Etiketler:
 1. MEÇHUL

  MEÇHUL Daimi Üye Üye

  Kayıt:
  18 Ekim 2008
  Mesajlar:
  7.813
  Beğenilen Mesajlar:
  65
  Ödül Puanları:
  48
  Şehir:
  şehr-i MEÇHUL

  Çocuklar Ara Tatillerini Nasıl Değerlendirmeli?

  Konu, 'Çocuk Sağlığı ve Eğitimi' kısmında MEÇHUL tarafından paylaşıldı.

  Çalışanlar hafta sonalrını iple çekerler ama öğrenciler daha büyük bir mutlulukla beklerler.O 2 gün onlara ödül gibi gelir.Peki ama bu günleri nasıl değerlendirmeleri gerekiyor acaba?diyorsanız buyrunuz:)
  Çocuklar Ara Tatillerini Nasıl Değerlendirmeli?


  15 günlük Şubat tatili öğrencileri bekliyor. Bu süreyi en doğru ve sağlıklı bir şekilde değerlendirmek şart. Tatilden maksimum verimi alabilmenin yolu ise oyun, ders ve spor arasında denge kurmaktan geçiyor.
  Çocuklar dört gözle bekledikleri tatile kavuştular. Bir dönemin yorgunluğunu 15 günde atmaya çalışacaklar. Bu tatilden öğrencilerin en iyi şekilde faydalanmalarını sağlamak ise anne ve babalara düşüyor. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Çelik “ ‘Hadi ders çalış’ ‘Dersin yok mu senin’ ‘Niye ders çalışmıyorsun’ gibi sözlerle çocuğa baskı yapmamalı ve çocuğun tatil keyfi kaçırılmamalı. Bu tarz bir yaklaşım, hem çocuğun ders çalışmasında isteksiz davranmasına hem de veli-çocuk arasında olumsuz duygulara neden olur.” diyerek aileleri uyarıyor.
  Birlikte dışarı çıkın
  Havaların soğuk olması çocukların sürekli evde kapalı ortamlarda kalmasını gerektirmiyor. Tabii ki soğuk havalarda dışarıda dolaşmak uygun değil. Ancak ev ortamından çıkmakta yarar var. Çocuğun ailesi ve arkadaşlarıyla sinema, cafe, alış-veriş merkezi gibi yerlere gitmesinin birçok faydası bulunuyor Dr. İbrahim Çelik “Soğuk havayı bahane edip sürekli evde oturmak çocuğun televizyon veya bilgisayar karşısında çok fazla vakit geçirmesine neden olur. Böylece çocuk hareketsiz kalır, avare olur ve verimsiz bir gün geçirir. Günün belli saatlerinde bilgisayar ile oynamanın veya televizyonda ilgi çeken bir programı izlemenin bir sakıncası yoktur. Ancak bütün bir gün evde kalmış bir çocuğun biraz da sıkıntıdan bilgisayar veya televizyon karşısında oyalanmak zorunda kaldığını unutmamak gerekir.” Bu durumda çocuğun psikolojik ve fizyolojik sağlığı açısından mümkün olduğunca dışarıdaki çeşitli aktivitelere katılmasına izin vermek doğru bir yaklaşım olarak karşımıza çıkıyor.

  Spor ve oyun Her yaşta spor yapmak gerekiyor. Çocukların hem fiziksel hem de ruhsal sağlıkları açısından spor yapmalarında sonsuz yarar var. Dr. Çelik “Çocuğun yaşına ve ilgi alanına göre yapabileceği pek çok spor dalı vardır. Bu spor dallarından bir veya birkaç tanesi çocuk ve velisi tarafından tercih edilip uygulanmalıdır. Sporun her çeşidi kişiyi hem bedensel hem de ruhsal yönde çok olumlu etkiler.” diyerek ailelere çocuklarına spor yaptırmalarını öneriyor.
  Tatil boyunca çocukların en çok tercih ettiği aktivite ise oyun oynamak. Çocuklar yaş, ilgi ve becerilerine göre ne tip oyunlar oynamak istediklerine genelde kendileri karar veriyor.Dr. İbrahim Çelik “Oynadıkları oyunlar veya oyuncaklar tehlike arz etmediği sürece velilerin bu konuda endişe duymalarına gerek yoktur.” diyor. Ancak veli, çocuğunun ne tip oyunlara zaman ayırması gerektiğini kendisi belirlemek istiyorsa daha çok zeka ve el becerilerini güçlendiren, geliştiren oyunları tercih etmeli.
  Biraz da ders
  Şubat tatili, tatil zamanı olduğu için çocuk haklı olarak derslerden ve ders çalışma ortamından uzak durarak kendisini strese sokmak istemiyor. Ama bu durum, çocuğun 15 gün boyunca hiç ders çalışmaması gerektiği anlamına gelmemeli. Dr. Çelik bu noktada ailelere şu tavsiyelerde bulunuyor: “Çocuk eğer çok önemli bir sınava hazırlanmak veya yetişmek zorunda değilse tatilin ilk haftası çok hafif bir ders programı ile ders çalışabilir. 2. haftasında ise, ders çalışma programını daha uzun sürelere yayıp ilk haftaya göre tempoyu arttırabilir. Burada velinin en önemli dikkat etmesi gerektiği konu ise, sürekli çocuğuna ders çalışması yönünde baskı yapmamaktır.”
  Bu önerileri atlamayın

