Çocuk Yuvası Seçerken Dikkat Eedilmesi Gerekenler

TİTAN

*Melekler Mekanı*
Çocuk Yuvası Seçerken Dikkat Eedilmesi Gerekenler
Bu konu; çocuk yuvası seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler vermektedir.

Sevgili melekler, çocuklarımızı gerek çalışma hayatımızdan ötürü gerekse sosyalleşmeleri açısından çocuk yuvalarına yazdırırız. Gün boyu evlatlarımızı emanet ettiğimiz yuvaların da her yönden emin ve güvenilir olmasını isteriz. Peki bunun için nelere dikkat etmemiz gerekiyor ?


cocuk_yuvasi-1a3.jpgGenel olarak ortam temiz, bakımlı, aydınlık ve havadar olmalıdır.

Sınıflarda bulunan oyuncak çeşidi, niteliği çocukların sağlığına ve güvenliğine uygun olmalıdır.

Oyuncaklar temiz, parçaları tam olmalıdır.

Çocukların motor aktivitelerine olanak sağlayan büyük oyuncaklar dışında çeşitli eğitici oyuncaklar olmalıdır. (takmalı– sökmeli oyuncaklar, yap –bozlar, kavram geliştirici oyuncaklar gibi. )

Kitaplıklarda çocuklar için yeterli hikaye kitapları ve öğretmenler için rehber kitaplar bulunmalıdır.

Yuva temizliğinin nasıl ve ne sıklıkta yapıldığını, olası su kesintileri için su deposunun olup olmadığını öğrenin.

Kurumda sigara içilip içilmediğini öğrenin ( kül tablası , koku olup olmadığı).

Kışın ısınmanın yeterli olup olmadığını öğrenin, kontrol edin ( çok sıcak olması da sakıncalı ).

Yer döşemesi sağlığa uygun olmalı. ( Halı ise nasıl ve ne sıklıkta temizleniyor; iyi temizlenmemiş halılar çocuklarda alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.)

Ortamdaki tekstil ürünlerinin ( perde , minder gibi ) genel temizliğini kontrol ediniz ( fazla tekstil ürünü olmaması tercih sebebi ).

Yuvanın Gözlemlenmesi Gereken Özellikleri

Çocukların bulunduğu ortamda sigara içilip içilmediğini öğrenin ( kül tablası, koku olup olmadığına dikkat edin. )Genel olarak ortam temiz, bakımlı, aydınlık ve havadar olmalıdır.Sınıflarda bulunan oyuncak çeşidi, niteliği çocukların sağlığına ve güvenliğine uygun olmalıdır.Oyuncaklar temiz, parçaları tam olmalıdır.Çocukların motor aktivitelerine olanak sağlayan büyük oyuncaklar dışında çeşitli eğitici oyuncaklar olmalıdır. (takmalı–sökmeli oyuncaklar, yap–bozlar, kavram geliştirici oyuncaklar gibi. )Kitaplıklarda çocuklar için yeterli hikaye kitapları ve öğretmenler için rehber kitaplar bulunmalıdır.Yer döşemesi sağlığa uygun olmalı. ( Halı ise nasıl ve ne sıklıkta temizleniyor; iyi temizlenmemiş halılar çocuklarda alerjik reaksiyonlara sebep olabiliyor.)Ortamdaki tekstil ürünlerinin ( perde , minder gibi ) genel temizliğini kontrol edin. (fazla tekstil ürünü olmaması tercih sebebi).Yuva duvarlarında- panolarda çocukların yaptıkları çalışmaların asılı olup olmadığını, çokluğunu, tarihlerini ( güncel mi ) kontrol edin.Yeterli büyüklükte ve çocukların güvenlik içinde oynayabileceği bir bahçe olup olmadığını kontrol edin.Eleman sayısı ve görevleri, ( her 10 – 15 çocuk için bir öğretmen, ayrı mutfak ve temizlik elemanları, psikolog olması gerekiyor).Yuva sahibinin çocuk eğitimi – gelişimi veya psikoloji alanlarındaki bir meslekten olup olmadığı.Yuvada çalışan öğretmenlerin eğitim durumları, çocuk gelişimi eğitimi bölümlerinden ( lise veya üniversite ) mezun olup olmadığı.Uyguladıkları eğitim programı hakkında bilgi.İlkokula hazırlık programı hakkında bilgi.Periyodik sağlık kontrolleri yapılıp yapılmadığı.Bulaşıcı hastalıklarda ailelere haber veriliyor mu? Ne gibi önlemler alınıyor?Çocukların gelişimlerinin nasıl izlendiği ve nasıl değerlendirildiği.Beslenme programları hakkında bilgi,Servis düzeni, saatleri ve ücretleri hakkında bilgi,Aylık ücretler hakkında bilgi, başka talep edilen ücret olup olmadığı (kırtasiye, sosyal çalışmalar, geziler v.s.)
 
Üst