Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  çocuk psikodramasi

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  İlkkez duyuyorum.Bakalım neymiş çocuk psikodramasi:)Buyrunuz meleklerim hep beraber okuyalım:)
  çocuk psikodramasi
  Kişi bir takım iç yaşantılarını psikodrama sahnesinde somutlaştırabilir. Sahip olunan bu iç yaşantı aslında geçmişteki bir olayla ilgili olabilir ya da henüz gerçekleşmemiş, gerçekleşmesi istenen veya gerçekleşmesinden korkulan bir şey de olabilir.
  Her birey belirli bir rol repertuarına sahiptir ve yaşamda çeşitli roller sergiler. Ancak bu repertuar geliştirilebilir. Çocuklar da oyun oynarken yeni roller dener ve bu yolla rol repertuarlarını zenginleştirebilirler.
  Oyun, çocuklar için önemli bir dışavurum yöntemidir. Psikodrama sahnesinde çocuk rol alır böylece çeşitli roller içinde kendisini tanır, bireysel özelliklerini keşfeder. Aynı zamanda rol değiştirir (arkadaşı, öğretmeni, annesi, babası vb. olur) böylece karşısındakinin yerine geçerek empati kurabilir, yeni sosyal rolleri dener, problem çözme becerileri geliştirir.
  “Çocuk psikodraması yönlendirilmiş ve yapılandırılmış oyunlarla desteklenen, çocuğun eğlenirken kendisini ifade etmesine ifade ederken de kendisini keşfetmesine olanak sağlayan etkili grup çalışmalarından biridir.”
  Psikodrama çocuktaki üç temel özelliğe dikkat çeker; eylem, yaratıcılık ve spontanlık Duygularını sözlü olarak ifade etmekte zorlanabilen çocuklar, psikodrama sahnesinde duygularını eylemleri, düş dünyalarında yarattıkları kahramanları ya da masal kahramanları yolu ile ifade edebilirler.
  Çocuk psikodraması aynı zamanda bir grup çalışmasıdır. Bu nedenle çocuklar;
  -Birbirleriyle etkileşimleri,
  -Birbirlerini gözlemlemeleri,
  -İşbirliği yapabilmeleri
  -Bir hedef için birlikte hareket edebilmeleri yoluyla

  Problem çözme becerilerini,
  Rol alabilme ve rol değiştirebilme becerilerini,
  Yaratıcılık ve spontanlıklarını,
  Empati kurabilme yetilerini geliştirirler.

  Çalışmanın Hedefi :
  Çekingenlik, agresif tutum yada özgüven problemleri nedeniyle sosyal ilişkilerde zorluk yaşayan çocukların yeni davranış modelleri geliştirerek sosyal ortamlara uyum sağlaması.

   
çocuk psikodramasi konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  çocuk pskolojisi<Hiperaktif Çocuklar<

  cocuk pskoloji cocuk pskolojisi çocukpskolojisi coçuk pskolojısı hiperaktif çocuk için dua Çoğu anne-baba çocuklarına hiperaktivite tanısı konduğunda hayrete düşer, çünkü bu çocukların evde aileleri tarafından gözlemlenen herhangi bir problemleri yoktur. Gerçekten de bu çocuklar evde hiçbir dikkat bozukluğu bulgusu göstermeden saatlerce televizyon seyredebilir veya video oyunları...
 2. Çocuklar

  Çocuklar

  Zenginliğin ve mutluluğun işaretidir. Hasta bir çocuk, kendi çocuğunuzun sağlıklı olacağı anlamına gelir. Ama başka sorunların habercisi olabilir.
 3. Kız çocuk elbiseleri...

  Kız çocuk elbiseleri...

  kız çocuk elbiseleri çocuk elbiseleri şık kıyafetleri şık kız kıyafetleri Yine kücüklügüme dönesim geldi benim ya, bunlari görünce :D eminim sizde öyle hissedeceksiniz Meleklerim :tik:
 4. Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

  Çocuğunuzda devam eden öksürük,hava değişiminde rahatsız olma ya da baharda hapşurmalar varsa bir doktora başvurmanızda fayda var.Buyurun meleklerim çocuklarda astım: Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk Astım nedir? Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının söz konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden veya tedavi ile tamamen veya kısmen geri dönüşümlü öksürük,...
 5. çocuk

  çocuk

  çocuğum4 yaşında çok hırçın ve hiç susmuyo çok enerjik hiç yerinde oturmuyo abisini dövmeye çalışıyo ne yapmalıyım

Sayfayı Paylaş