Çocuk İçin Söylenen Hurafeler

Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Çocuk İçin Söylenen Hurafeler
"Henüz ergin kişi niteliğine erişmemiş insan yavrusu" diye tanımlanan çocuk, hiç kuşkusuz en sevimli yaratıktır. Onlar, gönlümüzün eğlencesi, evlerimizin neşesi, mutluluğumuzun tatlı meyveleridir.
Çocuk yüce Allah'ın insana lütfettiği bir nimet, pahası biçilmez kıymet ve en değerli bir emanettir. Bu emanete sahip çıkmak, onu en iyi şekilde korumak ve kollamak hem insanî hem de dinî görevimizdir.


Çocuklar yarınlarımızın umudu, neslimizin teminatıdır. Çocuklarını korumayan toplum, yeryüzünden silinmeye mahkûmdur. Bu nedenle onlara karşı en büyük sorumluluğumuz beden ve ruh sağlıkları yönünden onları en iyi şekilde yetiştirmek eğitimlerini ihmal etmemektir. Onları her türlü tehlikeye karşı korumak en başta gelen ödevimizdir. Marifet çocuk dünyaya getirmek değil, dünyaya gelen çocuğa dünyayı zehir etmemektir.


7.jpg


Gerçek böyle olmasına rağmen, maalesef çocuklarla ilgili bir sürü hurafe ortaya çıkmış ve pek çok çocuk, bu batıl inanışlar yüzünden hayatından olmuştur.

işte çocuklarla ilgili olarak söylenen hurafelerden bazı örnekler:
—Çocuğun yattığı odadaki örtü altına kurumuş insan dışkısı konursa, çocuk cinnilerin şerrinden korunurmuş,

—Yeni doğan çocuğun beşiği altına türbe ve kabirlerden toprak getirilip konursa çocuğu cadı boğmazmış. (Buna bazı yerlerde cüher almak denilmektedir.)


—Çocuk fıtık doğarsa, kilotu çalı ağacının bir dalı yarılarak arasından geçirilince fıtığı iyileşirmiş.

—Çocuğun kırkı çıkmadan tırnağı kesilirse ya arsız ya da hırsız olurmuş.

—Yeni doğan çocuk, bayram günü bir dişi eşeğe ters bindirilip köyün etrafında dolaştırılırsa ömrü mutlu geçermiş.

—Çocuğun doğduğu yerde elişi yapılırsa göbeği düşmezmiş.

—Cuma günü çocuğun ayakları bir camii kapısında bağlanır, Cuma namazından sonra çözülürse hastalığa tutulmazmış!

—Erkek çocuk sünnet olurken annesi oklava sallarsa, sünnet acısız ve kolay olurmuş (Kıbrıs).

—Bebek ayakları altından öpülürse talihsiz olurmuş (Kıbrıs).

—Boyu ölçülen çocuk kısa kalırmış!

—Çocuğun boyu metre ile ölçülürse ömrü kısa olurmuş!

—Sünnetsiz ölen çocuğun parmaklarından birinin kırılması gerekirmiş!

—Küçük çocukların yüzünde yara çıkarsa, deniz kenarında yaşayan ve denize giren biri tarafından okunup yüzü meshedilirse yaraları iyileşirmiş.

—Çocuk dünyaya geldikten sonra yıkanıp tuzlanır ve sofraaltı denilen beze (örtüye) sarılırsa tokgözlü olurmuş.

—Çocuğun göbeği,cami duvarına veya avlusuna gömülürse dindar, medresenin bahçesine (okulun) veya avlusuna gömülürse âlim, ahıra gömülürse malcı olurmuş. Ayrıca suya atılırsa huyu temiz, evin içinde bir yere gömülürse gözü dışarıda olmazmış. Daha neler neler!..

Bu söylenenlere dikkat edilirse, çoğu çocuğun sağlığına zarar verici inanışlar olduğu hemen anlaşılır. Ne çare ki bu uydurmalara kanan pek çok insanımız vardır
 
F

Feraceli ybz

Forum Okuru
BİZDE BOŞ BEŞİK SALLANMAZ BEBEK ÖLÜR BEBEĞİN AYAKALTI ÖPÜLMEZ KISMETİ KESİLİR.ALLAH RAZI GELSİN BEYZA21
 
Uzman SühaN

Uzman SühaN

Administrator
Yönetici
Merhaba , yorumunuz için teşekkür ederiz.Allah sizden de razı olsun..
 
melekannesi

melekannesi

Aktif Üye
Üye
benim kaynanam gilde çok fazla hurafe var ama sorsan onlara hurafe değil tamamen işe yarayan şöyler derler. mesela bir ara bizde süt sıtması derler bileniniz varmı bilmiyorum kızımı emrirken geldi başıma çok sızlıyor ve ağrıyordu ateş basmaları vardı kaynanam eltime söylemiş git ağzına tuzlu ekmek ver ensesine de bitane vur diye geldi eltim haberim yokken ağzıma ekmeği tepti arkasından enseme şaplağı indirdi ne olduğun bile anlayamamıştım eltim dedi yenge kusura bakma valla kaynanam öyle dedi süt sıtmasına iyi geliyormuş sıtmam geçmedi daha sonra kendiğinden geçti yediğim dayak yanıma kar kaldı:)))) daha bunun gibi neler neler var. bebeğin salyası akıyorsa dayısı bebeğin ağzına topuğunu sürerse geçermiş:( doğum yaptığımda yastığımın altına ekmek bıçak koydular bide yatağımın arkasına çalı süpürgesi koydular ama bu neye yarıyordu hatırlamıyorum aklıma ilk gelen hurafeler bunlar geldikçe yine yazarım size
 
Üst