları vardır. Egzersiz oyuncakları, sağlıklı bir şekilde çocuğunuzun, kollarını, bacaklarını ya da tüm vücudunu hareket ettirmesini sağlar. Böylece çocuğunuz, eğlenirken bir yandan da fiziksel gelişimini destekleyici hareketler yapabilir.
  Şekilli Kutular: Birbirinden farklı boyut ve şekillerdeki kutularla oynamak çocuğunuzun el becerisini geliştirme, nesne-boşluk uydurma, ayırt edebilme yeteneklerini destekleme açısından çok yararlıdır.
  İç içe Geçebilen Kaplar: İç içe geçebilen kaplarla oynama, çocuğun birçok becerisini geliştirir. Kapları birbirine vurabilir, iç içe koyabilir, kuleler yapabilir, renklerine göre ayırabilir, altlarına bir şeyler saklayabilir. Böylece hem el becerileri, hem de hayal gücü gelişir.

  Şekillendirme Malzemeleri: Kil ya da hamur ile çocuğunuzun yaratıcı deneyimler yaşamasını sağlayabilirsiniz. Bu malzemelerle çeşitli şekiller yaparken çocuğunuzun yaratıcılığı gelişir, el kasları güçlenir, renkleri ve şekilleri öğrenir. Yapı Oyuncakları: Çocuğunuz iki elini kullanma becerisini geliştirir. Böylece yaratıcılık ve problem çözme yeteneğini de artırır. Ancak inşa oyuncaklarının kolayca bir araya getirilebilir olmasına ve ayırmasının güç olmamasına dikkat edilmelidir.
  SALON İÇERİSİNDE KULLANILABİLECEK MATERYALLER
  ÇEMBER
  Çember, ağaç ve plastikten üretilen, taşınabilir bir ders aracıdır. Çember, ritmik cimnastik derslerinde kullanıldığı kadarı ile, ferdi ve takım egzersiz ve oyunlarında da kullanılabilir.
  Çember, her yaş grubuna uygun olup, hem kızlar hem de erkeklerde kullanılabilir.
  Çemberle yapılan egzersizler, hareketsiz, çeşitli pozisyonlarda veya hareketli (yürüyüş veya koşu) yapılabilir. Çember bir el veya ki elle kullanılabilir. Ayrıca, sıçrama, atma ve tutma egzersizleri çemberle yapılması mümkündür
  Çemberle yapılan egzersizlerin amaçları:
  · Esnekliğin geliştirilmesi.
  · Hareket etme becerinin geliştirilmesi.
  · Hareket koordinasyonun geliştirilmesi.
  DENGE TAHTASI
  Dengemizi; kaslarımız, eklemlerimiz, sinirlerimiz, duyularımız ve beynimizin muazzam bir uyum içinde gerçekleştirdiği göz kamaştırıcı bir bale gösterisine benzetebiliriz. Yürümeyi yeni yeni öğrenmeye başlayan bir çocuğu gözlemleyin. Ayağa kalkınca öne arkaya sallanacak, dengesini kuracağı geniş bir zemin sağlamak için bacaklarını olabildiğince açacaktır. Ama sonuçta, belki haftalar süren düşme-kalkma seanslarının sonunda denge duygusu gelişir, bacaklar birbirine yaklaşır. Zamanla, çalıştırılan kaslar güçlenir, refleksler öğrenilir, yani çocuk yürümeyi öğrenir.
  Yaşamımızın büyük bir kısmını 2 ayak üzerinde geçiririz. Çaba göstermeden ve üzerinde düşünmeden dengemizi sağlarız. Yürürken veya koşarken, dengemizi sağlamak için kaslarımızın gösterdiği çabayı doğal karşılarız, üzerinde durmayız bile. Ancak, vücudumuz güçsüzleşip, biyomekanik problemler (artrit, sırt ağrısı, vs) baş göstermeye başladığında veya denge duygumuz zayıfladığında, bir baston kullanarak etrafta dolaşmanın daha kolay olduğunu fark ederiz.
  AĞIRLIKLAR
  MİNDER
  ÇOK AMAÇLI OYUN ARAÇLARI
  TOP
  ZIPLAMA TOPLARI
  TOP HAVUZU
  BAR - BARFİKS
  Barfiks (Omuz, kanat ve sırt için) Göğüs, kol, sırt, omuz ve karın kaslarını etkin bir şekilde çalıştırmak için.
  Belli bir kas grubunu kuvvetlerdirmek için onu fazla yüklemek gereklidir ve bunu başarmak için en iyi yol olarak kabul edilen ağırlık çalışmasıdır. Ağırlık çeşitli biçimlerde olabilir. Kendi ağırlığınız veya partnerinizin vücut ağırlığı, dumbel veya halter biçiminde serbest ağırlıklar, ağırlık salonundaki aletler, izometrik direnç (hareketsiz bir yüke karşı bir kasın direnç göstermesi- örneğin, barda kilitlenme) sağlayan hareketsiz bir nesne olabilir.


