1. mislinay

  mislinay Yeni Üye Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  7.147
  Beğenilen Mesajlar:
  37
  Ödül Puanları:
  0

  Çocuk odası için doğu aydınlatma ipuçları

  Konu, 'Tüm Bilgiler' kısmında mislinay tarafından paylaşıldı.

  çocuk odası aplik çocuk odası aplikleri bebek aplik Evimizin önem teşkil eden odalarından birde çocuk odalarıdır.İşte çocuklarınızın odaları için doğru aydınlatma ipuçları...

  Çocuk odalarında kullanılan lambalarda beyaz yerine sarı ışık kullanımı uzmanlarca önerilen bir seçim oluştururken spot ışıklar tercih edilen uygulamalar arasında değildir.

  Merkezi noktada yer alan bir tavan aydınlatması genel olarak odanın ışığını sağlayabilme açısından yeterli olsa da bunun dışında yatak başında bir aplik ve çalışma masasında kullanılabilecek bir çalışma lambası ileri ki yaşlarda odanın genel aydınlığı için uygun bir seçim oluşturacaktır.

  İpuçları

  Çocuğunuzun odasındaki aktiviteleri göz önünde bulundurarak istediğiniz atmosferi ve ışık düzeyini belirleyin.
  Bebeğinizin odasında emzirme, alt değiştirme, uyuma ve oynama, çocuk odasında ise çalışma, uyuma, giyinme ve oynama alanları için farklı ışık gereksinimlerini karşılayan bir aydınlatma planı yapın.
  Odanın bir genel aydınlatması olabilir ancak çalışma masasında bir masa lambası, emzirme koltuğu yanında bir ayaklı lamba ya da alt değiştirme masasının üstünde bir aplik mekân için uygun birer çözüm oluşturur.

  Doğru aydınlatma için

  Genel aydınlatma çözümlerini göz önünde bulundurun: Çok parlak olmayan konforlu bir ışık düzeyi mekan içerisinde kullanılacak en ideal aydınlatma yöntemidir. Geniş odalarda çoğunlukla tavan armatürleri tercih edilmelidir.

  Daha küçük odalarda ise aplikler de aynı görevi görür. Çocuk odalarında özellikle çocuğun gözünü yormayacak aydınlatmalar tercih edilmelidir ki bu anlamda oda dekorasyonunu yeniliyorsanız ışık kaynağını alçıpan tavanın arkasına saklamayı da düşünerek gizli bir aydınlatma sistemi kurgulayabilirsiniz.

  İşlevsel çözümler için görev aydınlatmalarını tercih edin: Çalışma masası, alt değiştirme ünitesi ve hobi alanı gibi spesifik alanlarda dana güçlü bir ışık kaynağına ihtiyaç duyulur. Masa lambaları, lambaderler, spot ya da sarkan armatürler bu ihtiyacı kolayca karşılayabilir.

  Çalışma masalarında kullanılan aydınlatmalar önemli bir kullanıma sahiptir. Özellikle bu alanda kullanılan ışık kaynağı göz yormayan cinsten olmalı ve el gölgesi çalışma alanına düşmeyecek şekilde yerleştirilmelidir.

  Akrobat lambalar ise kullanım esnekliği açısından bu iş için idealdir. Alt değiştirme ünitesinde de yine ışık arkadan gelirse çalışma alanına gölge düşecektir. Bu nedenle geniş bir masada masa lambası kullanımı bebek hareketlendiğinde tehlikeli olabileceği için bu tip bir durumda aplik türü tercih edilmelidir.

  Vurgulayıcı ve dekoratif aydınlatmalar ile genel dekorasyonu tamamlayın: Odadaki dramatik atmosferi oluşturmak ve konsepti vurgulayan aydınlatmayı sağlamak için uygun olan bu tip ürünler görsel zenginliği arttırmak içn idealdir.

  Oda konsepttinize ve çocuğunuzun kişiliğine uygun armatürler seçerken kız çocuklar için renkli tüylü, erkekler için ise araba yada basketbol konseptil aydınlatmalar tercih edilebilir.