  Tatil öncesi çok yoğun bir dönem geçiren çocuklar, haklı olarak tatilde rahatlamak ve stresten uzak kalmak istiyorlar. İşte çocuklara ve ailelere tatili rahat ve keyifli geçirebilmek için bazı öneriler:
  • Olanak varsa yurtiçinde veya yurtdışında birlikte tatil yapın.
  • Sinemaya, tiyatroya, bowlinge, cafeye gidin.
  • Alışveriş merkezlerinde gezin.
  • Çocuğunuza sevdiği ve ilgi duyduğu kitapları okuyun.
  • Günde bir-iki saati geçmemek kaydıyla bilgisayar oyunları oynayın.
  • Sabah erken kalkma zorunluluğu olmamanın keyfini geç uyanarak çıkartın ve evde rahatça hareket edebilmenin özgürlüğünü yaşayın.
  • Çocuğunuzla birlikte zaman geçirin. Her gün en az bir saati çocuğunuz için ayırın.Çocuğunuza alacağınız en pahalı oyuncak bile, sizin onunla birlikte geçirdiğiniz zamandan daha önemli olamaz, verdiği mutluluktan daha fazlasını veremez.

   
Çocuklar Ara Tatillerini Nasıl Değerlendirmeli? konusuna benzer diğer içeriklerimiz
 1. Çocuklarla tatile çıkmak mümkün

  Çocuklarla tatile çıkmak mümkün

  Çocuklarla tatile çıkmanın ne kadar zor bir şey olduğunu ancak yaşayan bilir. Hatta bir yaşayan, bir daha yaşamak istemediği için tatile bile çıkmaz. Oysa alınacak bazı önlemlerle çocuklarla tatile çıkmak mümkün. Voyager Dergisi tarafından hazırlanan ‘Çocuklarla Tatil Hakkında Her Şey’ isimli rehberkitap, seyahat etmeyi planlayan ailelere yol göstererek, bu anlamda Türkiye’de bir ilke imza...
 2. Çocuklu tatil mekânları

  Çocuklu tatil mekânları

  cocuklu tatil yerleri cocuklar icin tatil yerleri çoçuklu çocuklar için köyü en iyi çocuk otelleri LykiaWorld Fethiye'deki LykiaWorld'de 22 bin metrekarelik bir çocuk cenneti bulunuyor. Burada çocuklara özel üçü ısıtmalı olmak üzere sekiz açık havuz, Mini Club'da iki ısıtmalı açık yüzme havuzu ve bir oyun havuzu, 20 su kaydırağı, bebekler için kum havuzu, 6 ay ile 2 yaş arası bebeklere özel...
 3. Çocukla tatile gideceklere öneriler

  Çocukla tatile gideceklere öneriler

  tatil, çocukla tatil, nasıl gidilir, nelere dikkat edilir, neler yapmak gerekir, hakkında detaylı bilgiler burada Çocuklarıyla ilk kez tatile gidecekler nelere dikkat etmeli hakkında bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz melekler Bebek ve çocuk cildi güneş ışınlarından çok fazla etkilenir. Tatilde, keyif yerine sorun yaşamak istemeyen ailelere uzman uyarısı: "Çocuğun güneş kremi...
 4. Kadir Gecesi’ni nasıl değerlendirmeliyiz?

  Kadir Gecesi’ni nasıl değerlendirmeliyiz?

  ramazan ayı kadir gecesi duası namazı nasıl değerlendirmeliyiz nasıl dua etmeliyiz hakkında detaylı bilgiler burada Ramazan ayının sonuna yaklaştık...Biliyorsunuz ki bu gece bin geceden daha hayırlı olan ve Ramazan ayının son on gününde arayın denilen Kadir Gecesi Bu Mübarek Geceyi nasıl değerlendirmeliyiz diyorsanız buyrun melekler KADİR GECESİNİ NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ? 1- Kur’an-ı...
 5. Çocuklarla Tatile Çıkmak

  Çocuklarla Tatile Çıkmak

  çocuklarla tatil çocuklarla tatile çıkmak Çocuklarımız oldu diye kendimizi eve kapatacak değiliz ya melekler :) Elbette ki bazı ufak tefek tedbirler ve hazırlıklarla biz de çocuklarımızın elinden tutup, bebeklerimizi kucağımıza alıp tatile çıkabiliriz :) Tabi tatile gideceğimiz yer ve çocuklarımız için alacağımız tedbirleri çok iyi bilmemiz lazım. Bakın aşağıda paylaşacağımız makalede bu...

Sayfayı Paylaş