   
Çocuk için Oyun konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuk ve oyun

  çocuk ve oyun

  Çocuk ve Oyun Oyunun tanımı konusunda eski zamanlardan beri çeşitli görüşler öne sürülmüştür. Tüm bu görüşlerin ortak yönü, büyük düşünür Montaigne’nin belirttiği gibi, “Çocukların oyunu oyun değil, onların en ciddi uğraşıdır” şeklinde özetlenebilir. Çocuklar doğdukları andan itibaren öğrenmeye hazırdırlar. Anne ve babalara düşen en büyük görev, bebeklerine öğretici olacak deneyimler...
 2. Çocuk Gelişimi ve Oyun

  Çocuk Gelişimi ve Oyun

  Çocuğumuz oyun oynarken şimdi sırası değil diyor muyuz? Oyuncaklarını hemen toplamasını söylüyor muyuz? Oynadığı oyunu aşağılıyor muyuz? Çocuk için oyun eğlenceden çok bir iştir. Oyunun çocuğuma ne faydası var?Oyun çocuğun ileriki yaşamında karşılaşacağı her türlü güçlüğün bir provasıdır. Aslında çocuklar oynadıkları oyunlar ile kendilerini ileride karşılaşacakları durumlar ve işler için...
 3. çocuklar ve oyun

  çocuklar ve oyun

  okul öncesi fonksiyon oyunları fonksiyon oyunları Ceyda Cecan Karakuş Uzman Psikolog Oyun bir çocuğun en önemli işidir. Çocuklar oyun ortamında kendilerini serbestçe ifade ettip, yaşantılarını yansıtırlar ve dış dünyaya farketmeden hazırlık yaparlar. Ayrıca oyun, çocuğun gelişimindeki en önemli araçlardan biridir. Çocuklar oynayarak dış dünyayı tanırlar ve onunla baş etmenin yollarını...
 4. Çocuklarınıza eğlenceli oyun odaları

  Çocuklarınıza eğlenceli oyun odaları

  Evinizde çocuklarınız için eğlenceli bir oyun odası hazırlamak istiyorsanız, size pratik bir kaç önerimiz var. Çocuk odasının evinizin en renkli köşesi olmasını istiyorsunuz.... Ama aynı zamanda çocuklarınız için güvenli ve içinde vakit geçirmeyi seveceği bir yer olması da sizin için çok önemli. Bu tür isteklerinizde kesinlikle haklısınız. Çocuğunuz evinizin neşesi ve siz onun güvenliğini ve...
 5. Çocuklar için Oyun Masaları

  Çocuklar için Oyun Masaları

  çocuk oyun masaları İşte çocuk odaları için harika renkli masalar.Düşünsenize kah çocuğunuz masada oturup boyama yapacak kah arkadaşıyla birlikte oturup sohbet edecek:D Çok hoş ve oldukça şıklar

Sayfayı Paylaş