1. *BEYZA*

  *BEYZA* Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  21 Aralık 2011
  Mesajlar:
  16.318
  Beğenilen Mesajlar:
  2.404
  Ödül Puanları:
  113

  Çocuk yeleği nasıl örülür?

  Konu, 'Örgü, Dikiş & Nakış' kısmında *BEYZA* tarafından paylaşıldı.

  Örgü örmek hem hobi olarak güzel bir uğraş .Örgü örmenin temeli güzel ve iyi bir ip seçimine bunun yanı sıra da ipimize uygun şiş seçimine dayanır.Bebeklerin daha rahat etmesi için yumuşak ve ince ip olması gerekir. Kalın ve sert örülmüş yelek veya hırkalar içerisin de çocuklarımız rahat edemeyecektir. Örmeye yeni başlayanlar için en kolay bebek yelek yapımı. …


  Çocuklarının en sevdiği renklerden seçilen yumuşak yünler yelek örmek için uygundur. Eğer yeleğin kalın olması isteniyorsa, kalın bir yün seçilir (5-6 numara şişle örülmeye uygun olabilir). İnce ve baharlık bir yelek tercih ediliyorsa da daha ince ve yün miktarı az bir yün iplik seçilmelidir (3-4 numaralı şişle örülmeye uygundur). Her ipliğin kaç numaralı şişle örülmesi gerektiği yünlerin etiketinde yazar. Yün alırken buna dikkat etmekte fayda vardır.
  < Konu Resmi..>  İstenen renk ve kalınlıkta yün ile buna uygun şişlerle örme işlemine yeleğin arka, yani sırt kısmından başlanır. Yeleğin arka kısmına başlarken çocuğun ölçülerinden 2-3 cm daha geniş başlamak yararlı olacaktır. Ölçme imkânı yoksa kıyafetlerinden birinin etek genişliği referans alınabilir. Sırt kısmı örülürken eteklerinden başlanarak koltuk altına kadar düz örülür. Tercihe göre değişse de çocuk yeleklerinde genellikle düz örgü ya da bir ters bir düz örgü kullanılır.

  Örgü koltuk altı seviyesine geldiğinde her iki yandan da 6’şar ilmek kesilerek bu kısımlarda kol oyuntusu oluşturulur. Örgüdeki ilmekleri kesmek için bir yerine iki ilmeği birlikte alarak örmek, sağ şişte kalan ilmeği sola geçirerek aynı işlemi tekrarlamak yeterlidir. Bu işlem örgünün hem sağından hem de solundan 6’şar kez yapıldığında kol oyuntusu oval bir şekilde oluşturulmuş olur. Ardından yeleğin boyun kısmına kadar düz örülmeye devam edilir.

  Yeleğin boyun kısmına gelindiğinde, arka kısım örüldüğünden derin bir oyuntu oluşturulması gerekmez. Genişliğine karar verildikten sonra ilmek sayısına göre ortada kalan kısım ilmekler sayılarak hesaplanır ve kesilir. Şişte yalnızca sağ ve sol omuz kısımları kalmış olur. Omuzlar, en fazla 5-6 sıra olacak şekilde örülür. Aksi takdirde boyun çok derin olacaktır. Önce bir omuz örülür ve bu sırada diğer omuz şişte bekletilir. Aynı işlem diğer omuz için de uygulanır ve sırt kısmı tamamlanır.

  Yeleğin ön kısmı örülürken 2 ayrı parça halinde örülmelidir. Örneğin; 40 ilmek genişliğinde örülmüş sırt için, 2 adet 23’er ilmekten örülmüş ön parça gereklidir. 6 ilmek fazla bırakılmasının sebebi ön parçaların kapanabilmesi için gerekli alanın yaratılmasıdır.

  Yeleğin ön parçaları da arka kısım gibi koltuk altına kadar düz örülür. Koltuk altına gelindiğinde ise yeleğe önden bakıldığında sağda kalacak kısım sağ, solda kalacak kısım da soldan kesilir ve koltuk altı oyuntusu yaratılmış olur. Oyuntu, sırt kısmında olduğu gibi 6'şar ilmek kesilerek oluşturulmalıdır. Böylece dikerken bu parçalar birbirine tam uyar.

  Ön parçalar örülürken yaka kısmının da kesilerek oluşturulması gerektiğinden, koltuk altı seviyesine gelindiğinde diğer kenardan da 2’şer ilmek kesilerek örülmeye devam edilir. Böylece V formunda bir yaka oluşturulmuş olur.

  Son olarak parçalar birbirine dikilir ve dikiş sağlamlaştırılır. İstenirse küçük kare parçalar cep olarak yeleğin ön kısımlarına dikilebilir.
   
Çocuk yeleği nasıl örülür? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Bolero nasıl örülür

  Bolero nasıl örülür

  bebek bolerosu nasıl örülür bolero nasıl örülür bebek bolerosu anlatımlı anlatımlı bolero modelleri Örülmüş Bolero Örnek Modelleri
 2. bere nasıl örülür

  bere nasıl örülür

  bu konuyla ilgili bana bilgi yazarmısınız
 3. Fırfırlı ip nasıl örülür

  Fırfırlı ip nasıl örülür

  Yha birisi bana yardımcı olsun acaba fırfırlı ip nasıl örülür. Görsel yada anlatımlı bişey var mı teşekkür ediyorum.
 4. Atkı nasıl örülür ?

  Atkı nasıl örülür ?

  Erkek atkı modellerinde genelde aynı motifler üzerinde durulur. Örgü örneklerinde genelde saç örgüsü ve haraşo öne çıkar. Atkı örneklerinin çok farklı olmaması biraz sıkıntı yaratabilir aynı zamanda beyler belli renkler tercih ettiği için renk seçiminde çok zorlanmayacağınızı söyleyebiliriz. Yine de soğuk kış günlerine girdiğimiz bu zamanlarda beyler için bundan daha iyi bir hediye ve...
 5. Dikişsiz bere nasıl örülür dikişsiz çocuk beresi modeli

  Dikişsiz bere nasıl örülür dikişsiz çocuk beresi modeli

  Dikişsiz çocuk şapkası modeli - dikişsiz berenin videolu anlatımlı yapılışını bu konumuzdan bulabilirsiniz. Bebeklerimizin özellikle de yeni doğanların her şekilde soğuktan korunması gerekiyor arkadaşlarım ben sizlere örgü modelleri bölümümden güzel konular açmaya gayret ediyorum sizler de buradan şimdi dikmişsiz bir çocuk beresi nasıl yapılır hem onu öğreneceksiniz hemde güzel modelleri yan...

Sayfayı Paylaş