  Renkli tasarımlar tercih edin: Çocuğunuzun odasının renginin aydınlatma ile doğrudan ilişkisi vardır. Koyu renk duvarlar ışığı absorbe ederken, açık renkli bir oda ışığı cömertçe yansıtacaktır.

  Ayrıca yaratmak istediğiniz etki için odanın ve ışığın renk seçimi de önemli bir etkendir. Ayrıca renk aydınlatma ve mekan ilişkisi farklı renk özellikli ışık kaynaklarıyla sıcak ve huzurlu bir atmosfer yaratılabileceği gibi uyarıcı ve çalışmaya teşvik edici etkiler de oluşturabilir.

  Güvenlik konusuna önem verin: Aydınlatma kordonlarının kesinlikle çocukların ulaşamayacakları, ısırıp ya da dolanamayacakları şekilde gizlenmesi gerekir.

  Bebekler ışığa bakmayı severler, o nedenle bebek odasında kullanılacak ışığın gücü daha az olmalıdır. Lambaderler ise kolayca devrilebileceği için daha büyük çocuk odalarında düşünülmelidir.

  Gece ışığı kullanın: Bazı çocuklar karanlıkta uyumak istemedikleri için haif bir ışık onlara güven verir. Led gece ışığı çok düşük voltajlı olduğu için güvenli bir çözüm oluşturur.

  Sürekli bir ışık açık bırakmak isteyenler için ise enerji tasarruflu ampüllerin yanı sıra ikisi bir arada led ışık etkili ampuller ile de sadece 1 watt harcanarak koridorda sürekli ve güvenli bir aydınlatma sağlanabilir.


   
Çocuk odası için doğu aydınlatma ipuçları konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Philips Çocuk Odası Aydınlatma Ürünleri

  Philips Çocuk Odası Aydınlatma Ürünleri

  çocuk odası avize modelleri, philips avize modelleri, kız çocuk odası avize, erkek çocuk odası avize Aydınlatma ürünleri markasının önde gelen isimlerinden philips çocuk odalarına özel olarak tasarladığı birbirinden renkli ve tasarımmları ile çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de beğenisi kazandığı modelleri ile odanın dekorasyonuna farklı tarzlar katıyor. Kız ve erkek çocuk odasının...
 2. Disney Karakterli Çocuk Odası Aydınlatmaları

  Disney Karakterli Çocuk Odası Aydınlatmaları

  disneyli çocuk odası abajurları,disney karakterli çocuk odası aydınlatmaları,en değişik çocuk odası aydınlatmaları,çizgi film karakterli çocuk odası aydınlatmaları Çocuk odası düzenlerken sıkıştığınız anda Disney karakterlerine başvurabilirsiniz. Kitaplardan ve çizgi filmlerden tanıdıkları bu yüzleri odalarında görmek çocukların her zaman hoşuna gider. Canlı renkleri ve sempatik Disney...
 3. 2016 çocuk odası aydınlatma modelleri

  2016 çocuk odası aydınlatma modelleri

  Aydınlatma her oda için ayrı bir önem taşıyan dekorasyon trendlerinin başında kendini göstermektedir. Her oda gerek aydınlatması gerek görünüm gerekse çocukların beğenecekleri ve oda takımları ya da dekorasyonları ile uyum sağlayacak bir aydınlatma ünitesini odaya hakim kılar. Çocuğunuz oda dekorasyonu konusunda karar veremeyecek durumda ve yaşta ise onun yerine gerçekleştirdiğiniz oda...
 4. Yemek odasında aydınlatma ipuçları

  Yemek odasında aydınlatma ipuçları

  Dekorasyonlarımızda oda aydınlatmalarına ayrı bir ehemmiyet gösteririz. Mekanı ferah göstermek amacıyla aydınlatma elemanlarıyla daha yakından içli dışlı olmayı tercih ederiz. Sizlerde oda görünümlerinizde estetik etkiler bırakan daha aydınlık ortamlara asla hayır diyemezsiniz. Odalarınızın görünüm bakımından ferah görünümünü destekleyici nitelikteki daha aydınlık ortamlar adına neler...

Sayfayı Paylaş